Co zrobić, aby trądzik nie zmienił twojego życia w koszmar? Otóż: iść do lekarza, nie eksperymentować z kosmetykami, nie wyciskać krostek… i przeczytać domowe sposoby na trądzik!
1. NAJCZĘŚCIEJ POLECANYM ŚRODKIEM NA TRĄDZIK SĄ DROŻDŻE.
a) Zaleca się picie drożdży:
1/4 kostki drożdży rozpuszczone w ciepłym mleku (ew. mleko może być w temperaturze pokojowej)
b) Drożdżowa Maseczka Babuni (niezawodna przy regularnym stosowaniu):
Na dobrze umytą i osuszoną twarz nakładamy papkę z drożdży rozpuszczonych w niewielkiej ilości mleka z dodatkiem kilku kropel oliwy z oliwek. Po 20 minutach zmywamy ciepłą, najlepiej przegotowaną wodą. Dla uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się stosowanie tej maseczki na trądzik przynajmniej raz w tygodniu.
2. BRATEK – cudowna herbatka
a) Picie herbatki z bratka polnego codziennie jest sprawdzonym sposobem na widoczne złagodzenie trądziku. Herbatka ta łagodzi dolegliwości skórne związane z zaburzeniami przemiany materii (często spotykanymi u osób w wieku młodzieńczym). Ma działanie moczopędne: wiąże szkodliwe dla zdrowia produkty przemiany materii i wydala je w moczu.
Polecamy także przemywanie twarzy ostudzonym do temperatury pokojowej wywarem z tego zioła.
b) Bratkowy Napar na trądzik:
Zioło bratka polnego wsypujemy w dużej ilości do miski i zalewamy wrzącą wodą (można także zioła wsypać bezpośrednio do gotującej wody i trochę podgotować, aby wywar lepiej „przeszedł”). Nachylamy twarz nad miskę i przykrywamy głowę ręcznikiem. Wytrzymujemy ok. 10-15 minut. Uwaga: przy cerze ze skłonnością do pękających naczynek nie powinno się stosować tego typu naparów.
3. INNE ZIOŁOWE HERBATKI
Na trądzik zaleca się również picie herbatki z rumianku oraz zwyczajnej zielonej herbaty. Rumianek ma właściwości łagodzące trądzik, podczas gdy zielona herbata oczyszcza organizm.
4. DOMOWE TONIKI DO PRZEMYWANIA CERY TRĄDZIKOWEJ:
a) Woda z cytryną – kilka kropel soku z cytryny wlewamy do miseczki z wodą (najlepiej przegotowaną lub mineralną czy źródlaną). Tak powstały tonik służy do przemywania twarzy przy pomocy nasączonych wacików. Cytryna ma właściwości dezynfekujące, rozjaśniające i odżywiające.
b) Woda z ogórkiem zielonym – przegotowaną lub mineralną wodę mieszamy ze startym ogórkiem (bardzo ważne: nie odsączamy soku!). Namoczonym wacikiem nanosimy na trądzik. Ogórek ma działanie łagodzące, zwężające pory i nawilżające.
c) Aloes – trądzikowa cera może być przemywana sokiem z aloesu lub jego wodnym roztworem. Sok możemy kupić w aptece lub bezpośrednio odsączyć z naciętego liścia rośliny (aloes to popularna roślina doniczkowa, dostępna w prawie każdej kwiaciarni). Wyciągi z tej rośliny są często składnikami kosmetyków do cery wrażliwej lub młodzieńczej-trądzikowej, co potwierdzałoby jej skuteczność w tej dziedzinie.
Jeśli decydujemy się stosować nierozrobiony sok, należy spodziewać się delikatnego swędzenia w miejscu aplikacji. Jednak, gdy swędzenie nie ustępuje lub nasila się, najprawdopobniej oznacza to uczulenie; wtedy należy zaprzestać stosowania.
5. MASECZKI DO CERY TRĄDZIKOWEJ:
a) Maseczka cynamonowa – 1 łyżeczkę cynamonu rozrabiamy z łyżką zimnej wody mineralnej. Tak powstałą „papkę” nakładamy na trądzik na 5 minut. Uwaga! Może wystąpić uczucie szczypania lub pieczenia. W razie, gdyby po zmyciu maseczki skóra dalej piekła, nie zalecamy dalszego stosowania. Maseczka ma silne działanie antyseptyczne.
b) Maseczka drożdżowa oczyszczająca – podobna do wcześniej wspomnianej „Maseczki Babuni”, jednak z dodatkiem cytryny. Tak, więc: do łyżki ciepłego mleka dodać kilka kropel soku z cytryny oraz niewielką ilość drożdży. Wszystko razem mieszamy aż do uzyskania konsystencji „papki”. Nakładamy na trądzik na około 10 minut. Może być odczuwane pieczenie z powodu obecności kwasku cytrynowego – w takim wypadku należy maseczkę zmyć. Zmywamy jak zwykle ciepłą, najlepiej przegotowaną wodą. Po zmyciu maseczki twarz może być delikatnie zaczerwieniona, jednak nie należy się tym przejmować. Stosować raz w tygodniu.
Domowe-Sposoby.pl - Setki sprawdzonych porad