Norwegia to państwo o powierzchni 385 tys. km², położone w Europie Północnej na Półwyspie Skandynawskim. Kraj jest nierówny i górzysty. Dwie trzecie jego powierzchni leży powyżej 300 m, a jedna czwarta powyżej 1000 m.

Data dodania: 2009-06-30

Wyświetleń: 2889

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Norwegia graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją. Stolicą kraju jest Oslo. Wśród narodowości zdecydowanie dominują Norwegowie, inne narodowości to: Samowie i Finowie (na północy), Duńczycy i Szwedzi (na południu). Obecnie ponad 95% mieszkańców kraju należy do Kościoła Norweskiego (odpowiednika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego). Oficjalnym językiem jest norweski, występujący w dwóch odmianach: bokmal i nynorsk. Obowiązującą walutą jest korona norweska (NOK). 1 korona to 100 øre.

Norwegowie szczycą się wysokim standardem życia. Dzięki rozległemu systemowi służb socjalnych nie ma tu biednych ludzi. Każdy ma tu swoje miejsce, a większość ludzi jest właścicielami domów, w których mieszkają. Większość ma także domki wypoczynkowe. Norwegowie chętnie służą pomocą wszystkim przybyszom, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Co prawda nie tak łatwo się z nimi zaprzyjaźnić, ale za to zawsze można na nich liczyć. Norwegia konkuruje z Szwajcarią w narciarstwie i wspinaczkach górskich, rozległe połacie lasów umożliwiają polowania na łosie a jeziora – łowienie ryb. Norweskie życie portretuje twórczość literacka Henryka Ibsena a muzyka Edwarda Griega, należąca do międzynarodowego repertuaru koncertowego, zainspirowała melodie ludowe rodzinnej Norwegii.

Norwegia to kraj słynący z legend, mitów, Wikingów, podań o Trollach, zorzy polarnej, fiordów, lodowców i dzikiej przyrody.
Każdy turysta odwiedzający ten kraj zachwyci się surowym pięknem natury. Ponadto znaleźć tu można mnóstwo atrakcji: ładne miasteczka, ciche wioski rybackie, zaczarowane lasy, piękne jeziora, dzikie góry, średniowieczne drewniane kościoły i okręty wikingów. Infrastruktura turystyczna jest doskonale rozwinięta, przez co podróżowanie jest niezwykle łatwe i przyjemne.
Będąc w Norwegii warto odwiedzić Oslo, które stanowi przykład doskonałego połączenia tradycji i nowoczesności, jak również malownicze wiejskie tereny, wakacyjne miejscowości o pięknych plażach, oraz oddalone od cywilizacji dzikie zakątki, gdzie bardzo łatwo o spotkanie z łosiem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Osoby lubiące czuć adrenalinę, mogą zafundować sobie m.in.: rafting (na rzece Sjoarelv, Trysilelv), canyoning (z Dunnedals do Boverdalen i z Kasihole do Rozdane), wspinaczkę (np. ściana Trolli czy Romsdalen) czy kajakarstwo górskie. Nie można pominąć takich rozwiązań jak skoki ze spadochronem czy lotniarstwo, którym towarzyszą wspaniałe widoki z lotu ptaka.
Klimat Norwegii jest stosunkowo łagodny i nawet na dalekiej północy temperatury latem niewiele różnią się od tych panujących na południu kraju. Im dalej od wybrzeża, tym wahania temperatur są wyższe, a klimat zmienia się na bardziej kontynentalny. Osoby planujące wczasy w Norwegii muszą być zatem przygotowane zarówno na gorące dni, gdy temperatura sięga 250C, jak i nieco chłodniejsze, kiedy spada poniżej 100C. W górach nocą temperatury obniżają się nawet do 00C.

Podczas wycieczki do Norwegii warto zwiedzić:

Oslo: twierdza Akershus, Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Kon-Tiki, Muzeum Ludowe, Muzeum Ibsena, Muzeum Mucha.
Voringfossen – 182-metrowy najsłynniejszy norweski wodospad.
Bergen: zabytkowa dzielnica Bryggen z 61 drewnianymi domami, Muzeum Sztuki, Muzeum Historii Kultury, kompleks 70 akwariów Akvariet.
Kopalnie srebra w Kongsbergu.
Wyprawa na Jostedalsbreen – największy lodowiec na kontynencie europejskim.
Wyprawa na Nordkapp.
archipelag Lofotów – wielorybnicze safari.
Katedra Nidaros w Trondheim.
Nordland: Szlak Wybrzeża, Przekraczanie koła podbiegunowego, Svartisen, Archipelag Lofotów, Wielorybnicze safari (port Andenes), Narwik, Ofotbanen.

Zdrowie

W razie wypadku i nagłego zachorowania przysługuje turystom bezpłatna pomoc lekarska. Osoby opłacające składki na NFZ, spędzające wakacje w Norwegii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Osoba ubezpieczona w jednym z krajów członkowskich UE korzysta z opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim na takich samych zasadach na jakich korzystają obywatele tego innego kraju, objęci powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). Wydaje ją bezpłatnie każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, zatem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, gdyż koszty leczenia są w Norwegii bardzo wysokie.

Ambasady

Ambasada RP w Oslo
Olav Kyrres plass 1
0244 Oslo
tel: (0047) 24 110 850/870, fax: (0047) 22 444 839
e-mail: [email protected]
www.oslo.polemb.net
Licencja: Creative Commons
3 Ocena