Maltańczycy są społecznością bardzo religijną. Znajduje się tu ponad 365 kościołów katolickich. Można tu także wysłuchać Mszy Świętej po arabsku.
Turyści zwykle planują wczasy na Malcie w maju i czerwcu oraz na początku września. Jest wtedy ciepło i sucho, ale nie ma upałów. Lipiec i sierpień to miesiące najwyższych temperatur, które mocno dają się we znaki - temperatura podnosi się wtedy do ok. 35°C. To także okres najwyższych cen i największego natężenia ruchu turystycznego. Wiosną zdarzają się wichury a jesienią ulewy.
Co warto zwiedzić:
Valletta - miasto rycerzy Zakonu Św. Jana, z niesamowitym układem obronnym z fortem św. Elma, bramami, wieżami i uliczkami. Jest tu także konkatedra św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów i Teatr Manoela.
Marsaxlokk – wioska rybacka z kolorowymi łodziami rybackimi.
Rabat: grota i katakumby św. Pawła.
Mdina – miasteczko, gdzie zwiedzić można średniowieczny budynek Palazzo Falzon, (Dom Normański), główny plac z rzymskokatolicką katedrą i muzeum katedralnym średniowieczne podziemia (znajdujące się poniżej Pałacu Vilhena).
Gozo – malutkie miasteczko z Błękitnym Oknem (gigantycznym łukiem skalnym w klifie, zaledwie parę metrów od morza).
Zatoka św. Pawła i Bugibba.
Cirkewwa - port, w którym cumują promy z wyspy Gozo.
Rajska Zatoka (Paradise Bay) - jedno z najlepszych na Malcie miejsc z piaszczystą plażą i w bliskiej odległości na północ od miasta.
Qrenda - wioska, w pobliżu której zobaczyć można imponujące i ciekawe świątynie prehistoryczne, Hagar Qim i Mnajdra.
Polska nie ma regularnych połączeń z wyspą, więc bezpośredni lot może się odbyć jedynie samolotem czarterowym. W lecie loty takie organizowane są z Okęcia raz w tygodniu. Można dolecieć z międzylądowaniem we Frankfurcie nad Menem lub w Monachium. Czas podróży to ok. 7 godzin. Wszystkie samoloty lądują na Luqa International Airport w Valletcie. Stąd jest co najmniej 7 helikopterowych połączeń dziennie na Gozo.
Można także zaplanować podróż drogą wodną. Wycieczki na Maltę - w lecie kursują na Maltę (do Valletty) promy i katamarany z Włoch kontynentalnych, Tunezji i Sycylii.
Kuchnia maltańska oferuje proste i pożywne dania. Upał powoduje, że posiłki przyrządzane są szybko i nieskomplikowanie. Dania obfitują w niezliczone ilości ryb oraz owoce morza. Najpopularniejszymi daniami są przede wszystkim ross il-forn (ryż z dodatkiem mięsa wołowego bądź wieprzowego, zapiekany z serem), torta tal-lampuki (pasztet rybny z dodatkiem: pomidorów, cebuli oraz szpinaku) oraz timpana (makaron zapiekany z wołowiną). Malta jest znana z produkcji win: Lachryma Vitis (białe oraz czerwone), Marsovin (białe, różowe oraz czerwone). Dużym powodzeniem cieszą się również piwa, takie jak: Hop Leaf oraz Cisk Lager. Malta oprócz win i piw słynie z produkcji najlepszych fig, oliwek, owoców cytrusowych i migdałów.
Osoby planujące spędzić wczasy na Malcie powinny zaopatrzyć się w dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). EKUZ wydaje każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, dlatego też zaleca się wykupić dodatkowe ubezpieczenie pokrywające dodatkowe koszty leczenia w prywatnych szpitalach i klinikach.
Ambasady
Na Malcie nie ma ambasady RP.
Akredytację na ten kraj ma ambasador RP w Rzymie,
via P.P. Rubens 20, Monti Parioli 00197,
Roma, C003906/36204200,
www.rzym.polemb.net,
Na Malcie urzęduje Konsul Honorowy RP
60, South Street, Valetta VLT 11,
Malta C003562/1244306