Litwa to państwo europejskie, jedno z państw nadbałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy od zachodu z Rosją oraz z Polską, od wschodu z Białorusią i od północy z Łotwą. Stolicą kraju jest Wilno. Inne ważne miasta to: Kowno, Kłajpeda, Szawle i Poniewież. Mieszkańcami kraju są w przeważającej części Litwini ale spotkać tu można także Polaków i Rosjan.

Data dodania: 2009-06-23

Wyświetleń: 3022

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Religią dominującą jest katolicyzm w obrządku łacińskim; spotyka się także protestantów, prawosławnych, muzułmanów, żydów i karaimów.
Osoby planujące wczasy na Litwie muszą pamiętać o różnicy czasowej. Czas jest przesunięty o 1 godz. do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce.
Językiem urzędowym jest litewski a obowiązującą walutą lit (LTL), 1 lit to 100 centów.

Litwa jest krainą łagodnego piękna. Nie ma tu wysokich pasm górskich, ani widowiskowej architektury, lecz turystów zachwyca za to fascynująca różnorodność, krajobrazowa i etniczna. Zetknąć się z nią można przede wszystkim w Wilnie, gdzie ścierają się ze sobą prawie wszystkie architektoniczne style Europy, tj.: gotyk, renesans, klasycyzm i barok. Natomiast Kowno to kolebka narodowej kultury i sztuki, którą zobaczyć można w muzeach, nowoczesnym teatrze oraz na koncertach jazzowych i słynnych festiwalach pieśni.
Na wybrzeżu Bałtyku Mierzeja Kurońska wabi malowniczymi wioskami rybackimi i najwyższymi w Europie wędrownymi wydmami. Miejsce to jest jednym z pięciu parków narodowych chroniących florę i faunę Litwy. Kraj ma 4 tys. jezior i trzykrotnie więcej rzek. Litwa wciąż pozostaje krajem nieznanym dla szerokiego grona podróżnych, a wiąże się to być może z odległością od głównych szlaków turystycznych.
Miejscowa ludność zawsze cieszy się na widok turystów wędrujących po litewskich szlakach, ich pobyt odbierają jako dowód uznania, tym bardziej, jeśli któryś z turystów okaże zainteresowanie rdzenną historią i kulturą Litwy.
Ponieważ klimat kraju nie różni się od klimatu panującego w Polsce, dobrze jest zaplanować wczasy na Litwie na lato lub wiosnę, kiedy jest mniej turystów i nie ma zbyt obfitych opadów deszczu. W czerwcu zwykle odbywa się najwięcej imprez i festiwali.

Najtaniej do wielu litewskich miast można z Polski dotrzeć kupując bilety autokarowe, pociągiem lub autobusem.
Najszybszym środkiem transportu jest oczywiście samolot. Na trasie Warszawa-Wilno samoloty PLL LOT latają 1-2 razy dziennie.
Podróż pociągiem zajmuje ponad 9 godzin. Pociągi kursują z Warszawy Wschodniej przez Białystok, Augustów, Suwałki z przesiadką w Sestokai do Wilna.
Z Warszawy do Wilna kursuje także autobus PKP Intercity. 48-miejscowy autokar wyposażony w klimatyzację, toalety i video odjeżdża z Warszawy trzy razy w tygodniu (w poniedziałki, środy i piątki). Podróż do Wilna trwa 9 godzin.
Można oczywiście wybrać się w podróż samochodem. Na granicy z Litwą funkcjonują dwa przejścia graniczne – w Budzisku i Ogrodnikach. Jeśli ktoś planuje podróż do Wilna, powinien jechać przez okolice Olity (Alytus) i szosą A4 lub drogą dłuższą, lecz znacznie wygodniejszą – przez Kowno i dalej autostradą A1. Wszystkie autostrady na Litwie są bezpłatne.

Bilety autokarowe na Litwę zaczynają się już od 59zł. Osoby planujące spędzić wczasy na Litwie powinny zabrać ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). EKUZ wydaje każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, dlatego też zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych. Litwa nie jest krajem zagrożonym żadnymi epidemiami, ani innymi mało przyjemnymi zachorowaniami. Przed przyjazdem nie trzeba się przed niczym szczepić.

Ambasady

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej (Lenkijos Respublikos Ambasada)
Smelio g-ve 20A; MPT Vilnius,
tel. 00370/5/2709001–3, fax 5/2709007,
www.polandembassy.lt
Licencja: Creative Commons
0 Ocena