Powoli nadchodzi odwilż na rynku pracy. W jaki sposób przygotować się do zmiany pracy?

Data dodania: 2009-04-06

Wyświetleń: 2108

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po okresie zaciskania pasa firmy znowu zaczynaja zatrudniać - przynajmniej niektóre. W serwisach rekrutacyjnych pojawia się coraz więcej ogłoszeń, Gazeta Praca jest nieco "grubsza", a headhunterzy coraz aktywniej przeczesują rynek pracy w poszukiwaniu najlepszych kandydatów.

Oczywiście daleko jeszcze do takiej sytuacji na rynku pracy, jaka miała miejsce niecały rok temu, gdy to pracownik dyktował warunki, a firmy borykały się z problemem braku rąk do pracy. Jednak jeśli myślałeś o zmianie pracodawcy, a powstrzymywała cię przed tym wizja kryzysu i zwolnień – teraz powoli pojawia się możliwość, aby powrócić do swoich planów.

Szanse na zatrudnienie rosną – nie znaczy to jednak, że nie musisz się przygotowywać do zmiany pracy. Oto trzy proste wskazówki, które pozwolą ci lepiej przygotować się do procesu zmiany i zwiększą szanse na to, by cały proces zakończył się sukcesem.

Zaktualizuj swoje CV

Jeśli ostatni raz wysyłałeś CV dwa lata temu, to na pewno jest tam sporo do zaktualizowania. Przypomnij sobie jakie zadania wykonywałeś w ostatnim czasie, na jakich szkoleniach byłeś, co nowego wydarzyło się w twoim życiu zawodowym, być może brałeś udział w jakimś prestiżowym projekcie, a może zacząłeś prowadzić zajęcia dla studentów albo wstąpiłeś do nowej organizacji?

Zrób bilans swoich mocnych i słabych stron

Na rozmowie kwalifikacyjnej często pada pytanie o twoje wady i zalety. Przygotowując się do zmiany pracy warto, abyś spisał je wcześniej na kartce – być może coś się zmieniło od ostatniego razu? Może kiedyś byłeś spóźnialskim, ale nauczyłeś się punktualności? Do każdej wypisanej mocnej strony przypomnij sobie wydarzenie lub sytuację, która potwierdza tę cechę. Jeśli jesteś koleżeński, przypomnij sobie jaka konkretna sytuacja może o tym świadczyć. Przy każdej słabej stronie zastanów się, w jaki sposób można ją przedstawić, aby finalnie okazała się nie taka zła, a może nawet całkiem dobra. Dla przykładu - jeśli jesteś niecierpliwy, możesz powiedzieć o tym, że często dzięki temu udaje ci się kończyć zadania przed czasem.

Sprecyzuj jakiej pracy oczekujesz

Aby nie miotać się po serwisach z ogłoszeniami bez ładu i składu, wcześniej ustal sam ze sobą dlaczego chcesz znaleźć nową pracę i czego po niej oczekujesz. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której ktoś zaprasza cię na rozmowę kwalifikacyjną, a ty już na tym etapie nie jesteś przekonany czy warto wziąć w niej udział, bo CV wysyłałeś wszędzie gdzie popadnie i otrzymałeś odpowiedź z firmy, która akurat niespecjalnie cię interesuje. Szanuj siebie i swój czas, dlatego wcześniej zadbaj o to, by mieć dobry plan tego, co chcesz uzyskać.

Dobre przygotowanie może znacznie ułatwić ci proces zmiany pracy. Wykorzystaj to!
Licencja: Creative Commons
0 Ocena