Obecnie większość osób szukających ofert zakupu nieruchomości w Bułgarii myśli raczej o tzw. „domu wakacyjnym” lub wręcz miejscu, do którego chce się przeprowadzić na stałe np. po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jeszcze do niedawna sytuacja była zgoła inna i bułgarski rynek nieruchomości przyciągał raczej ludzi szukających krótkoterminowej inwestycji.

Data dodania: 2009-06-04

Wyświetleń: 2753

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie większość osób szukających ofert zakupu nieruchomości w Bułgarii myśli raczej o tzw. „domu wakacyjnym” lub wręcz miejscu, do którego chce się przeprowadzić na stałe np. po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jeszcze do niedawna sytuacja była zgoła inna i bułgarski rynek nieruchomości przyciągał raczej ludzi szukających krótkoterminowej inwestycji. Mamy więc do czynienia ze znaczną zmianą trendu na bułgarskim rynku nieruchomości wakacyjnych. Wiele wskazuje na to, że spora grupa inwestorów kupowała apartamenty w Bułgarii po cenach zbyt wygórowanych i dziś można nieruchomości o podobnym standardzie kupić często o 15-20% taniej. Gdzie więc szukać nieruchomości charakteryzujących się dobrym stosunkiem jakości do ceny? Gdzie szukać perełek, które będą służyły właścicielowi jako wspaniała odskocznia od życia codziennego, przy okazji generując doskonałe zwroty z tytułu wynajmu?

Przerost podaży nad popytem na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego oraz w kurortach górskich wpędził wielu deweloperów w niemałe kłopoty powodując, że niektórzy mają problemy z ukończeniem rozpoczętych projektów. Między innymi z tego powodu ceny w tych regionach spadły i być może będą spadać jeszcze przez jakiś czas. Inne regiony, takie jak na przykład Veliko Tyrnowo, bardzo popularne wśród inwestorów brytyjskich w ciągu ostatnich kilku lat, doświadczyły olbrzymiego „pompowania” cen i, mimo że są naprawdę piękne, obecnie wydają się zbyt drogie, a ponadto są niezbyt dogodnie położone w stosunku do międzynarodowych lotnisk. Z kolei regiony takie jak Elhovo i Yambol doświadczyły ogromnego zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów głównie ze względu na niesamowicie niskie ceny. Wielu pośredników reklamowało te regiony jako jedyne w Europie gdzie nieruchomość można kupić za tak małe pieniądze, że można za nią zapłacić... kartą kredytową. Ceny rzeczywiście były i są tutaj nadal niskie, ale nie należy zapominać, że są to biedne, rolnicze regiony Bułgarii.


Osoby szukające nieruchomości dla siebie stawiają zarówno na jakość jak i dobrą lokalizację. Szukają one nieruchomości, które mogłyby stać się ich własnym domem. Ten typ kupujących to inwestorzy długoterminowi, którzy szukają kawałka prawdziwej Bułgarii i nie robią tego w miejscach gdzie inwestorzy zagraniczni zdążyli już napompować ceny. Z drugiej jednak strony szukają oni lokalizacji gdzie nieruchomości utrzymały swoją wartość mimo obecnego kryzysu.

Najważniejsze i najbardziej kosmopolityczne miasta Bułgarii takie jak Sofia i Warna pozostają oczywiście dobrym wyborem dla osób szukających dobrych nieruchomości miejskich. Jedak osoby, które szukają nieco bardziej oryginalnego bułgarskiego doświadczenia, powinny odstawić bułgarskie miasta, słońce i kurorty narciarskie i pomyśleć o nowym trendzie jakim są doskonałej jakości nieruchomości wiejskie w odległości zaledwie 90 minut jazdy od międzynarodowego lotniska. Mamy tutaj do czynienia z połączeniem ekscytującego położenia, doskonałej jakości i oryginalnego stylu architektonicznego.

Takie właśnie szykowne nieruchomości mają szansę stać się najbardziej poszukiwanymi na rynku bułgarskim w latach 2009 i 2010. Jest to coś dla osób, które szukają domu wakacyjnego lub miejsca do przeprowadzenia się na stałe. Doskonały wybór ze względu na dużą wartość jako potencjalna inwestycja długoterminowa.

Według gazety Quest Bulgaria regionem, który posiada odpowiedni potencjał do tego typu inwestycji jest region Sliven / Burgas w południowo-wschodniej części Bułgarii.

Otoczona zapierającymi dech w piersiach wiejskimi krajobrazami, okolica ta znajduje się na skraju pasma górskiego Stara Planina niedaleko największego miasta południowego wybrzeża Bułgarii, Burgas. Ukryta w ramionach Gór Sliven charakteryzuje się pięknem natury i stanowi nowy skarb dla całego regionu południowego wybrzeża Morza Czarnego.

Znaleźć tutaj można wiele dobrze rozwiniętych wiosek. Dwie najbardziej znane to Kotel i Jervana, które oferują dobrą jakość życia będąc jednocześnie w odległości ok. godziny jazdy od lotniska w Burgas i wybrzeża. Średnie ceny nieruchomości w tym regionie wynoszą ok. 40,000 do 50,000 euro.

Burgas i południowe wybrzeże Morza Czarnego zawsze było preferowane przez wielu Bułgarów, którzy często przedkładają je nad wybrzeże północne, twierdząc, że południe jest bardziej przyjazne i zachowało więcej naturalnego piękna.

Kupowanie nieruchomości tam gdzie robi to również ludność lokalna jest zawsze dobrym pomysłem, ponieważ po pierwsze ceny są bardziej przystępne, a po drugie nie mamy tam do czynienia z aż tak dużymi spadkami podczas kryzysu. Kolejnym kluczem przy wyborze lokalizacji dla nieruchomości wakacyjnej jest oczywiście ilość odwiedzających okolicę turystów. Wioski w opisywanym tutaj rejonie są w większości prawnie chronione ze względu na wartość historyczną i architektoniczną. Dzięki temu przyciągają tysiące turystów, a ich styl musi zostać zachowany. Większość kupujących zdaje sobie sprawę, że tego typu oryginalnych nieruchomości nie będzie przybywać i właśnie w związku z niską podażą ceny będą rosnąć.

Ze względu na opisane czynniki szansa na znalezienie nadzwyczaj dobrych „okazji” jest w tej okolicy znikoma. Nie ma większego sensu szukanie tanich ofert ponieważ ten rynek nie powstał na bazie olbrzymiej ilości kredytów. Nieruchomości są tutaj w zdecydowanej większości własnością Bułgarów i nie są obciążone kredytami. Wiele z nich zostało zresztą zakupionych przez bogatych obywateli Bułgarii właśnie jako wakacyjne domy na lato.

Mimo to łatwo zauważyć, że ceny są tutaj znacznie niższe niż w typowych kurortach, podczas gdy architektura i standard domów są doskonałe, dzięki czemu tutejsze nieruchomości prezentują doskonały stosunek jakości do ceny.

Nic nie pobije uroku posiadania oryginalnej nieruchomości w chronionej bułgarskiej wiosce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnymi wygodami!

WakacyjnyWynajem.pl - tanie noclegi[/url
Licencja: Creative Commons
0 Ocena