Lotnisko w Gdańsku im. Lecha Wałęsy położone jest w gdańskiej dzielnicy Matarnia nieopodal wsi Rębiechowo. Położone jest w odległości 10 km od centrum Gdańska, 10 km od Sopotu oraz ok. 20 km od Gdyni.

Data dodania: 2009-05-18

Wyświetleń: 2462

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lotnisko w Gdańsku im. Lecha Wałęsy położone jest w gdańskiej dzielnicy Matarnia nieopodal wsi Rębiechowo. Położone jest w odległości 10 km od centrum Gdańska, 10 km od Sopotu oraz ok. 20 km od Gdyni. Dojazd z terenów położonych poza Trójmiastem umożliwia bliskie położenie lotniska względem obwodnicy Trójmiasta oraz skrzyżowania dróg krajowych nr 1, 6 i 7. Połączenia pomiędzy portem a trójmiastem ułatwia dobrze rozwinięta komunikacja miejska: linia nr 110 lotnisko - Gdańsk Wrzeszcz, linia B lotnisko – Gdańsk, linia 510 lotnisko – Gdynia. Port lotniczy posiada też własną bocznicę kolejową, co pozwala na wykorzystanie go do obsługi większych partii ładunków ekspediowanych drogą powietrzną. W planach jest budowa połączenia szynowego (kolejowego lub tramwajowego) łączącego port lotniczy z centrum Gdańska i ewentualnie z planowanym portem lotniczym Gdynia - Kosakowo.

Lotnisko w Gdańsku to ma doskonale rozwiniętą siatkę połączeń zarówno krajowych jak i międzynarodowych, dzięki czemu jest zaraz po Warszawie i Krakowie jednym z trzech najważniejszych międzynarodowych lotnisk w Polsce. Jest także zapasowym lotniskiem dla warszawskiego Okęcia.
Pasażerowie lotniska Gdańsk mają do dyspozycji jeden terminal pasażerski, nowoczesny budynek czterokondygnacyjny z pełną infrastrukturą. Posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Terminal oferuje pasażerom bardzo szeroką gamę usług finansowych, handlowych i turystycznych, dzięki czemu jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom, jakie stawiają przed nim zarówno przewoźnicy i ich pasażerowie oraz pozostali jego użytkownicy.

W dniu 11 sierpnia 2008 roku został otwarty pierwszy w Polsce Terminal Miasto, mieszczący się w centrum Gdańska przy ulicy Heweliusza 13-17 (vis a vis hotelu MERCURE HEVELIUS). Już na 24 godziny przed planowanym odlotem można tutaj dokonać odprawy bagażowej. Umożliwia to zarówno na odciążenie „lotniskowego” terminalu pasażerskiego, jak i znacząco skróci czas oczekiwania pasażerów na lotnisku. Także turyści przebywający w Gdańsku mogą dzięki temu dłużej cieszyć się z pobytu w mieście, skracając jednocześnie do minimum wszelkie niezbędne formalności. Obsługa terminala szybko i sprawnie organizuje wszelkie wyloty z Gdańska. W Terminalu Miasto można ponadto zakupić bilety lotnicze na dowolną trasę, dowolną linię lotniczą. W najbliższej przyszłości uruchomione maja zostać kolejne usługi takie jak biuro podróży czy wypożyczalnia samochodów.

Lotnisko w Gdańsku obsługuje tanie linie lotnicze oraz regularne linie lotnicze, takie jak: Austrian, Air Kanada, Wizzair, Ryanair, LOT, Finnair, SAS, Lufthansa, Norwegian, SunAir, Swiss, Sky Airlines.

Lotnisko Gdańsk posiada rozległy parking całodobowy zarządzany przez firmę Poland Car Parking sp. z o.o. Parking ten podzielony jest na kilka stref. I tak: strefa „czerwona” to parking godzinowo-dobowy, strefa „zielona” i „żółta” to dwa parkingi dobowe, strefa „niebieska” to parking wielodobowy. Koszt postoju uzależniony jest od czasu pobytu pojazdu na parkingu.

Na terenie terminala mają swoje przedstawicielstwo firmy oferujące wynajem samochodów. Są to: AUTO-ŚWIAT POLSKA, HERTZ, SIXT, TRAVEL EUROLAND, BUDGET, EUROPCAR, AVIS, NATIONAL CAR RENTAL. Ich parkingi zlokalizowane są przed terminalem pasażerskim.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
ul. Słowackiego 200
80-298 Gdańsk
tel. +48 58 348 11 11
faks +48 58 345 22 83
www.airport.gdansk.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena