Artykuł opisujący Katanię, jej piękno, architekturę, historię i zabytki

Data dodania: 2009-03-24

Wyświetleń: 2738

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Współczesna Katania to dosyć duże, liczące blisko czterysta tysięcy mieszkańców miasto, położone na wschodnim wybrzeżu Italii. Jego krajobraz i historię zdominowały dwa czynniki – górujące nad nim Etna i morze. Niezapomniany widok na wciąż czynny wulkan przypomina o tym, że miasto nie raz ucierpiało z jego przyczyny. Katania była bowiem wielokrotnie niszczona przez erupcje Etny, pożary i trzęsienia ziemi. Jednak mimo nawiedzających je kataklizmów, nie utraciło najważniejszych zabytków i nadal jest ciekawym do zwiedzania miejscem.

Historia miasta sięga 729 p.n.e. - czasów, kiedy na terenach dzisiejszego miasta istniała grecka kolonia Katanii. Na przestrzeni wieków miasto, jak i cały region przechodziło pod władanie różnych nacji - stąd w zabytkowej architekturze dzisiejszych zabudowań widoczne są ślady kultur różnych ludów – Rzymian, Arabów i Normanów. Charakterystyczny dla miasta jest jego mozaikowy wygląd – połączenie starożytnych ruin i głównie barokowych, bogatych w zdobienia budowli.

Turyści chętnie "zahaczają" o tę miejscowość, ponieważ leży między innymi, chętnie odwiedzanymi dużymi centrami turystycznymi - Taorminą i Syrakuzami. Chlubą Katanii są wspaniałe, długie, piaszczysto-żwirkowe plaże, otulone wysokimi klifami. To raj dla amatorów spędzania czasu na plaży lub uprawiania sportów wodnych.

Co zwiedzać:

Trzeba pamiętać, że dzisiejsze, historyczne oblicze Katanii w dużej mierze ukształtowała Etna. Miasto przez ponad 2700 lat swojej historii przeżyło wiele kataklizmów - erupcji, pożarów i trzęsień ziemi. Na szczęście Katania nie straciła swoich najważniejszych zabytków. Najwięcej godnych odwiedzenia miejsc znajduje się w jednej z najstarszych dzielnic miasta - Piazza Duomo. W jej centrum znajduje się jeden z najważniejszych zabytków, natychmiast przyciągający wzrok turystów. To pochodząca z początków XI wieku monumentalna katedra. To prawdziwa barokowa perła architektury Katanii. Mimo, iż przez wieki styl budowli wielokrotnie ulegał zmianom, we wnętrzu nadal zachowały się fragmenty pochodzące z jej początków, czyli z 1092 roku.

Na centralnym placu Starego miasta wzrok przyciąga także nietypowa fontanna w kształcie słonia, zaprojektowana przez włoskiego artystę, Vaccariniego.

Imponująco prezentuje się też zamek Ursino. Został on wzniesiony w pierwszej połowie XIII wieku na polecenie cesarza Fryderyka XI, a dziś wraz ze znajdującym się tam muzeum jest w całości udostępniony do zwiedzania dla turystów.

Catania posiada dwa rzymskie amfiteatry z których jeden jest widoczny jedynie po części, gdyż reszta znajduje się pod powierzchnią ziemi. W mieście znajduje się też twierdza, która miała na celu ochronę nabrzeża prze wybuchami wulkanu.

Turyści lubujący się w zwiedzaniu historycznych budowli będą zachwyceni swoistą „mozaikowością” obrazu Katanii - tutaj starożytne ruiny intrygująco przeplatają się z bogatymi w zdobienia budynki z baroku. Większość z szerokich Katańskich ulic i majestatycznych pałaców wybudowano w XVIII wieku. Z tego okresu pochodzą także słynne Ogrody Belliniego – ulubione miejsce wypoczynku nie tylko mieszkańców miasta ale i turystów.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena