Czy we Francji jest aż 365 gatunków sera? Czy naprawdę wszyscy jedzą tam ślimaki? Czy Francuzki są tak piękne, jak się powszechnie uważa? Legendy najlepiej zweryfikować samemu.

Data dodania: 2009-07-21

Wyświetleń: 2318

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Literatura i sztuka. I kuchnia

Francja to najczęściej odwiedzany przez turystów kraj na świecie. Liczy prawie 64 miliony obywateli, zajmuje czterdzieste miejsce pod względem powierzchni, a jego stolicą jest Paryż – światowe centrum mody. Z Francji wywodzą się takie osobistości jak Kartezjusz, Diderot czy Sartre, nie wspominając o Antoine de Saint-Exuperym i Napoleonie. Jest to kraj miłośników sztuki, myślicieli i... uwodzicieli.

Historia pokazuje, że Francja to państwo niemal niewzruszone. Jego współczesne granice dość dokładnie pokrywają się z granicami starożytnej Galii. Choć jest to jeden z najbardziej uprzemysłowionych krajów świata, to trudno zaprzeczyć, że jego największym dobrem jest kultura. Ta bowiem rozwijała się od wieków pod okiem królów i innych możnych, pełniących rolę mecenasów sztuki. To z Francji wywodzą się jedne z najznamienitszych utworów muzyki klasycznej i to Francuzi napisali tak znane utwory literackie jak "Cyd", "Świętoszek", "Dżuma" i "Mały książe".

Równie ważnym elementem kultury francuskiej - i równie znanym na całym świecie - jest kuchnia. Francuzi są wielkimi smakoszami. Oprócz wspomnianych już różnorodnych serów, gustują w winach oraz delikatnych potrawach. Do przygotowywania takich dań jak ragout, quiche i rataouille wykorzystują mnogość dostępnych w kraju warzyw oraz nabiałów. Gotowanie jest tutaj niemal ceremonią, nic więc dziwnego, że wizyta w dobrej restauracji to niezapomniane wrażenie. Nie bez powodu kuchnię francuską nazywa się najlepszą kuchnią świata.

Kraina słońca

Pierwszym celem większości turystów we Francji jest Paryż. Muzea, zabytki, cuda architektury oraz inne godne uwagi miejsca liczone są tu w setkach, jeśli nie tysiącach. Przebywając w metropolii położonej nad brzegiem Sekwany można zwiedzić wieżę Eiffela, katedrę Notre-Dame i Luwr, a także zobaczyć Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny. To wszystko jest historycznym dziedzictwem Francuzów; zabytki podobnej klasy, wzniesione przed wiekami z równym rozmachem, można zobaczyć także w Marsylii, Lyon i wielu innych miastach regionu.

Dla turystów okazale prezentuje się Lazurowe Wybrzeże, pełne słonecznych plaż i uroczych miasteczek takich jak Nicea, Saint-Tropez i Cannes. Ta ostatnia miejscowość każdego roku staje się światowym centrum sztuki filmowej na czas festiwalu, jaki organizowany jest w maju. Nie mniej ciekawe są słoneczne miasta Bordeaux, Tuluza i Avignion - zwłaszcza to ostatnie, słynące z zabytków i przepięknych krajobrazów.

Przewozy do Francji

Bilety autokarowe do Francji nie są drogie, a podróż autobusem pozwala z bliska podziwiać wspaniałe krajobrazy tamtejszej wsi. Do Paryża można dojechać już za około 300 zł. Popularność takich wycieczek sprawia, że autokary do Francji kursują często, wyjeżdżając z niemal każdego większego miasta w Polsce.

Więcej informacji o Francji można zasięgnąć na witrynie polskiej ambasady w Paryżu, której adres to www.paris.polemb.net . Warto wiedzieć, że przedstawiciele ambasady pomagają turystom, jeśli podczas wyjazdu pojawią się jakieś komplikacje. Dane teleadresowe placówki to:

Ambasada RP we Francji
1, rue de Talleyrand,
75343 Paris Cedex 07
Tel. 01 43 17 34 05


MP
Licencja: Creative Commons
0 Ocena