W wielu krajach została uznana oficjalnie przez władze służby zdrowia i obecnie odbywa się proces integracji zastosowań akupunktury ze współczesnymi metodami medycyny konwencjonalnej. Medycyna konwencjonalna pomimo wybitnych osiągnięć w dziedzinie diagnostyki i leczenia, nadal jest bezradna w wypadku wielu chorób, w których akupunktura jest w stanie przynieść skuteczną pomoc i stanowi cenne uzupełnienie medycyny klinicznej. Jednocześnie należy pamiętać, że skuteczność akupunktury, jakkolwiek duża, ma również pewne granice i dlatego nie można żądać od niej zbyt wiele i łączyć z nią nieuzasadnionych nadziei.
Leczenie nakłuwaniem zastępuje w szerokim zakresie terapię farmakologiczną. Jest ona coraz bardziej przydatna w postępowaniu odwykowym u palaczy tytoniu, u alkoholików i narkomanów, które to plagi dziesiątkują dzisiejsze społeczeństwo. Ma również właściwości przeciwbólowe i dlatego znalazła się w poradniach walki z bólem oraz w oddziałach chirurgicznych (leczenie bólów pooperacyjnych) , ginekologiczno - położniczych ( znieczulenie okołoporodowe).
Mechanizm działania leczniczego akupunktury polega na pobudzenie receptorów skóry, mięśni i powięzi, za pośrednictwem układu nerwowego działając regulująco na czynność narządów i kończyn. W wyniku nakłuć dochodzi do rozszerzenia drobnych tętniczek i naczyń włosowatych chorego narządu i chorych tkanek oraz do poprawy krążenia krwi. Do chorego narządu napływa świeża krew dobrze nasycona tlenem i bogata w substancje odżywcze. Dzięki poprawie cyrkulacji krwi następuje oczyszczenie chorego narządu z metebolitów, odkwaszenie, dobre odżywienie i dobre utlenienie.