Filipiny to państwo wyspiarskie położone w południowo-wschodniej Azji, nad Morzem Południowochińskim i Oceanem Spokojnym. Składa się z 11 dużych wysp i 7096 mniejszych wysepek. Obszar lądu należący do Filipin obejmuje 300 tys. km2.

Data dodania: 2009-07-07

Wyświetleń: 2168

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyspy tworzą cztery główne grupy. Na północy znajduje się Luzon, na którym wznosi się ogromne miasto Manila i wyspa Mindoro. Pośrodku leżą wyspy Visayan, a na ich terenie znajdują się: Samar, Leyte, Cebu, Negros i Panay. Na południu leżą Mindanao i Archipelag Sulu. Jakby w izolacji od tych obszarów na południowym zachodzie znajduje się Palawan. Stolicą Filipin jest Manila.
75% powierzchni lądu stanowią góry i wyżyny. Najważniejsze pasmo to Cordillera Central na wyspie Luzon. Najwyższy szczyt – wulkan Apo na wyspie Mindanao (2954 m n.p.m.). Przy wschodnim wybrzeżu znajduje się Rów Filipiński – jeden z najgłębszych rowów oceanicznych na Ziemi. Rzeki są krótkie lecz tworzą dość gęstą sieć. Większymi jeziorami są: Laguna de Bay, jezioro Tall pochodzenia wulkanicznego i Lanao pochodzenia tektonicznego.
Społeczeństwo Filipin tworzą w ogromnej większości Filipińczycy, poza którymi jedyną liczniejszą grupą są Chińczycy. Spotyka się także Hindusów i przedstawicieli innych grup etnicznych. Dominują wyznawcy katolicyzmu, są także protestanci i muzułmanie. Językiem urzędowym jest filipino (oparty na tagalog) i angielski, ponadto funkcjonuje osiem głównych dialektów - tagalog, cebuano, ilocano, hiligaynon/ilonggo, bicol, waray, pampango i pangasinan. Obowiązującą walutą jest peso filipińskie. 1 peso filipińskie (PHP) = 100 centavos.

Mieszkańcy kraju szczycą się swoją gościnnością. Chętnie wskazują drogę turystom a jeszcze chętniej pozują do zdjęć. Nie są natomiast zbyt punktualni, nie przywiązują zbyt dużej wagi do czasu. Bardzo ważne jest, by nie stracić twarzy. Bycie poprawianym lub poprawianie kogoś publicznie jest nie do przyjęcia. Ciekawostką jest, że jeśli Filipińczyk zapraszany jest do czyjegoś domu na obiad, musi odmówić. Dopiero gdy zaproszenie jest ponawiane, może je przyjąć.
Filipińczycy uwielbiają zabawę i są bardzo rozrywkowym narodem. Większość świąt i związanych z nimi atrakcji jest połączonych z religią. Lubią też sport. Dwie najpopularniejsze dyscypliny sportowe to walki kogutów i tzw. „sepa”, gra zespołowa polegająca na przekopaniu miękkiej piłki przez wysoką siatkę rozpiętą na środku boiska o rozmiarach podobnych do boiska tenisowego. Inne popularne dyscypliny to boks, bilard, koszykówka i piłka nożna.

Filipiny są państwem typowo wyspiarskim. Panują tu idealne warunki do nurkowania. Pod wodą kryją się przepiękne koralowe krajobrazy z przeróżnymi gatunkami morskich stworzeń. Atrakcją jest nurkowanie na japońskich wrakach z drugiej wojny światowej. Turystów kuszą także wysepki z pięknymi plażami i palmami. Warto zobaczyć góry na wyspie Luzon, szczególną uwagę warto zwrócić na pola ryżowe. Inną atrakcją jest park narodowy z wieloma gatunkami afrykańskich zwierząt (głównie na wyspach Mindoro i Parawan). Większość osób spędzających wczasy na Filipinach odpoczywa nad morzem. Fascynujące są wieczory w małych pubach, gdzie przy okazji można obserwować zachód słońca. Najlepszy termin na wyjazd to okres od grudnia do maja, kiedy deszcze i silne wiatry są rzadkością. Najgoręcej na Filipinach jest od kwietnia do maja – wtedy średnia temperatura wynosi 29 stopni. W regionach górskich temperatury są nieznacznie niższe niż na wybrzeżu.


Wycieczki na Filipiny - jak najlepiej dotrzeć.

Najlepszym sposobem na dotarcie na Filipiny jest przelot samolotem. Z Polski nie ma co prawda bezpośredniego połączenia, ale oferta międzynarodowych przewoźników jest bogata. Z łatwością można znaleźć połączenie z jedną przesiadką w Europie lub z dwoma – w Europie i w Azji.

Filipiny jak na państwo wyspiarskie przystało ma pod dostatkiem owoców morza. Dlatego też to właśnie owoce morza i ryby są głównymi składnikami serwowanych potraw. Na sztukę kulinarną Filipińczyków duży wpływ miały kuchnie chińska, hinduska i malajska. Dlatego też w kraju tym jada się niewiele ziemniaków, a większość dań oparta jest na ryżu i makaronach. Obok owoców morza i ryżu do wielu potraw podaje się też mięso i warzywa. Typowym daniem, jakie można znaleźć na tym archipelagu jest ryż podawany z paroma rodzajami mięsa lub rybami. Do takiego dania polewanego różnymi rodzajami sosów podawane są najczęściej warzywa, które mają za zadanie złagodzić ostry smak dania głównego. Popularne są także zupy, między innymi zupa rybna. Na deser najczęściej podawane są banany zapiekane w cieście, bądź wiórki kokosowe połączone z gałkami ryżu gotowanego na słodko. Filipińczycy nie stronią od alkoholu. Pija się tu także piwo i wino, a z napojów bezalkoholowych - wodę, soki, herbatę i mleko kokosowe.


Osobom chcącym spędzić wakacje na Filipinach zaleca się wykupienie pełnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma obowiązku szczepień. Nie ma też problemów z dostępem do opieki medycznej. Sporadycznie zdarzają się zachorowania na dengę (gorączkę tropikalną) i malarię na południu kraju.

Ambasada

Na Filipinach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Z wszystkimi sprawami należy zwrócić się do ambasady w Bangkoku w Tajlandii.


Ambasada RP w Bangkoku 100/81-82,

Vongvanij Building B, 25th Floor,

Rama 9 Road, Huaykwang, Bangkok 10310,

(00 66) 2-645-0367 do 9

[email protected]
Licencja: Creative Commons
0 Ocena