Jeśli już podjęliśmy decyzję o wyjeździe do pracy za granicę, warto poświęcić trochę czasu, by dopełnić wszelkich niezbędnych formalności.

Data dodania: 2009-04-14

Wyświetleń: 2892

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najlepiej by za granicę jechać już na gotowe, a konkretne oferty pracy znaleźć jeszcze w Polsce. Poszukując pracy najlepiej korzystać z ofert polskich agencji pośrednictwa pracy, przeszukiwać oferty internetowe, a także wysyłać swoje aplikacje bezpośrednio do zagranicznych pracodawców. Warto także poprosić o pomoc znajomych, którzy obecnie przebywają za granicą. Jeśli korzystamy z pomocy agencji musimy koniecznie sprawdzić jej wiarygodność, potwierdzić certyfikat, a najlepiej postarać się zdobyć kontakt do osób, które za pośrednictwem danej agencji już pracowały. Lepiej nie podejmować współpracy z agencjami, które nie mają stałego biura i o których trudno zdobyć jakiekolwiek informacje oprócz numeru komórki, ponieważ może się okazać, że oferowana przez nie praca jest nielegalna. Warto pamiętać, że umowę o pracę, którą zawieramy z agencją należy podpisać jeszcze w kraju, a nie dopiero na miejscu. Należy dokładnie sprawdzić czy ustalane wcześniej warunki pracy i wynagrodzenia są zgodne z umową, którą podpisujemy. Przed wyjazdem warto również dowiedzieć się jak wygląda strona prawna podjęcia pracy w danym kraju. Informacje takie możemy sprawdzić na stronach Ministerstwa Pracy.
Jeśli jednak poszukiwanie pracy w kraju nie odniesie pożądanego skutku i mimo wszystko zdecydujemy się na wyjazd i szukanie pracy już na miejscu, powinniśmy zabrać ze sobą przygotowane wcześniej aplikacje. Sposób poszukiwania pracy za granicą różni się nieco od tego w Polsce. Warto więc wcześniej sprawdzić tytuły gazet zawierających ogłoszenia o pracy, a także zagraniczne serwisy internetowe, które mogą nam pomóc w jej szukaniu. Często najskuteczniejszą metodą na znalezienie pracy okazuje się jednak osobiste odwiedzanie pracodawców i pytanie ich o interesującą nas ofertę.
Jeśli decydujemy się na wyjazd w ciemno i nie od razu uda nam się znaleźć zatrudnienie, warto wiedzieć, że bez dokonywania jakichkolwiek rejestracji możemy przebywać na terenie krajów UE do 90 dni. Inaczej jest w przypadku państw, w których legalna praca jest możliwa dopiero po otrzymaniu zezwolenia na pracę i prawa pobytu. Kraje w których koniecznie musimy posiadać zezwolenie na pracę to Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria oraz Włochy. W poszczególnych krajach długość czasu, w którym możemy przebywać nie posiadając stałego zatrudnienia, może być uzależniona od konieczności posiadania określonej ilości środków finansowych lub czasowego zezwolenia na pobyt. W większości krajów UE, jeżeli po okresie trzech miesięcy nadal nie uda nam się znaleźć pracy, to jesteśmy zobowiązani zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Po przedstawieniu w urzędzie zaświadczenia potwierdzającego, że naprawdę aktywnie poszukujemy pracy, będziemy mogli przebywać za granicą kolejne sześć miesięcy bez obowiązku starania się o prawo pobytu.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena