Opis Bolonii - historia, kultura, zabytki.

Data dodania: 2009-03-24

Wyświetleń: 4984

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Słynąca z najlepszej kuchni w całych Włoszech, uniwersytecka Bolonia jest jednym z najpiękniejszych włoskich miast. Charakterystyczny i wyjątkowy urok zawdzięcza pięknej, nietypowej jak na Włochy zabudowie. Zdecydowana większość starych domów jest zbudowana z cegły i kryta piękną czerwoną dachówką. Dzięki czemu panorama miasta jaka roztacza się z dwóch wież, stojących w centrum Starego Miasta, przy reprezentacyjnej Piazza Maggiore jest niezapomniany. Same wieże są zresztą charakterystycznym punktem miasta. Wyższa, Asinellich, będąc niegdyś więzieniem liczy sobie prawie 100 metrów wysokości a na jej szczyt wiedzie 500 schodów. Druga nosi nazwę Garisenda i jest o połowę niższa. Obie są krzywe a tylko one pozostały z czasów średniowiecza, kiedy to Bolonia mogła pochwalić się około 200 podobnymi budowlami, z których każda była symbolem potęgi innego rodu.
Bolonia jest również centrum kongresowym i biznesowym oraz ważnym ośrodkiem uniwersyteckim. Swoją sławę zawdzięcza właśnie studenckiej atmosferze jaką roztacza ten najstarszy, założony jeszcze w 1088 roku, europejski Uniwersytet. To na nim studiowali między innymi Jan Kochanowski, Kopernik, Petrarka i Dante. Uniwersytet, którego studenci stanowią piątą część mieszkańców, i energicznie działające władze dbają, by kwitło tu życie artystyczne i towarzyskie.
Bolonia słynie również z charakterystycznych parków, które nie dość, że pamiętają jeszcze średniowiecze, to biją światowy rekord długości - 40km. Niemniej znane są też stylowe portyki w kolorze ochry, z których najdłuższy ma aż 3,5 km i 666 arkad, które łączą centrum z sanktuarium San Luca znajdującym się nad miastem.

Co zwiedzać:

Kościół San Petronio


Niedokończona świątynia, którą zaczęto budować pod koniec XIV wieku jest obecnie jedną z najpiękniejszych ceglanych budowli gotyckich we Włoszech. Według oryginalnego projektu, którego makietą można podziwiać we wnętrzu kościoła, miał być on większy od Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Nadal można podziwiać niedokończone fragmenty, które dają niejakie wyobrażenie o rozmiarach pierwotnie planowanego kościoła - część nawy bocznej, wybudowanej tylko do jednej trzeciej wysokości, ostrołukowe okno i fragment marmurowego geometrycznego ornamentu, który miał zdobić całą fasadę. Spośród wielu pięknych dzieł sztuki, które można podziwiać we wnętrzu kościoła, uwagę przykuwa zegar astronomiczny, utworzony z umocowanego do posadzki brązowego południka, na który, poprzez specjalny otwór w dachu, pada promień słońca.

Archiginnasio

Uniwersytet Boloński jest jednym z największych uniwersytetów we Włoszech (studiuje nanim prawie 100 000 studentów na 23 wydziałach) i jednocześnie najstarszą uczelnią tego typu w zachodnim świecie (rok założenia: 1088). Otrzymał przywileje w 1158 z rąk cesarza Fryderyka I Barbarossy; w XIX wieku komitet historyków pod kierownictwem Giosuè Carducci badając jego genealogię przesunął datę utworzenia do 1088.
Swoją własną siedzibę otrzymał jednak dopiero w 1563 r. za sprawą Antonia Trebigliego, który wzniósł obiekt na miejscu pierwotnie zarezerwowanym dla bazyliki San Petronio. Połączenie wszystkich wydziałów uniwersytetu w jednym budynku było sposobem na utrzymanie kontroli nad studentami w okresie, gdy Kościół czuł się szczególnie zagrożony przez reformację.

Pałac króla Enzo

Palazzo Re Enzo, słynie z tego, że po bitwie pod Fossaltą w 1249 r. stronnicy papiescy 20 lat więzili króla Sycylii, Enzo. Fasada pałacu jest dziełem kontrowersyjnego architekta - Alfonsa Rubbianiego, który w pierwszej połowie XX w. odrestaurował wiele średniowiecznych budowli w Bolonii. Pałac stoi przy jednym z dwóch najważniejszych miejsc Bolonii czyli placu Piazza del Nettuno, na którego środku stoi symbol miasta - wykonana w 1566 r. fontanna Neptuna.

Pałac Notariuszy

Palazzo dei Notai to bardzo bogato zdobiony XIV-wieczny budynek, który stoi nieopodal kościoła San Petronio. Upamiętnia on bolońskich prawników, tworzących w średniowieczu podstawy współczesnego prawa europejskiego.

Kościoły Bolonii

Najbardziej niezwykłym z ponad 200 kościołów Bolonii jest z pewnością bazylika Santo Stefano, wzniesiona na ruinach pogańskiej świątyni. To wspaniały kompleks siedmiu świątyń, który powstawał od V wieku. Do dzisiejszych czasów przetrwały cztery z nich. Do najciekawszej z nich, wielokątnej San Sepolcro, wchodzi się przez kościół Crocifisso. Ten niezwykle atrakcyjny kompleks usytuowany jest na szerokim placu, w miejscu, gdzie łączy się kilka wąskich, zwieńczonych portykami uliczek. Na dziedzińcu stoi misa, w której miał umyć ręce Piłat po skazaniu Chrystusa. Można stąd przejść do Santi Vitale e Agricola, najstarszego kościoła w Bolonii, wybudowanego z fragmentów ruin rzymskich w V w.
W kościele Trinita, po drugiej stronie dziedzińca, utworzono małe muzeum z relikwiarzem św. Petroniusza, XIII-wiecznym freskiem ukazującym rzeź niewiniątek i kilkoma obrazami z późniejszych czasów. Warto także odwiedzić Kościół Santa Maria della Vita, słynący ze wspaniałego dzieła, składającego się z siedmiu naturalnej wielkości figur z terakoty - piety Nicola dell’Arco. W kościele San Domenico z 1251 roku przechowywane są relikwie św. Dominika, złożone w marmurowym grobowcu z XV wieku. Zdobiące go rzeźby są dziełem samego Michała Anioła.

Muzea

Spośród licznych bolońskich muzeów koniecznie trzeba odwiedzić przynajmniej dwa: założone już w 1712 roku a mieszczące się obecnie w pięknym, pochodzącym z 1881 r. pałacu Palazzo Galvani muzeum historyczne (w jego zbiorach znajdują się dzieła sztuki prehistorycznej i starożytnej m.in. umbryjskich i etruskich nekropolii) oraz Pinacotecę z bogatą kolekcją malarstwa szkoły bolońskiej.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena