Lotnisko Kraków (Balice) to drugi zaraz po warszawskim Okęciu najruchliwszy port w Polsce. Położony jest 11 km na zachód od centrum miasta. Można do niego dojechać z centrum Krakowa samochodami osobowymi, taksówkami oraz autobusami MPK.

Data dodania: 2009-05-21

Wyświetleń: 2541

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lotnisko Kraków (Balice) to drugi zaraz po warszawskim Okęciu najruchliwszy port w Polsce. Położony jest 11 km na zachód od centrum miasta. Można do niego dojechać z centrum Krakowa samochodami osobowymi, taksówkami oraz autobusami MPK. Wybierając podróż autobusem należy wybrać linie nr: 292 z Placu Matejki przez ulicę Podwale i Hotel Cracovia, albo linię 208 z Nowego Kleparza przez Miasteczko Studenckie. Funkcjonuje także linia nocna nr 902 z Krakowskiej Szkoły Wyższej przez Hotel Cracovia i Rondo Grzegórzeckie. Przystanek autobusowy MPK znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ronda, przed terminalem pasażerskim. Dodatkowo istnieje możliwość dojazdu bezpośrednio pociągiem Balice Ekspres z Dworca PKP Kraków Główny. Dojazd trwa niespełna 20 minut. Lotnisko znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4. Lotnisko w Krakowie posiada również bezpośredni zjazd z autostrady A4. Dojazd samochodem z centrum miasta zajmuje około 30 minut.

Lotnisko w Krakowie posiada jeden terminal krajowy T1, jeden terminal międzynarodowy T2 i jeden terminal cargo. Terminale są klimatyzowane oraz przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Terminal T2 jest trzypoziomowy. Na poziomie „0” obsługiwane są odloty międzynarodowe do krajów nie należących do SCHNGEN oraz przyloty międzynarodowe. Oczekujący pasażerowie mogą zrobić zakupy w sklepie wolnocłowym, skorzystać z bankomatu, kantoru, poczty, bądź wynająć samochód. Na poziomie „1” odbywa się obsługa lotów czarterowych oraz odlotów międzynarodowych. Znajduje się tu również plac zabaw dla dzieci, sklepy, bary i restauracje. Natomiast poziom „2” stanowi rozległy taras widokowy.
W ciągu najbliższych 20 lat planowana jest dalsza rozbudowa lotniska. Do niedawna zakładano, że w 2015 port powinien przyjąć 3,5 mln pasażerów, a w przeciągu kolejnych 10 lat – 6,5 mln. Obecnie wiadomo, że te plany są niewystarczające, ponieważ ruch pasażerski w Balicach wzrasta w bardzo szybkim tempie. W 2004 roku krakowski port obsłużył 0,8 mln pasażerów, w 2006 roku prawie 2,5 mln, a w 2008 roku już 3 mln pasażerów. Gwałtowny wzrost liczby obsługiwanych pasażerów oraz przylotów i wylotów z Krakowa ma ogromne znaczenie dla sytuacji całego województwa małopolskiego. Dlatego też wszelkie działania inwestycyjne w obrębie portu lotniczego zostały wpisane w założenia Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013.

Przyloty i wyloty z Krakowa odbywają się za pośrednictwem zarówno regularnych jak i tanich linii lotniczych, takich jak: LOT, Lufthansa, Ryanair, Transavia, Austrian Airlines, Aer Lingus, British Airways, Brussels Airlines, Czech Airlines, EasyJet, El Al Israel Airlines, Finnair, Iberia, Jet Air, Norwegian.

Lotnisko Kraków posiada duży parking całodobowy, znajdujący się naprzeciwko terminalu pasażerskiego w odległości niespełna 150 metrów. Posiada około 800 miejsc postojowych, w tym 15 dla autobusów. Samochody można parkować zarówno na czas krótkich wylotów jak i długoterminowo. Koszt postoju uzależniony jest od czasu pobytu pojazdu na parkingu. Postój krótszy niż 20 min jest bezpłatny! Szczegółowych informacji można zasięgnąć dzwoniąc pod numer telefonu: 0048 12 285 53 30.
Na terenie lotniska mają swoje przedstawicielstwo firmy oferujące wynajem samochodów. Są to: HERTZ, BUDGET, NATIONAL, SIXT, EUROPCAR, AVIS. Ich parkingi zlokalizowane są nieopodal terminala pasażerskiego.

Lotnisko w Krakowie
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z o.o.
ul. Kpt. M. Medweckiego 1,
32-083 Balice
Tel.: +48 (0) 12 639 30 00
Fax: +48 (0) 12 411 79 77
www.lotnisko-balice.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena