Portugalia to najbardziej wysunięty na zachód kraj Europy. Powierzchnia wynosi 92,4 tys. km², z czego 88 tys. km² to część kontynentalna. Pozostały obszar obejmuje wyspy – Azory i Madera – położone na Oceanie Atlantyckim.

Data dodania: 2009-06-30

Wyświetleń: 2136

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kraj ten graniczy tylko z Hiszpanią. Przeważającą część Portugalii oblewają wody otwartego oceanu, tylko południowy brzeg częściowo graniczy z Zatoką Kadyksu. Większość powierzchni zajmują góry i wyżyny, niziny tworzą wąskie pasy wzdłuż rzek, a w północnej części ograniczają się tylko do wybrzeża. Stolicą kraju jest Lizbona.
W kraju żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 98% jest narodowości portugalskiej. Większość mieszkańców należy do Kościoła rzymskokatolickiego, a pozostali to członkowie wspólnot anglikańskich i protestanckich.
Osoby planujące wczasy w Portugalii muszą pamiętać o różnicy czasowej i przestawić (cofnąć) zegarki o jedną godzinę. Językiem urzędowym jest portugalski a obowiązującą walutą - euro. 1 euro (€) to 100 centów.

Portugalia jest krajem bardzo zróżnicowanym kulturowo. Prawie 10 milionów mieszkańców Portugalii posługuje się własnym językiem, szczyci się własnymi tradycjami kulturowymi oraz wielowiekową historią niezależnego bytu państwowego, którą charakteryzowała głęboka nieufność wobec sąsiedniej Hiszpanii.
Położone na północy wiejskie krainy Minho i Traz os Montes uchodzą za najbardziej tradycyjne, wręcz zacofane. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci wielu mieszkańców tych zaniedbanych gospodarczo regionów było zmuszonych do emigracji zarobkowej. Zagraniczna waluta przywożona przez indywidualnych robotników w znacznym stopniu przyczyniła się do poprawy bilansu płatniczego kraju. Zupełnie odmienne jest południe kraju. Algarve, o pięknych, piaszczystych plażach i wspaniałym, ciepłym klimacie śródziemnomorskim przez cały rok jest turystyczną mekką dla przybyszów z północnej Europy.

Portugalia to kraj ze słonecznymi, piaszczystymi plażami, luksusowymi hotelami oraz znakomitym winem porto, wyrabianym od ponad 400 lat w dolinie Douro. Każdego roku wakacje w Portugalii spędza prawie 10 mln turystów, większość z nich wypoczywa w malowniczym regionie nadmorskim, inni wyruszają w głąb Portugalii, gdzie spotkać można niezwykłe krajobrazy i wspaniałe zabytki historii i kultury. Wielką przygodę stanowią wyprawy do słabiej rozwiniętych regionów kraju i noclegi w pousadas, czyli państwowych hotelach mieszczących się często w starych, owianych legendą zamczyskach, jak np. w Obidos, Palmela, Elias, Evoramonte czy Monsaraz. Miłośnicy przyrody mają okazję zachwycać się widokami w parku narodowym Peneda-Geres i w Serra da Estrela. Natomiast wędkarze znajdą świetne warunki do połowów na 860-kilometroewym pasie wybrzeża oraz nad licznymi rzekami i potokami. Także namiętni gracze w golfa znajdą tu wiele możliwości gry na dobrze utrzymanych polach golfowych, zwłaszcza w Estriol i Penina.

Portugalia to kraj ryb i owoców morza. Narodowym przysmakiem jest bacalhau, czyli solony dorsz. Coraz większą popularnością cieszą się też pstrąg oraz minóg, odławiane w rzekach Minho. Na wybrzeżu znajdują się liczne restauracje specjalizujące się w przyrządzaniu świeżo złowionych ryb. Są one przygotowywane są na tysiące sposobów - grilowane ze strączkami czerwonej papryki lub panierowane i smażone. W głębi kraju jada się więcej mięsa i jest ono lepszej jakości. Portugalczycy szczycą się takimi potrawami jak: pieczeń z koźlęcia czy prosięcia. Mieszkańcy poszczególnych regionów przyrządzają mięso na własny sposób. W regionie Traz os Montes podstawą wyżywienia jest wieprzowina, zarówno świeża, jak i w formie wędlin a tutejsze dania przyrządza się z dodatkiem orzechów i suszonej fasoli. Bardzo popularna jest zupa caldo verde, której głównym składnikiem jest drobno pokrojona kapusta włoska. Portugalczycy kochają również sery, mają ich około 60 rodzajów. Ponadto opanowali znakomicie sztukę tworzenia niesamowitych łakoci, jak np. malutkich ciasteczek, naleśników, tortów, budyni.

W razie wypadku i nagłego zachorowania przysługuje turystom bezpłatna pomoc lekarska. Osoby opłacające składki na NFZ, planujące wycieczki do Portugalii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Osoba ubezpieczona w jednym z krajów członkowskich UE korzysta z opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim na takich samych zasadach na jakich korzystają obywatele tego innego kraju, objęci powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). Wydaje ją bezpłatnie każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, zatem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Ambasady

Ambasada RP w Lizbonie
Avenida das Descobertas 2, 1400-092 Lisboa, Portugal
tel. (0351 21) 3012-350, 21 3014-200, 21 30414-10, fax 21 3010-202
www.emb-polonia.pt
e-mail: [email protected];
Licencja: Creative Commons
0 Ocena