Wymogi przeciwpożarowe nakładają na przedsiębiorców kolejny wymóg. Obiekt musi być zabezpieczony pod kontem pożaru. Drzwi przeciwpożarowe to jeden z wymogów.

Data dodania: 2009-03-29

Wyświetleń: 3920

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rynek oferuje szeroki wachlarz drzwi przeciwpożarowych. Drzwi p.poż mogą być wykonane z blachy (tzw. drzwi płaszczowe), drewna bądź profili aluminiowych bądź stalowych.
Drzwi płaszczowe stosowane są najczęściej jako boczne wejście do budynku, bądź w pomieszczeniach, gdzie wygląd drzwi nie odgrywa tak istotnego znaczenia.
Drzwi przeciwpożarowe, płaszczowe zazwyczaj wypełnione są watą szklaną. Są tańsze od drzwi drewnianych oraz profilowych.
Drzwi drewniane przeciwpożarowe najczęściej stosowane są w takich miejscach jak hotele, restauracje, gdzie wygląd drzwi wpływa na wystrój w sposób znaczny.
Profilowe drzwi przeciwpożarowe wykonane są z profili aluminiowych bądź stalowych. Zwykle są przeszklone szkłem ognioodpornym bądź szyldem. Stosowane najczęściej w takich instytucjach jak przychodnie lekarskie, apteki, szpitale oraz podobnego działania organizacje.

Drzwi p.poż mogą być stosowane jako drzwi wewnętrzne oraz zewnętrzne.
Zwykle drzwi zewnętrzne wyposażone są dodatkowo w listwę opadającą. Jej zadaniem jest ograniczenie możliwości przedostania się ognia z zewnątrz do wewnątrz i odwrotnie.
Drzwi p.poż aby spełnić swoją funkcję w 100% powinny być wyposażone w samozamykacz, który jak nazwa wskazuje powoduje, iż drzwi samoistnie zamkną się po ich otwarciu. Często drzwi płaszczowe wyposażone są w zawias sprężynowy. Zawias ten po naciągnięciu go powinien spowodować samoistne zamknięcie drzwi. Wadą tego zawiasu jest to, że po wielokrotnym otwieraniu i zamykaniu drzwi sprężyna wyciąga się i drzwi nie chcą się domykać. Zawias sprężynowy wyeliminowuje koszty związane z zakupem samozamykacza jednak od czasu do czasu należy go podregulować.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena