Irlandia to wyspa o powierzchni 70.282 km2, należąca do północno - zachodniej Europy. Od wschodu oblewają ją wody Morza Irlandzkiego, od południa - Morza Celtyckiego, a od zachodu otwartego Oceanu Atlantyckiego. Graniczy z Wielką Brytanią.

Data dodania: 2009-07-09

Wyświetleń: 2139

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Politycznie wyspa podzielona jest na suwerenną Republikę Irlandzką oraz - będącą częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - Irlandię Północną. Stolicą kraju jest Dublin. Największe miasta to Dublin, Belfast, Cork, Limerick, Galway, Waterford i Dundalk. W odniesieniu do religii, to w Republice Irlandii panuje w większości wyznanie rzymskokatolickie, natomiast w Irlandii Północnej - protestantyzm.

Językiem urzędowym jest j.angielski a obowiązującą walutą jest euro. 1 € (euro) to 100 centów. Natomiast walutą Irlandii Północnej jest funt szterling (£).

Irlandczycy, pomimo wielu przeciwności, zachowali do dzisiaj mnóstwo tradycji i ludowych zwyczajów. Postępująca cywilizacja zniszczyła wiele z nich, ale potrzeba wyróżnienia się, wyodrębnienia z angielskiej zwierzchności sprawiła, że wiele z nich napotkać można do dnia dzisiejszego. Dotyczy to m.in. ulicznych parad związanych z jakąś lokalną tradycją, natomiast w domach kultywowane są zwyczaje, które przekazywane były przez wiele pokoleń. Także z dziada - pradziada przekazywane były liczne opowieści i legendy. Do dziś znane są legendy z czasów druidów i pierwszych celtyckich poetów opowiadające o przedchrześcijańskich bohaterach i bohaterkach irlandzkich.

Z Irlandią kojarzy wszystkim ciemne piwo Guinness i tradycyjna whisky – ten szlachetny trunek pochodzi właśnie z Irlandii. Ponadto nieodzowny element krajobrazu stanowią długowłose irlandzkie krowy.

Irlandia zwana jest także pod nazwą Szmaragdowa Wyspa. Ta nazwa pochodzi od unikalnego koloru pól i łąk, które swoją świeżość i piękną zieleń zawdzięczają ciepłym deszczom znad Oceanu Atlantyckiego. Irlandia to kraj starożytnych ruin, błękitno-szarego nieba i szmaragdowych łąk. To kraina skalistych urwisk, malowniczych wysp, poszarpanych klifów, wysokich gór i głębokich jezior. Podróżnych przyciąga tu przyjazny, choć mokry klimat, niesamowite krajobrazy, historyczne miejsca, przyjaźnie i życzliwie nastawieni mieszkańcy a także duch nowoczesnych miast.

Najłatwiejszy najszybszy i najtańszy sposób przedostania się na wyspę to lot samolotem. W okręgu Munster znajduje się największe irlandzkie lotnisko - Shannon. Z tego lotniska jest wiele bezpośrednich połączeń z licznymi miastami polskimi. Połączenia oferują narodowi przewoźnicy, tacy jak PLL LOT czy Aer Lingus, a także tzw. tanie linie lotnicze (Ryanair, Wizzair). Z Warszawy i Gdańska można polecieć do Dublina, Cork i Shannon, z Krakowa, Katowic i Wrocławia do Dublina i Cork, a do Belfastu z Krakowa i Katowic. Z Łodzi, Poznania i Rzeszowa latają samoloty do Dublina. Lot z Polski do Irlandii trwa około 2–3 godzin. Bilety lotnicze warto kupić na stronie www.Lotnicze-Bilety.pl

Ze względu na wysoką cenę biletu kolejowego nie poleca się przejazdu pociągiem. Jadąc z Warszawy do Londynu, trzeba się przesiadać co najmniej dwa razy (najszybsze jest połączenie przez Berlin i Brukselę, skąd do Londynu kursują pociągi Eurostar tunelem pod kanałem La Manche); przejazd z Anglii do Irlandii to kolejne przesiadki związane z przeprawą promową.

Dość łatwo znaleźć dogodne połączenie autokarowe. Bilety autokarowe do Irlandii kupimy na stronie www.BiletyAutokarowe.pl, do Irlandii kursują z Polski bezpośrednie autobusy przedsiębiorstwa Polonia Transport i Orbis Transport. Do Dublina dostaniemy się z większości dużych, polskich miast. Czas przejazdu może wynosić nawet ponad 40 godzin.

Osoby planujące spędzić wczasy w Irlandii w kilka osób, mogą się w podróż wybrać samochodem. Jednak podróż, choć mniej kosztowna od pozostałych form dotarcia na wyspę, może być dość męcząca. Odległość drogowa z Warszawy do Dublina wynosi prawie 2200 km, poza tym konieczne jest skorzystanie z przynajmniej jednego połączenia promowego.

Irlandia jest połączona liniami promowymi z Wielką Brytanią oraz z kontynentem (m.in. z Francją). Wiele promów przypomina wielkie pływające centra handlowe z restauracjami, barami i sklepami. Podróż trwa stosunkowo krótko i jest całkiem wygodna.

W razie wypadku i nagłego zachorowania przysługuje turystom bezpłatna pomoc lekarska. Osoby opłacające składki na NFZ, spędzające wczasy w Irlandii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Osoba ubezpieczona w jednym z krajów członkowskich UE korzysta z opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim na takich samych zasadach na jakich korzystają obywatele tego innego kraju, objęci powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). Wydaje ją bezpłatnie każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, prywatne leczenie jest bardzo drogie, zatem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Ambasada RP

5 Ailesbury Road,

Ballsbridge, Dublin

tel. 00353/1/2830855, fax 00353/1/2698309

www.dublin.polemb.net
Licencja: Creative Commons
0 Ocena