"Hiszpania", czyli "ziemia królików" - tak Fenicjanie nazwali skąpane słońcem, pełne rozmaitej roślinności regiony. Jest to kraj zarazem piękny i osobliwy. Piękny - bo można w nim zobaczyć zarówno imponujące góry, jak i ciągnące się kilometrami równiny. Osobliwy - bo mieszkańcy pełni są temperamentu i miłości do tradycji. Miłości tak dużej, że obywatele jednego z miast1 do dziś mieszkają w komfortowo urządzonych... jaskiniach.

Data dodania: 2009-07-21

Wyświetleń: 2420

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia krwią spisana

Ludy zamieszkujące Hiszpanie - czyli m.in. Iberowie, Celtowe i Gallekowie - były uczestnikami lub świadkami wielu wojen o panowanie nad ich terytoriami. Półwysep Iberyjski szybko stał się atrakcyjnym celem dla wszystkich władców marzących o stworzeniu imperium. Najpierw roszczenia do niego zgłosiła Kartagina, by stracić zdobyte grunty na rzecz Rzymian, którzy następnie kłócili się o Hiszpanię między sobą. Ich spory zakończyli barbarzyńcy, którzy objęli panowanie nad regionem w VI w. naszej ery, tworząc królestwo Wizygotów... zniszczone wkrótce przez Arabów.

Późniejsza historia Hiszpanii była nie mniej burzliwa. Począwszy od starć między muzułmanami a chrześcijanami i brutalne działania inkwizycji, przez wyprawy konkwistadorów do Ameryki i wojnę o dominację w Europie, az po wojnę domową w XX wieku ta urocza kraina często spływała krwią. Dziś Hiszpania jest krajem spokojnym, liberalnym, otwartym dla przyjezdnych - i trudno ją skojarzyć z wiekami dzikich walk.

Kraj różnorodności

Stolicą Hiszpanii jest założony w X wieku Madryt, będący pierwotnie fortecą Maurów. Stoi on na płaskowyżu leżącym ponad 650 metrów nad poziomem morza. Wypełniają go urokliwe alejki oraz imponujące, bogato zdobione, ogromnych rozmiarów budowle, wzniesione w stylu barokowym. Wiele atrakcji oferuje Andaluzja - niezwykle różnorodna kraina plaż, pustyń, mokradeł i gór. Jest to region, w którym nadal żyje historia - uważa się go za stolicę hiszpańskiego folkloru. Zwiedzający może podziwiać tradycyjne stroje, brać udział w festynach, oglądać pokazy tańca flamenco i corridy. Przeciwieństwem Andaluzji jest Katalonia, będąca jednocześnie największym w kraju okręgiem przemysłowym, jak i miejscem najchętniej uczęszczanym przez turystów. Przyciąga ich Barcelona - piękne, wielkie miasto, wypełnione zabytkami takimi jak katedry i klasztory, otoczone przez malowniczy łańcuch górski. Turyści mogą wybrać się także na Baleary - archipelag egzotycznych wysp, pełnych zieleni, złocistego piasku i błękitnej wody. Niezależnie jednak od ich wyboru, rozczarowanie nie wchodzi w grę.

Przewozy do Hiszpanii

Walki byków, potężne mury twierdz, muzea z obrazami Goi i Boscha, gorące festiwale i kąpiele w ciepłych wodach morza śródziemnego - tego wszystkiego można doświadczyć już za mniej niż sześćset złotych, tyle bowiem kosztują bilety autokarowe do Hiszpanii. Dojazd na miejsce trwa około dwóch dni, podczas których można zobaczyć interesujące krajobrazy Niemiec i Francji. Możliwość zobaczenia podczas podróży tak wielu ciekawych widoków, jak również okazja poznania kraju z bliska to główne przyczyny, dla których turyści chętnie wybierają autokary do Hiszpanii.

Więcej informacji o kraju można zaczerpnąć z witryny ambasady Polski w Madrycie, która znajduje się pod adresem www.madrid.polemb.net . W Barcelonie działa natomiast Konsulat Generalny, który również posiada własną stronę internetową: www.barcelonakg.polemb.net . Turyści w razie potrzeby mogą zwrócić się do przedstawicieli obu urzędów. Ich dane teleadresowe to:

Konsulat Generalny RP w Barcelonie
Avda. Diagonal 593-595
08014 Barcelona
tel.: +34 933 220 542 lub +34 933 227 234
e-mail: [email protected]

Ambasada RP w Madrycie
c/Guisando 23 bis
28035 Madrid
Tel.: (+34) 913 736 605,
E-mail: [email protected]

MP
Licencja: Creative Commons
0 Ocena