Lotnisko Poznań jest jednym z najstarszych portów lotniczych w Polsce. Zbudowane zostało przez władze niemieckie w 1913 roku na potrzeby armii niemieckiej. Na chwilę obecną jest to szóste lotnisko w Polsce pod względem ilości obsługiwanych pasażerów. W 2008 roku lotnisko obsłużyło prawie 1,3 miliona osób.

Data dodania: 2009-05-21

Wyświetleń: 2537

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lotnisko Poznań jest jednym z najstarszych portów lotniczych w Polsce. Zbudowane zostało przez władze niemieckie w 1913 roku na potrzeby armii niemieckiej. Na chwilę obecną jest to szóste lotnisko w Polsce pod względem ilości obsługiwanych pasażerów. W 2008 roku lotnisko obsłużyło prawie 1,3 miliona osób.
Usytuowane jest przy trasie prowadzącej bezpośrednio do najważniejszych punktów miasta: centrum (ok. 7 km), Dworca PKP i terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz przy trasie wylotowej na Berlin i Warszawę. Dojazd do lotniska samochodem ze śródmieścia zajmuje około 15 minut. Połączenia z lotniskiem zapewniają także autobusy kursujące zarówno w dzień jak i w nocy (rozkłady jazdy i więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.mpk.poznan.pl). Planowane jest także stworzenie jednej nitki tramwajowej z centrum, będącej alternatywą dla połączeń autobusowych.
Lotnisko w Poznaniu posiada jeden terminal pasażerski, jeden terminal cargo oraz jako jeden z nielicznych portów lotniczych - terminal General Aviation. Jest to terminal przystosowany do obsługi załóg i pasażerów małych samolotów komunikacyjnych. Na terenie terminalu General Aviation znajdują się również przedstawicielstwa linii lotniczych, zajmujących się wynajmowaniem samolotów dyspozycyjnych.
W ciągu najbliższych kilku lat lotnisko w Poznaniu ma zostać rozbudowane. Program inwestycyjny lotniska na najbliższe cztery lata zamyka się w kwocie nieco ponad 200 mln zł. Według prognoz w 2010 poznański port lotniczy ma odprawiać 1,7 mln pasażerów (obecnie jest to 1,5 mln pasażerów). Dyrekcja lotniska stara się także pozyskać środki na zwiększenie terminalu, wydłużenie dróg kołowania i przedłużenie drogi startowej z 2504 m do 2800 m.

Lotnisko w Poznaniu obsługuje zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, takie jak: LOT, Lufthansa, Scandinavian Airlines SAS, British Airways, JetAir, Wizz Air, Centralwings, Ryanair.

Lotnisko Poznań posiada rozległy parking całodobowy, znajdujący się przed terminalem i dzielący się na dwie strefy: A - parking płatny strzeżony (pierwsza godzina postoju kosztuje 5 zł, każda następna jest tańsza), oraz strefę B - parking jest bezpłatny do 15 minut, po przekroczeniu kwadransa pobierana jest opłata w wysokości 6 zł za każde rozpoczęte 15 minut.
Na terenie lotniska mają swoje przedstawicielstwo firmy oferujące wynajem samochodów. Są to: HERTZ, BUDGET, SIXT, DOLLAR, NATIONAL, EUROPCAR, AVIS. Ich parkingi zlokalizowane są nieopodal terminala pasażerskiego.

Ponadto lotnisko w Poznaniu pozostawia do dyspozycji pasażerów terminal pasażerski, oferujący między innymi: punkt wymiany walut, aptekę, kiosk, restaurację, kawiarnie internetową. Na terenie terminala przy wejściu głównym zlokalizowane są 4 biura podróży oferujące wyloty z Poznania i organizację wycieczek. Terminal przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sale przylotów i odlotów zarówno krajowych jak i zagranicznych zaprojektowane są w sposób pozwalający na adaptację tych pomieszczeń do wymogów Unii Europejskiej.

Lotnisko w Poznaniu
Port Lotniczy Poznań-Ławica Sp. z o.o.
im. Henryka Wieniawskiego
ul. Bukowska 285
60-189 Poznań
tel.: +48 (61) 849 20 00
fax: +48 (61) 849 23 17
Licencja: Creative Commons
1 Ocena