Mało osób wie iż w Irlandii znajdują się grobowce starsze niż piramidy egipskie. To właśnie w zakolu rzeki Boyne, między wsiami Tullyallen i Slane, zachowało się ok. 40 neolitycznych budowli wraz z najpopularniejszym grobowcem korytarzowym w Newgrange. Kopiec w Newgrange powstał w okresie pomiędzy 3,5 tys. lat p.n.e. a 2,7 tys. lat p.n.e.. Niesamowite wrażenie występuję tu raz do roku kiedy to (21 XII) o 8.58 promienie słoneczne wpadają do korytarza, a po chwili komorę grobową rozświetla jaskrawe pomarańczowe światło. Widowisko trwa 15 minut, po czym ponownie nastaje głęboka ciemność. Na szczęście nie trzeba czekać roku by ujrzeć to zjawisko – dzisiaj słońce zastąpiło światło elektryczne i zjawisko może ujrzeć na własne oczy każdy zwiedzający.
Tara
Tara to dawna siedziba najwyższych Królów Irlandii i źródło wielu legend, która obecnie przypomina niewielkie pole golfowe. Trzeba włożyć sporo wysiłku, aby wyobrazić sobie pałac z drewna i wikliny, po którym pozostały jedynie bruzdy na powierzchni ziemi. Pomiędzy Louisburghiem a Westport znajduje się najwyższa góra w okolicy stożkowata Croagh Patric (766 m), na której to w 441 r. Św. Patryk spędził na niej czas wielkiego postu i uwolnił Irlandię od węży. W Irlandii bardzo hucznie obchodzi się także dzień Święego Patryka, który przypada na 17 marca każdego roku.
Klify Moheru i Wieża O'Briana
Rozciągające się na 8 km o wysokości 214 m potężne Klify Moheru zwane także (the Great Wall of Thomond) murem Tharmondu są niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na zielonej wyspie. Wspaniały krajobraz niestety w pełni widoczny tylko podczas dobrej pogody. Wzdłuż klifów wybudowany został ogrodzony chodnik którym można się przespacerować. W najwyższym punkcie klifów stoi wieża O'Briena zbudowana w 1835 roku przez Corneliusa O'Brien króla Irlandii i już wtedy przeznaczona była dla turystów którzy w tych czasach odwiedzali klify.