Opis głównych zabytków Dublina.

Data dodania: 2009-03-31

Wyświetleń: 2617

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dublin to miasto sprzeczności. Historia wikingów, młodość i nowoczesność, konserwatyzm i nostalgiczny tradycjonalizm walczą tu o prymat. Ale to właśnie w tym tkwi ponoć magia miasta – w starciu starego porządku z widocznym wszędzie patrzeniem w przyszłość.
Dublin jest położony nad piękną, otwartą Zatoką Dublińską, na tle osobliwych, wznoszących się na południu stożkowatych gór Wicklow. Naturalną oś miasta tworzy rzeka Liffey, płynąca z zachodu na wschód i dzieląca stolicę na dwie dzielnice o wyraźnie odmiennym charakterze: zamieszkiwaną głównie przez robotników North Side oraz bogatszą i bardziej nowoczesną South Side.

Dublin dziś jest miastem kosmopolitycznym, przez całą dobę tętniącym życiem. Widać to szczególnie w dzielnicy Temple Bar na lewym brzegu rzeki, wypełnionej pubami, klubami, galeriami i restauracjami. Jednak dla wielu turystów prawdziwym centrum jest stary, gregoriański Dublin – place Fitzwilliam i Merrion ze zgrabnymi ceglanymi domami o okazałych drzwiach wejściowych, otoczonymi starannie wypielęgnowanymi ogrodami, oraz szeroka, osobliwie wytworna St Stephen’s Green, biorąca nazwę od parku, który otacza. To także najsłynniejsza irlandzka uczelnia – dostojny Trinity College z nie mniej znaną biblioteką, gdzie jest przechowywana niezwykle bogato iluminowana Księga z Kells. Robiąc zakupy koniecznie trzeba zajrzeć na Grafton Street gdzie mieści się także większość miejskich muzeów i galerii.

CO ZWIEDZAĆ

Zamek Dubliński

Wybudowany przez Normanów w 1207 r. na miejscu dawnej fortyfikacji wikingów zamek, swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z XVIII wieku. Zamek był siedzibą wicekrólów i symbolem brytyjskiej dominacji aż do momentu obalenia rządów angielskich w 1922 r. To tutaj Brytyjczycy oddali władzę Irlandczykom, którą symbolicznie przejął dowodzący armią irlandzką Michael Collins. O dawnym, obronnym charakterze budowli przypomina już tylko masywna kamienna Record Tower, chociaż i ją znacznie przebudowano w XIX stuleciu.

Katedra Christchurch

Katedra powstała w 1172 roku. po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wzniesionej przez wikingów. W późniejszych wiekach popadała coraz bardziej w ruinę – dzisiejszy kształt to efekt kompleksowej renowacji i przebudowy z końca XIX wieku.

Katedra św. Patryka

St Patrick’s Cathedral to obecnie główna katedra Kościoła Irlandii. Łatwo się zrazić do jej zwiedzania szarymi murami ale wnętrze wynagrodzi spragnionemu piękna architektury turyście. Według legendy św. Patryk chrzcił w tym miejscu nawróconych pogan. Jednak najsłynniejszą osobą związaną ze świątynią był Jonathan Swift, autor m.in. „Podróży Guliwera”, pełniący tu w XVIII w. funkcję dziekana. Grób Swifta oraz jego ukochanej Stelli mieści się blisko wejścia przy jednej z kolumn, a w północno-zachodnim narożniku katedry jest mały kącik poświęcony pamięci pisarza.

Browar Guinnessa

St James’s Gate Guinness Brewery – potężny kompleks budynków starego i nowego browaru to obowiązkowy punkt dla każdego turysty. Co prawda samych zakładów nie można zwiedzać, ale zwiedzanie wystawy wraz z repliką starego browaru i kilkupiętrową ekspozycją pokazującą dzieje i tajniki produkcji tego najbardziej znanego towaru eksportowego Irlandii wystarczy każdemu. Dodatkową atrakcją jest pub na ostatnim piętrze browaru, rotunda ze wspaniałą panoramą całego miasta.

Phoenix Park

W mieście nie brakuje terenów rekreacyjnych. Największy z nich to znajdujący się na lewym brzegu rzeki Phoenix Park - uważany za jeden z największych parków miejskich świata (ma prawie 8 tys. km² powierzchni). W jego obrębie znajdują się tereny sportowe, miejskie zoo oraz rezydencja prezydenta kraju jak również rezydencja ambasadora Stanów Zjednoczonych.

Muzea i galerie


Dublin jako stolica kraju i ośrodek kulturalny szczyci się dużą liczbą muzeów i galerii sztuki (35 obiektów). Najważniejszymi z nich są oddziały Muzeum Narodowego gromadzące cenne zabytki i dzieła sztuki wyspy. W głównym gmachu wystawiane są przedmioty z epoki brązu i żelaza, a także średniowieczne. W Aneksie Muzeum Narodowego znajdują się natomiast obiekty związane z obecnością wikingów na wyspie. Galerię Narodową tworzy kolekcja malarstwa irlandzkiego i europejskiego (obrazy Tycjana, Rembrandta, Caravaggia i innych). Licznie odwiedzane są również Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Hugh Lane Gallery.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena