Lotnisko Rzeszów (Jasionka) położone jest zaledwie 10 km na północ od granic miasta, w centrum regionu Podkarpackiego. Dobry dojazd do lotniska zapewnia droga krajowa nr 19 łącząca Rzeszów z Lublinem.

Data dodania: 2009-05-22

Wyświetleń: 2200

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lotnisko Rzeszów (Jasionka) położone jest zaledwie 10 km na północ od granic miasta, w centrum regionu Podkarpackiego. Dobry dojazd do lotniska zapewnia droga krajowa nr 19 łącząca Rzeszów z Lublinem. Do portu łatwo dotrzeć zarówno własnym samochodem, czy taksówką, jak i autobusami linii specjalnej "L". Przystanek autobusowy znajduje się bezpośrednio przed terminalem pasażerskim, natomiast przystanek w centrum miasta usytuowany jest niedaleko dworca PKP i PKS. Do 2013 planowane jest uruchomienie linii szynobusowej.

Lotnisko w Rzeszowie szczyci się wyjątkowo korzystnymi warunkami klimatycznymi. Ze wszystkich lotnisk komunikacyjnych w kraju, to właśnie Rzeszów ma największą liczbę pogodnych dni w roku. Przez to nazywane jest „lotniskiem dobrej pogody”. Brak przeszkód lotniczych w strefach podejścia, wysokiej klasy system pomocy świetlno-nawigacyjnych do lądowania (w tym ILS I kategorii) oraz nowoczesna osłona meteorologiczna, oparta na systemie Vaisala, sprawiają, że przyloty do- i wyloty z Rzeszowa są możliwe 24 godziny na dobę przez cały rok.

Terminal w Rzeszowie jest stosunkowo niewielki, ogranicza możliwości rozwoju lotniska, ponadto jest już dzisiaj jest przepełniony. Na terenie terminalu umieszczono punkty wynajmu samochodów (AVIS, MERCATO, HERTZ, ADVISE, EXCHANGE AND CAR RENTAL) oraz dwa punkty gastronomiczne, w których podróżni mogą posilić się przed podróżą, natomiast w poczekalni terminalu przylotowego - kantor wymiany walut, bankomat oraz jeden punkt gastronomiczny. Ponadto podróżni posiadający kartę wstępu do samolotu mogą dokonywać zakupów w poczekalni odlotów portu, w której znajduje się wolnocłowy sklep „Baltona” oferujący m.in. wyroby spożywcze, alkoholowe, pamiątki i kosmetyki.
We wrześniu 2006 roku ruszyły prace nad nowym terminalem. W połowie 2007 roku oddano do użytku tymczasową halę przylotów. Nadal trwają prace nad unowocześnianiem Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, konieczne do wprowadzania wysokich, spełniających potrzeby klientów standardów. Aktualnie rozpoczęto budowę nowego Terminalu 2 wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Aktualnie wykonywane są regularne rejsy krajowe w relacji Rzeszów-Warszawa-Rzeszów obsługiwane przez PLL "LOT", jak również codzienne wyloty z Rzeszowa do Londynu obsługiwane przez tanie linie lotnicze - Ryanair. W odpowiedzi na znaczący i stale rosnący rynek pasażera, w najbliższej przyszłości mają zostać uruchomione regularne loty do innych portów europejskich, a także do USA.

Lotnisko w Rzeszowie obsługuje zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, takie jak: LOT, Lufthansa, Ryanair. Obsługuje połączenia do Warszawy, Londynu, Bristolu, Birmingham, Frankfurtu, Dublina oraz sezonowo do Nowego Yorku. Loty czarterowe w 2009 roku odbywają się do: Turcji (Antalya), Tunezji (Monastir) oraz Egiptu (Hurghada i Sharm el Sheikh).

Lotnisko Rzeszów posiada spory parking całodobowy dla samochodów osobowych i autokarów, znajdujący się tuż przed terminalem pasażerskim.

Lotnisko w Rzeszowie
Port Lotniczy - (Airport) Rzeszów-Jasionka
36-002 Jasionka 942
tel.: +48 (17) 852 00 81
fax: +48 (17) 852 07 09
www.lotnisko-rzeszow.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena