Lotnisko Katowice (Pyrzowice) jest centralnym portem lotniczym Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i drugim, po krakowskich Balicach, regionalnym lotniskiem w Polsce. Od stycznia 2009 nosi nazwę „Katowice Airport” (kod IATA: KTW, kod ICAO: EPKT).

Data dodania: 2009-05-16

Wyświetleń: 2331

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obsługuje całą aglomerację katowicką i zapewnia bezpośrednie połączenie autobusowe z Katowicami (ok. 30 km), Krakowem (ok. 100 km), Gliwicami (ok. 40 km) i Częstochową (ok. 60 km). Znajduje się na terenie gmin Ożarowice i Mierzęcice, a zarazem na pograniczu powiatów: Będzina i Tarnowskich Gór.

Ze względu na to, że jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce i panują tu dobre warunkami atmosferyczne, lotnisko w Katowicach wyróżnia się mniejszą niż na innych lotniskach ilością dni uniemożliwiających lądowanie.

Wyloty z Katowic odbywają się codziennie w różne zakątki świata.

Lotnisko Katowice (Pyrzowice) należy do najszybciej rozwijających się portów lotniczych w kraju. W przeciągu najbliższych kilku lat władze lotniska planują potężne inwestycje wartości ok. pół miliarda złotych na m.in. budowę drugiego pasa startowego i nowego terminalu.
Obecnie funkcjonują dwa terminale pasażerskie A i B o łącznej powierzchni 21300 m2 i przepustowości ponad 3,6 mln pasażerów rocznie (przepustowość godzinowa wynosi 1170 pasażerów). Obiekt spełnia międzynarodowe wymogi w kwestii bezpieczeństwa i funkcjonalności. Oczekującym pasażerom oraz ich rodzinom czas uatrakcyjnia rozległy taras widokowy.

Lotnisko w Katowicach obsługuje oprócz LOT-u czy Lufthansy także tanie linie lotnicze (od 2003 roku), dzięki temu liczba obsługiwanych połączeń zagranicznych znacznie wzrosła. Ponadto poszczycić się może niemal największą (zaraz po Warszawie) ilością połączeń czarterowych. Tylko w I kwartale 2009 roku ruch czarterowy wzrósł o 30% w porównaniu do tego samego okresu 2008 roku!

Lotnisko Katowice posiada rozległy parking całodobowy dla samochodów osobowych oraz autobusów. Koszt postoju uzależniony jest od czasu pobytu pojazdu na parkingu. Postój krótszy niż 15 min jest bezpłatny! Szczegółowych informacji można zasięgnąć dzwoniąc pod numerr telefonu: 0048 32 392-72-69.

Na terenie Hali głównej mają swoje przedstawicielstwo firmy oferujące wynajem samochodów. Są to: HERTZ, BUDGET, EUROPCAR, AWOS, AVIS, JolCar, JOKA, Silvercar, GTL-Service, National Car Rental. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.rentacar.katowice.pl

Ponadto lotnisko w Katowicach dysponuje licznymi kawiarniami, restauracją, sklepikami, bankami, apteką a nawet kaplicą. Znajdują się tu również liczne biura podróży, które oferują swym „wczasowiczom” wyloty z Katowic i wypoczynek w różnych egzotycznych miejscach.

Katowice Airport (dawniej: Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach)
Lotnisko Katowice Pyrzowice
ul. Wolności 90
41-960 Ożarowice
tel: 0048 32 39 27 200
fax: 0048 32 39 27 376
Informacja lotniskowa: 0048 32 39 27 385 (324)
Licencja: Creative Commons
0 Ocena