Republika Tunezji to państwo położone w Afryce północnej nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. Od strony południowej Tunezję otaczają wielkie przestrzenie Sahary.

Data dodania: 2009-06-18

Wyświetleń: 2261

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Republika Tunezji to państwo położone w Afryce północnej nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. Od strony południowej Tunezję otaczają wielkie przestrzenie Sahary. Północna Tunezja to tereny równinne, wzgórza i doliny. Przez środek kraju biegną z południowego zachodu na północny wschód pasma wzniesień, które ciągną się od wschodniego krańca Atlasu. Wzgórza te porośnięte są wiecznie zielonymi lasami.

Tunezja jest krajem muzułmańskim więc jakkolwiek spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione (także w lokalach gastronomicznych nie posiadających licencji na jego sprzedaż). Należy unikać spożywania pokarmów, picia napojów oraz palenia papierosów w ciągu dnia na ulicach przez cały ramadan, czyli święty miesiąc postu.. Kobiety nie powinny nosić zbyt swobodnych ubiorów w miejscach publicznych, m.in. na bazarach czy w pobliżu meczetów, a także w miejscowościach rzadko odwiedzanych przez turystów.

W czasie trwania świąt religijnych, szczególnie pierwszego dnia święta, zamknięte są wszystkie sklepy, restauracje i urzędy. W drugi dzień świąt otwarte są niektóre restauracje i duże sklepy samoobsługowe.

Najlepszy okres na wycieczki do Tunezji to wiosna między połową marca a połową maja (wówczas zaczynają się upały). Lipcowo-sierpniowe upały najlepiej spędzać plażując na wybrzeżu, podczas gdy wycieczka w głąb pustyni przyjemna jest w listopadzie (w wakacje w zasadzie tylko nocą).

Najszybciej do Tunezji można dotrzeć samolotem. Z Polski jedyne bezpośrednie rejsowe połączenie z Tunisem zapewnia Tunis Air (dwa razy w tygodniu na trasie Warszawa - Tunis). Można także trafić na korzystne oferty z przesiadką. Można także wykupić lot czarterowy. Samoloty czarterowe wylatują z Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy
i Wrocławia.

Do Tunezji można także dotrzeć promem. Całoroczne połączenia promowe łączą Tunis z Włochami i Francją. Latem lepiej wcześniej zarezerwować miejsca. Promy pływają na trasach: Genua-Tunis (CTN), La Spezia-Tunis (Linee Lauro), Neapol-Tunis (Linee Lauro), Trapani-Tunis (Linee Lauro, Tirrenia Navigazione), Marsylia-Tunis (CTN, SNCM), Bastia-Tunis (SNCM). Szczegółowych informacji udzielają przedsiębiorstwa promowe: SNCM , CTN, Tirrenia Navigazione i Linee Lauro.

Przed wyjazdem należy się ubezpieczyć przynajmniej od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Osobom pragnącym spędzić wczasy w Tunezji zaleca się szczepienia ochronne przeciwko polio i tężcowi oraz żółtaczce typu A i B. Opieka lekarska w jest na dobrym poziomie, działają tu liczne państwowe i prywatne ośrodki zdrowia. Przy niewielkim urazie wystarczy wizyta w infirmerii (gabinet lekarsko-pielęgniarski).


Ambasada RP

5, Impasse No 1, Rue de Cordoue, 2092 El Manar I, Tunis

tel. (+0216) 71 873 837, 71 874 843, fax. 71 872 987

e-mail: [email protected]
Licencja: Creative Commons
0 Ocena