Meksyk to państwo położone w Ameryce Północnej, nad Oceanem Spokojnym o powierzchni całkowitej 1 972 550 km2. Sąsiaduje ze: Stanami Zjednoczonymi, Gwatemalą i Belize.

Data dodania: 2009-06-23

Wyświetleń: 2106

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Meksyk to państwo położone w Ameryce Północnej, nad Oceanem Spokojnym o powierzchni całkowitej 1 972 550 km2. Sąsiaduje ze: Stanami Zjednoczonymi, Gwatemalą i Belize. Ponieważ jest jednym z najaktywniejszych tektonicznie obszarów na świecie, nie są tu rzadkością trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne. Inne zagrożenie stanowią: tsunami wzdłuż wybrzeża Pacyfiku oraz huragany na wybrzeżu Pacyfiku, Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego.
Ludność Meksyku to Metysi i Indianie wyznania rzymskokatolickiego. Językiem oficjalnym jest hiszpański a w użyciu także nahuatl i inne języki indiańskie. Meksykańską walutą jest peso, które dzieli się na 100 centavos. Osoby planujące wczasy w Meksyku muszą pamiętać o różnicy czasowej (7 godzin różnicy w porównaniu z czasem w Polsce).

Meksyk to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów państw na świecie. Zawdzięcza to przede wszystkim swojemu położeniu oraz zróżnicowanemu klimatowi (strefa podrównikowa i zwrotnikowa). Gorąca pora deszczowa trwa od maja do października, a najwyższe temperatury i wilgotność panują w większej części kraju od czerwca do września. Meksyk to kraj niesamowitych kontrastów. Przemysł i nowoczesność konkurują tu z tradycyjnym, wiejskim stylem życia (odizolowane, górzyste tereny wiejskie). Z jednej strony zetknąć się można z wielomilionowymi miastami – na czele z Meksykiem, Guadalajarą i Monterrey, z drugiej – z małymi społecznościami, złożonymi z indiańskich chłopów, żyjących w zgodzie z rytmem wytyczonym przez ich przodków. Różnice pomiędzy poszczególnymi regionami, wyrażające się w kulturze, architekturze, kuchni i sposobie gospodarowania są cechą charakterystyczną współczesnego Meksyku.
Meksyk oferuje turystom nieskończoną ilość atrakcji, tj.: piaszczyste plaże, ośnieżone szczyty gór, dżungle z pozostałościami cywilizacji dawnych plemion, piękne i malownicze miasta oraz bogata kultura i otwarci ludzie. Jest to kraj pełen rozrywek, wyjątkowego przywiązania do religii i historii oraz kuchnią słynącą z nieskończonej ilości odmian tortilli i tacos popijanymi tequilą.

Polska nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Meksykiem. Wycieczki do Meksyku organizuje się zawsze z przesiadką w którymś z portów lotniczych Europy lub/i USA. Korzystne ceny na przelot z Warszawy do Meksyku oferują linie KLM (z przesiadką w Amsterdamie). Można również skorzystać z oferty linii Air France i British Airways (z przesiadkami w Paryżu lub Londynie).
Drogą lądową do Meksyku można dotrzeć jedynie z USA, Gwatemali i Belize. Podróżni chcący wjechać na teren Meksyku z USA pociągiem powinni pamiętać, że pociągi nie przejeżdżają przez granicę. Można jedynie dojechać (pociągami Amtrak) do któregoś z amerykańskich miast na granicy z Meksykiem, a następnie kontynuować podróż koleją już z Meksyku. Podobnie autobusem linii Greyhound łatwo dotrzeć do wielu miast przygranicznych.

Osoby planujące wakacje w Meksyku powinny zaszczepić się przeciw tężcowi, tyfusowi, polio i błonicy, jak również przeciwko żółtaczce typu A i B, a nawet wściekliźnie. Przede wszystkim należy zadbać o jakość spożywanej wody i pokarmu. Warzywa i owoce trzeba przed jedzeniem dokładnie umyć. Powinno się jeść dania świeżo ugotowane i jeszcze gorące, uważać na sałatki, surowe warzywa, surowe lub niedopieczone mięso, ryby, owoce morza oraz nabiał. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego nie wolno pić wody bezpośrednio z kranu, soków owocowych, koktajli mlecznych oraz innych napojów sprzedawanych na targach, ulicznych stoiskach i w barach wątpliwej czystości. Wodę butelkowaną należy kupować tylko w supermarketach albo renomowanych sklepach. Napoje gazowane w butelkach, kartonach i puszkach można pić bezpiecznie.

Ambasady

Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel, 01000 México D.F.
Apartado Postal 20383
tel. (0052) (55) 55-50-47-00, 55-50-48-78, fax. (0052) (55) 56-16-08-22
www.polonia.org.mx
e-mail:[email protected]
Licencja: Creative Commons
0 Ocena