Pojawienie się wyszukiwarki Wolfram Alpha najprawdopodobniej spowodowało powstanie projektu Google Squared. Czy to konkurencyjne produkty, czy też dobrze uzupełniające się wyszukiwarki ?

Data dodania: 2009-06-12

Wyświetleń: 3719

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ostatnim czasie światło dzienne ujrzały dwa nowe projekty związane z wyszukiwaniem. Jednym z nich jest Wolfram Alpha a drugim Google Squared. Podobny czas ich udostępnienia nie jest raczej przypadkiem, ale poza podobieństwem w interfejsie różnią się sposobem generowania zawartości. Zobaczmy czym charakteryzują się oda projekty.

Wolfram Alpha

Założeniem twórców Wolfram Alpha jest udostępnienie w formie elektronicznej całej usystematyzowanej wiedzy każdemu zainteresowanemu. Działa na zasadzie, zadaj dowolne pytanie (nie ma ograniczeń w rodzaju zapytania) a otrzymasz na nie odpowiedź.

Wartość wyszukiwarki nie leży jednak w tym, że generuje odpowiedź, ale generuje odpowiedź potrzebą użytkownikowi. Musi dostarczać informacji, których dana osoba poszukuje w związku z zadanym pytaniem.

Pierwsze wrażenie jest takie, że wyszukiwanie informacji następuje szybko. Możliwe, że spowodowane jest to niewielką (przyjmując ilość informacji zgromadzonych na świecie) ilością danych możliwych do zaprezentowania.

Druga rzeczy, dostępna jest tylko w wersji angielskiej. Istnieją plany rozbudowy o kolejne języki w tym łacinę.

Informacje prezentowane są w formie przejrzystej tabeli wraz z rysunkami co powoduje, że łatwo je przeglądać. Jeżeli chodzi o ich zawartość merytoryczną to Wolfram Alpha jest podzielony na konkretne obszary wiedzy.

Jeżeli zadajemy pytanie, które zostanie sklasyfikowane jako (np. chemiczne) otrzymamy informacje z dziedziny chemii a nie o leczeniu depresji (przykład poniżej). Jedno zapytanie jedna odpowiedź. Jeżeli chcemy uzyskać informacji z innej dziedziny trzeba przeformułować zapytanie. Na dzień dzisiejszy łączenie słów (prozac + depression) nie daje wyników.

Na dzień dzisiejszy w zasobach Wolfram Alpha znajduje się:

- 10 bilonów informacji (oryginalny zapis: 10 trillion information)
- 50 tysięcy typów algorytmów i modeli
- 5 milionów linii kodu z Mathematica (wykorzystuje webMathematica i gridMathematica)

Mathematica jest zbiorem algorytmów umożliwiających zaawansowane modelowanie, symulowanie i wizualizowanie informacji.

W opinii twórców, światowe zasoby informacji są właściwie nieskończone i trzeba było od czegoś zacząć. Co nie oznacza, że zbiór informacji zawartych na serwerach Wolfram Alpha jest docelowy.

Plany rozwojowe przewidują dodawanie do zasobów wyszukiwarki kolejnych gałęzi wiedzy:

- tradycyjnej nauki
- ekonomii
- wiedzy popularnej i kultury

Wolfram Alpha w niedalekiej przyszłości udostępni interfejs API, profesjonalną i korporacyjną wersję oraz wersję mobilną i na inne platformy.

Google Squared

Usługę Google Squared pierwszy raz pokazano na konferencji searchology trzy tygodnie temu. Do testowania internautom oddano to narzędzie trzy dni temu. Na razie dostępna jest tylko wersja angielska.

Główną nowością jest sposób prezentacji wyników wyszukiwania. Zamiast dotychczasowej listy stron internetowych otrzymujemy tabelę. Zawiera podstawowe informacje o wynikach wyszukiwania oraz odnośniki do stron, z których zostały one pobrane.

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że nowy interfejs jest odpowiedzią na udostępnie użytkownikom wyszukiwarki informacji (wiedzy) - Wolfram Alpha. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że Wolfram Alpha korzysta z własnych zasobów informacyjnych, natomiast Google udostępnia informacje znalezione w sieci.

Dużą zaletą nowej formy prezentowania informacji przez Google Squared jest możliwość dostosowywania kolum z informacjami lub usunięcia z widoku konkretnego wyniku. Dla każdego zapytania mamy dostępne różne kolumny z dodatkowymi informacjami. Co prawda nie wszystkie z nich posiadają wartość, jeżeli strona zaprezentowana w wynikach nie posiada takich informacji otrzymujemy pole - nie znaleziono wartości (no value found).

W obecnie dostępnej wersji miarodajność wyników pozostawia wiele do życzenia. Prezentowane informacje w dużej liczbie przypadków mają bardzo mały związek z zapytaniem. Może to być spowodowane tym, że usługa jest na razie w fazie testów i po oficjalnym udostępnieniu informacje będą dokładniejsze.

Ciekawe jak te dwa projekty (Google Squared i Wolfram Alpha) będą rozwijać się w przyszłości. Mam nadzieję, że Google nie zdominuje po raz kolejny rynku na nowym obszarze. Taka sytuacja spowodowałby pójście w zapomnienie ciekawie zapowiadającego się projektu wyszukiwarki wiedzy przygotowanego przez Wolfram Alpha.

Z drugiej strony ciężko nazwać tą wyszukiwarkę konkurencją dla Google, pola działania są zupełnie różne. Google udostępnia zasoby sieciowe w postaci stron www, Wolfram Alpha konkretne informacje w zależności od zapytania.

Choć przyglądając się reakcji Google, które uruchamia usługę Squared to pojawienie się tej wyszukiwarki informacji ma wypływ na działania Google. To dobry prognostyk na przyszłość, bo każda dobra konkurencja wpływa na rozwój wartości dostępnych użytkownikowi.

Może w przyszłości będą istnieć obydwa projekty:

Wolfram Alpha - wyszukiwanie informacji
Google - wyszukiwanie stron www

Licencja: Creative Commons
2 Ocena