Opis miasta Lyon, jego historii, najważniejszych zabytków i kultury.

Data dodania: 2009-04-17

Wyświetleń: 3576

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lyon jawi się turystom jako miasto o niewiarygodnej dynamice. Wielojęzyczny tłum zapełnia liczne bary i odważne inwestycje urbanistyczne zmieniają jego oblicze, zazwyczaj ze szczęśliwym skutkiem. Lyon to także ważny ośrodek akademicki i kulturalny. Spodoba się również miłośnikom zabytków: niemal całe centrum znalazło się pod ścisłą ochroną i figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jako perełka architektury minionych epok.

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dziś zajmowanym przez Lyon pochodzą z IV w. p.n.e. ale swą świetność zawdzięcza rzymianom. Wznosili oni tu najświetniejsze budowle, jak pałac, teatr, koszary, świątynię Jupitera, odeon i cyrk. Miasto stało się jednym z większych miast cesarstwa i stolicą prowincji, co potwierdza imponujący system akweduktów sprowadzający wodę z odległości 75 km (z Monts d’Or, Lyonnais, Brévenne i Gier). Odwiedzali je kolejni cesarze, wznosząc kolejne budowle i organizując igrzyska. Jednakże wkrótce miasto miało podzielić smutny los rozsypującego się imperium. Przez wieki pozostało omijaną i prowincjonalną miejscowością.

Dopiero Napoleon pomógł dźwignąć się miastu z kryzysu, składając gigantyczne zamówienia lyońskim warsztatom tkackim na dekorację m.in. Wersalu oraz zakładając filie Banku Narodowego. W XIX wieku Lyon stał się centrum uniwersyteckim i prawdziwą kolebką wynalazców. Tu wyprodukowano pierwszą maszynę do szycia, wynaleziono kwas siarkowy wraz z wieloma jego zastosowaniami. Tu narodziło się kino, tutaj też Amper dokonał wielu odkryć fizycznych – przede wszystkim w dziedzinie elektromagnetyzmu.

Co zwiedzać

Wzgórze Fourviere


Na tym wzgórzu powstał Lyon – to ono, od I w. p.n.e. pod nazwą Forum Vertus stanowiło główną część kolonii rzymskiej Lugdunum. Dziś na samym szczycie, w miejscu zburzonego w 840 r. rzymskiego forum, stoi bazylika Marii Panny z Fourviere, zbudowana w latach 1872–1896 jako wyraz wdzięczności mieszkańców za oszczędzenie mu okropieństw wojny z Prusami. W dawnych zabudowaniach klasztoru jezuitów mieści się natomiast Muzeum Fourviere, które udostępnia kolekcję przedmiotów liturgicznych, wota i dokumentację dotyczącą budowy bazyliki. Obowiązkowo też trzeba zajrzeć do parku archeologicznego Fourviere, który powstawał przez niemal 45 lat, dzięki prowadzonym w tym miejscu pracom archeologicznym. Obejmuje on kilka hektarów wykopalisk odsłaniających ruiny teatru i odeonu, term, końcowe arkady akweduktu i jeden budynek, którego identyfikacja przysparza jeszcze naukowcom trudności. Tuż obok warto odwiedzić niewielki teatr, najstarszy z zachowanych we Francji, zawierający rekonstrukcje marmurowej posadzki i świetnie zachowaną maszynerię służącą do opuszczania kurtyny. Na wzgórzu mieści się także muzeum Cywilizacji Galo-Rzymskiej, szczycące się jedną z najpiękniejszych we Francji kolekcji pamiątek przełomu czasów rzymskich i chrześcijaństwa.

Stary Lyon

Stary Lyon najlepiej odkrywać podczas niespiesznej przechadzki wąskimi uliczkami, przy których zachowało się kilkaset zabytkowych kamieniczek. Najstarsze z nich są w stylu późnogotyckim, najpiękniejsze w stylu włoskiego renesansu, późniejsze zdradzające wyraźny wpływ zbliżającego się klasycyzmu. Zwiedzanie traboules, tajemnych przejść, korytarzy i schodów łączących ulice i budynki Starego Lyonu, prowadzących na piękne dziedzińce, które powstały z braku miejsca na ulice z prawdziwego zdarzenia to ponoć najlepszą przygoda dla turysty.
Najstarszym i najważniejszym zabytkiem Starego Lyonu jest katedra św. Jana Chrzciciela. Stanowi świadectwo ewolucji architektury sakralnej oraz religijnych dziejów miasta – powstawała bowiem przez ponad 400 lat. Fasada zwraca uwagę misternymi płaskorzeźbami w lukach trzech portali przedstawiającymi 300 scen biblijnych, historycznych i alegorycznych. Ciekawostką jest mieszczący się we wnętrzu, pięknie zdobiony XIV-wieczny zegar astronomiczny. Pokazuje on dokładną godzinę, mimo założenia, według stanu ówczesnej wiedzy, że to Słońce krąży wokół Ziemi.

Dzielnica Presqu’île

Dzielnica rozciągająca się między Rodanem a Saoną była zamieszkana już przez zamożnych Rzymian jako wyspa Canabae. W średniowieczu natomiast skupiała życie klasztorne, a w XVI w. handel i rzemiosło. Każdy z tych okresów wywarł niezatarte, ale piękne piętno na jej dzisiejszym wizerunku. Zwiedzanie Presqu’île warto zacząć od place Terreaux, przepięknie oświetlonego wieczorem, w dzień niezwykle chętnie odwiedzanego przez turystów. Trzeba pamiętać, że to na tym dziś tak pięknym placu, stała szubienica służąca najpierw kardynałowi Richelieu, a później zwolennikom rewolucji za argument polityczny. Na szczęście dziś na jego środku wznosi się dumnie się fontanna projektu Bartholdiego (autora m.in. Statuy Wolności i lwa z Belfort) przedstawiająca cztery rozpędzone rumaki symbolizujące cztery rzeki podążające ku Morzu Śródziemnemu.

Na południowej ścianie placu mieści się pałac św. Piotra, niegdyś opactwo Benedyktynów, a dziś piękne i bogate Muzeum Sztuk Pięknych zwane Małym Luwrem. Nieco dalej rozciąga się niewielki place Antonin Poncet, zwany też place de la Comedie, ponieważ tu właśnie znajdował się główny miejski teatr. Dziś ten XIX-wieczny budynek, odrestaurowany i odważnie przebudowany przez Jeana Nouvel, zajmuje lyońska Opera Narodowa.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena