Poniżej postaram się przedstawić kilka prostych ale skutecznych porad dla osób wybierających się w podróż samolotem.

Data dodania: 2009-04-01

Wyświetleń: 4093

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kupiliśmy już bilety lotnicze i czekając na podróż warto się do niej przygotować. Czytając poniższy artykuł dowiesz się co zrobić aby złe samopoczucie nie popsuło Ci podróżny.

Czy i jak można pokonać strach przed podróżą samolotem?

Pierwsze objawy strachu czy lęku przed podróżowaniem samolotem mogą pojawiać się już na kilka dni lub nawet tygodni przed odlotem. Pamiętaj, że strach to zawsze jest złym doradcą - nie pozwól aby wziął nad Tobą górę i popsuł przyjemność z podróżny. Staraj się jak najmniej myśleć o samym locie i skupiaj swoją uwagę na planowaniu podróżny i pobytu w miejscu docelowym.

Co warto wiedzieć aby nie ponieść się emocją i spokojnie spędzić podróż:
1.Na lotnisko warto przybyć zawsze wcześniej, niż zalecają linie lotnicze.
2.Koniecznie zapoznaj się z procedurą odprawy (więcej na ten temat w naszych poradnikach)
3.Ubieraj się stosownie do miejsca w które się wybierasz.
4.Dobrym pomysłem na spędzenie czasu w samolocie jest interesująca książka, pogawędka z sąsiadem, muzyka czy też, o ile to możliwe, zaproponowany przez przewoźnika film.
5.W przypadku poważnych leków przed lotem warto zasięgnąć opinii lekarza, być może otrzymasz łagodne środki uspokajające.

Choroba lokomocyjna i bule uszu to najczęstsze problemy zdrowotne podróżnych.
Ból pojawia się na skutek zmian ciśnienia powietrza i jest najbardziej dokuczliwy podczas lądowania samolotu. Zdrowi pasażerowie zazwyczaj nie odczuwają większych dolegliwości z tym związanych, jednak osoby z zaburzeniami układu oddechowego, mogą poczuć się o wiele gorzej. W przypadku , gdy pasażer właśnie przechodzi zapalenie uszu, nosa lub zatok, wskazane jest aby przed podróżą zasięgnął opinii lekarza i upewnił się czy lot nie pogorszy stanu jego zdrowia. Aby złagodzić ból uszu wystarczy co jakiś czas ziewać, przełykać ślinę. Skuteczną i prostą metodą jest próba wydmuchania powietrza z płuc przez nos z jednoczesnym jego zatkaniem. Pomocne w wyrównaniu ciśnienia może okazać się również żucie gumy. W ostateczności można sięgnąć po krople do nosa.

Jetlag i zakrzepica

Jeżeli podróż przebiega przez różne strefy czasowe, często zamiast cieszyć się z pięknej pogody i okolicznych widoków, odczuwamy silne zmęczenie, irytację, bóle głowy czy trudności z koncentracją. Spowodowane jest to zakłóceniem naturalnego rytmu dnia i nocy.
Takie objawy odczuwamy w większym stopniu przy podróżowaniu z Zachodu na Wschód (dzieje się tak, ponieważ organizmowi łatwiej przestawić się na dłuższy dzień niż "stracić" kilka godzin podróżując na Wschód).

Zakrzepy w kończynach mogą wystąpić, gdy pasażer podróżuje na długich dystansach, przebywając przez dłuższy czas w jednej pozycji. Zazwyczaj nie daje ona żadnych oznak, choć czasami można zaobserwować opuchnięcie bądź uczucie drętwienia kończyn. Bardzo rzadko, gdy zakrzep jest bardzo rozległy, jego skrawki mogą dostać się do serca lub płuc, powodując zagrażające życiu zatory płucne, których objawy takie jak ból klatki piersiowej, niewydolność oddechowa mogą pojawić się nawet kilka dni po przelocie. Należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich jest bardzo małe, a narażeni na nią są przede wszystkim: pasażerowie, którzy ukończyli 60 rok życia, osoby, u których już wcześniej wystąpiły zakrzepy żylne lub zatory płucne, osoby z nadwagą, kobiety w ciąży, osoby chorujące na raka, kobiety zażywające środki antykoncepcyjne i jednocześnie palące papierosy, osoby przechodzące ostatnio operacje, a także osoby chorujące na wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi oraz żylaki żył. Wszystkie wyżej wymienione osoby planujące długodystansową podróż powinny przed podróżą skonsultować się z lekarzem! Jak uniknąć zakrzepicy?
Postaraj się co jakiś czas zginać nogi i ręce, unikaj ich krzyżowania.
Pij dużo wody, unikaj natomiast alkoholu i kofeiny.
Na czas podróży załóż luźne, wygodne ubranie.

Nie ma znaczenia czy wybrałeś tanie linie lotnicze czy tradycyjne linie lotnicze warto zadbać o to żeby podróż przebiegła miło i przyjemnie.
Czego Serdecznie Życzymy !!


Licencja: Creative Commons
0 Ocena