Szantażysta z pamięci to nowy rodzaj przestępczości cyfrowej, który jeszcze nie ujrzał światła dziennego lub dopiero powstanie...

Data dodania: 2009-04-18

Wyświetleń: 2428

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie jest nowiną, że wraz z rozwojem cyfrowej technologii powstają nowe, związane z nią rodzaje przestępczości. Włamania internetowe, podgląd bankomatów nie dziwią już nikogo, ponieważ stały się tak powszechne jak zwykła kradzież sklepu spożywczego. Jednak z czasem powstają nowe rodzaje, które jeszcze nie ujrzały światła dziennego lub dopiero powstaną.

Szantażysta z pamięci to nowy rodzaj przestępczości cyfrowej, który jeszcze nie ujrzał światła dziennego lub dopiero powstanie. Polega na kupowaniu lub zdobywaniu pamięci RAM w celu odtworzenia wykasowanych wcześniej tam danych i szantażowania nimi ich właściciela. Tymi danymi są przeważnie zdjęcia lub nagrania wideo, które mogą skompromitować przyszłą ofiarę. Oczywiście takie przestępstwa mają miejsce już od dawna, jednak opisany przypadek różni się od nich tym, że ofiara usuwa dane i nie ma pojęcia o możliwości ich późniejszego odtworzenia przez obcą osobę.


Opisze dwa przypadki, w których wykorzystana została metoda szantażysty z pamięci:

Jarosław K. - Szantażysta z pamięci – na znalezionej w koszu karcie pamięci (teoretycznie wykasowanej) bogatego przedsiębiorcy, znajduje kompromitujące go zdjęcia. Przedsiębiorca płaci okup w zamian za nie opublikowanie zdjęć w Internecie.

Przemek – aukcjoner – kupuje kartę pamięci do swojego aparatu od pani Marty, która oczywiście dawno wykasowała wszystkie swoje zdjęcia znajdujące się na niej. Po sfinalizowaniu transakcji, Przemek z ciekawości odtwarza wcześniej wykasowane zdjęcia, na których pani Marta pozuje nago swojemu mężowi.


Opisany przypadek jest tylko przypuszczeniem prezentującym fikcyjne zdarzenia i bohaterów.

P.S. Jeżeli masz na swojej karcie pamięci zdjęcia, którymi nie chciałbyś się dzielić z innymi, wykasuj je tak, żeby nie dało się ich odtworzyć przez inne osoby.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena