Wyspy Kanaryjskie to należący do Hiszpanii archipelag, położony na zachód od wybrzeży Afryki, na Oceanie Atlantyckim. W skład archipelagu wchodzi trzynaście wysp pochodzenia wulkanicznego, największe z nich to: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarota, La Palma, La Gomera i El Hierro.

Data dodania: 2009-06-23

Wyświetleń: 2703

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyspy Kanaryjskie nie zawdzięczają swej nazwy popularnemu żółtemu ptaszkowi - kanarkowi. Nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa canis – pies i nawiązuje do żyjących tu dawniej stad dzikich psów. Natomiast nikt, kto choć raz odwiedził jedną z wysp archipelagu nie będzie miał wątpliwości, że w pełni zasługują one na swą starożytną nazwę – Wyspy Szczęśliwe. Kulturowa mozaika wysp, w skład której wchodzą elementy kultury hiszpańskiej oraz tubylczych zwyczajów dawnych mieszkańców Kanarów, Guanczów, jest źródłem wielu uroczystości i świąt, które mieszkańcy chętnie celebrują wraz z turystami spędzającymi wczasy na Wyspach Kanaryjskich. Ta etniczna oryginalność zadowoli z pewnością wszystkich, którzy cenią sobie odkrywanie i poznawanie innych, egzotycznych kultur.

Każda z wysp ma swój własny niepowtarzalny klimat, charakter a nawet…kolor. Wystarczy porównać ze sobą ich wybrzeża, aby dostrzec jak bardzo się od siebie różnią. Gran Canaria słynie ze złotych piaszczystych plaż, Lanzarote i Fuerteventura z białych saharyjskich piasków, natomiast La Palma czy La Gomera posiadają „czarne” brzegi. Klimat jest łagodny, oceaniczno-subtropikalny, temperatura powietrza oscyluje pomiędzy 18 stopni zimą i 24 latem. Dzięki sprzyjającej aurze sezon turystyczny nigdy nie ustaje. Choć podobnie jak w przypadku krajobrazu, także pogoda nie jest jednakowa na wszystkich wyspach. Najobfitsze odpady spotkamy w niektórych strefach La Palmy, natomiast zdecydowanie najbardziej suchy i ostry jest klimat Lanzarote i Fuerteventury, najbardziej wysunięte na wschód i jednocześnie najbliższe wybrzeżom Afryki wyspy.
Wycieczki na Wyspy Kanaryjskie to prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych i nurkowania, wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych, dla miłośników nocnego życia i rozrywki oraz plażowania. Każdy znajdzie tu z pewnością coś dla siebie.

Zwiedzanie:

Teneryfa: targ wiejski w Taraconte, zagadkowe piramidy w wiosce Güíamar, Park Narodowy Cañadas del Teide w pobliżu dominanty wyspy i najwyższego szczytu w Hiszpanii Pica del Teide, bazylika Nuestra Señora de Candelaria z rzeźbą patronki archipelagu Matki Bożej, centrum historyczne i fontanna na placu Plaza de los Patos,
Gran Canaria: najsłynniejszy symbol wyspy - naturalna forma skalna Roque nublo, wioska Teror (tu w 1481 roku pasterzom ukazała się Matka Boża), Katedra św. Anny z 1497 r., twierdza hiszpańska z 1493 roku Castillo de la Luz, Museo Canario, Park Wodny na wyspach Aqualand Maspalomas.
Lanzarote: Park Narodowy Parue Nacional de Timanfaya, kaktusowy ogród Jardín de Cactus, punkt widokowy Mirador del Rio, jaskinie ukształtowane z lawy Cueva de los Verdes
La Palma: muzeum morskie, ratusz, klasztor Las Nieves (siedziba patronki wyspy Virgen de las Nieves).
La Gomera: punkt widokowy Mirador de la Hila, deptak - Calle Real nazywany też Calle del Medio, Wieża Hrabiego - Torre del Conde.
Fuerteventura: administracja wojskowa wyspy Casa de los Coroneles, młyny wietrzne Molino de Antigua i muzeum El Museo de la Sal.

Przed wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie nie trzeba robić żadnych specjalnych szczepień. Osoby planujące spędzić wakacje na Wyspach Kanaryjskich powinny zaopatrzyć się w dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). EKUZ wydaje każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Najczęstszymi dolegliwościami turystów są problemy żołądkowe spowodowane zmianą diety oraz bóle głowy i ogólne, złe samopoczucie wywołane zbyt długim przebywaniem na słońcu.

Ambasady

Ambasada RP w Madrycie
28035 Madrid, calle Guisando 23-bis
tel..34/91/3736605, 34/91/3736606, 34/91/3161365
www.madrid.polemb.net.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena