Malta, zlokalizowana między Sycylią i Afryką Północną, leży w Archipelagu Maltańskim, w skład którego wchodzą wyspy: Malta, Gozo, Domino, Cominotto oraz Wyspy Św. Pawła i Filfla. Krajobraz Malty jest dość płaski, skalisty i nagi, nie licząc rozrzuconych z rzadka drzew oliwnych i chleba świętojańskiego.

Data dodania: 2009-06-21

Wyświetleń: 2079

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Malta to zlepek kultur pochodzących z Włoch, Anglii, Francji i arabskiej Afryki. Symbolem Malty jest czerwony ośmiokątny krzyż, pozostałość po prawie 300-letniej obecności zakonu rycerskiego św. Jana, oznaczający osiem boskich błogosławieństw.
Maltańczycy są społecznością bardzo religijną. Znajduje się tu ponad 365 kościołów katolickich. Można tu także wysłuchać Mszy Świętej po arabsku.

Turyści zwykle planują wczasy na Malcie w maju i czerwcu oraz na początku września. Jest wtedy ciepło i sucho, ale nie ma upałów. Lipiec i sierpień to miesiące najwyższych temperatur, które mocno dają się we znaki - temperatura podnosi się wtedy do ok. 35°C. To także okres najwyższych cen i największego natężenia ruchu turystycznego. Wiosną zdarzają się wichury a jesienią ulewy.

Co warto zwiedzić:

Valletta - miasto rycerzy Zakonu Św. Jana, z niesamowitym układem obronnym z fortem św. Elma, bramami, wieżami i uliczkami. Jest tu także konkatedra św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów i Teatr Manoela.
Marsaxlokk – wioska rybacka z kolorowymi łodziami rybackimi.
Rabat: grota i katakumby św. Pawła.
Mdina – miasteczko, gdzie zwiedzić można średniowieczny budynek Palazzo Falzon, (Dom Normański), główny plac z rzymskokatolicką katedrą i muzeum katedralnym średniowieczne podziemia (znajdujące się poniżej Pałacu Vilhena).
Gozo – malutkie miasteczko z Błękitnym Oknem (gigantycznym łukiem skalnym w klifie, zaledwie parę metrów od morza).
Zatoka św. Pawła i Bugibba.
Cirkewwa - port, w którym cumują promy z wyspy Gozo.
Rajska Zatoka (Paradise Bay) - jedno z najlepszych na Malcie miejsc z piaszczystą plażą i w bliskiej odległości na północ od miasta.
Qrenda - wioska, w pobliżu której zobaczyć można imponujące i ciekawe świątynie prehistoryczne, Hagar Qim i Mnajdra.

Polska nie ma regularnych połączeń z wyspą, więc bezpośredni lot może się odbyć jedynie samolotem czarterowym. W lecie loty takie organizowane są z Okęcia raz w tygodniu. Można dolecieć z międzylądowaniem we Frankfurcie nad Menem lub w Monachium. Czas podróży to ok. 7 godzin. Wszystkie samoloty lądują na Luqa International Airport w Valletcie. Stąd jest co najmniej 7 helikopterowych połączeń dziennie na Gozo.
Można także zaplanować podróż drogą wodną. Wycieczki na Maltę - w lecie kursują na Maltę (do Valletty) promy i katamarany z Włoch kontynentalnych, Tunezji i Sycylii.

Kuchnia maltańska oferuje proste i pożywne dania. Upał powoduje, że posiłki przyrządzane są szybko i nieskomplikowanie. Dania obfitują w niezliczone ilości ryb oraz owoce morza. Najpopularniejszymi daniami są przede wszystkim ross il-forn (ryż z dodatkiem mięsa wołowego bądź wieprzowego, zapiekany z serem), torta tal-lampuki (pasztet rybny z dodatkiem: pomidorów, cebuli oraz szpinaku) oraz timpana (makaron zapiekany z wołowiną). Malta jest znana z produkcji win: Lachryma Vitis (białe oraz czerwone), Marsovin (białe, różowe oraz czerwone). Dużym powodzeniem cieszą się również piwa, takie jak: Hop Leaf oraz Cisk Lager. Malta oprócz win i piw słynie z produkcji najlepszych fig, oliwek, owoców cytrusowych i migdałów.

Osoby planujące spędzić wczasy na Malcie powinny zaopatrzyć się w dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). EKUZ wydaje każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, dlatego też zaleca się wykupić dodatkowe ubezpieczenie pokrywające dodatkowe koszty leczenia w prywatnych szpitalach i klinikach.

Ambasady

Na Malcie nie ma ambasady RP.
Akredytację na ten kraj ma ambasador RP w Rzymie,
via P.P. Rubens 20, Monti Parioli 00197,
Roma, C003906/36204200,
www.rzym.polemb.net,
Na Malcie urzęduje Konsul Honorowy RP
60, South Street, Valetta VLT 11,
Malta C003562/1244306
Licencja: Creative Commons
0 Ocena