Opis głównych zabytków Mediolanu

Data dodania: 2009-03-24

Wyświetleń: 4099

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mediolan jest największym miastem na południu Włoch. Można się spierać o to czy jak sądzą niektórzy, jest to jedno z najbardziej stylowych miast na całym świecie, ale trudno mu odmówić piękna i wyjątkowego charakteru. A ten tworzą nie tylko wspaniałe zabytki, muzea i pomniki ale przede wszystkim moda, której światową stolicą jest Mediolan. Nie trudno tutaj spotkać na ulicy, podczas zwiedzania wyjątkowych zabytków czy zabawy w słynnych klubach nocnych, jedną z top modelek bądź znanego projektanta. Będąc w Mediolanie nie wystarczy jednak zwiedzać jedynie wnętrza ekskluzywnych butików, których w mieście żyjącym modą nie brakuje. Koniecznie trzeba zapoznać się z dziedzictwem historycznym i kulturowym miasta. Zobaczyć chociaż Zamek Sforzów, Kościół Santa Maria delle Grazie (w którym ujrzeć możemy Ostatnią Wieczerze Leonarda), Muzeum Brera (Pieta Belliniego) oraz wiele innych muzeów i kościołów.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by wieczorem miło spędzić czas w jednym z nieprzeliczonych pubów, klubów nocnych czy dyskotek, które przyciągają turystów z całego świata równie skutecznie jak zabytki i klimat.

Katedra
Stojący na placu kościół to największa w świecie gotycka katedra, której budowa - rozpoczęta przez Viscontich w 1386 r. - trwała pięć stuleci. Dopiero w 1813 r. zakończono zdobienie fasady. Świątynia wygląda imponująco, nie tylko ze względu na dekorację całości (ciekawe połączenie gotyku i baroku), ale i na ogromne rozmiary.

La Scala
To prawdopodobnie najsłynniejsza opera świata. Pierwszy sezon rozpoczął się w 1778 r. przedstawieniem opery popularnego wówczas kompozytora, Antonia Salieriego. Znanego dziś nie tylko ze względu na muzykę, ale rywalizację z Mozartem. Niedawno teatr został poddany gruntownej renowacji, której celem była nie tylko konserwacja historycznego budynku i przywrócenie mu dawnego blasku, ale także wprowadzenie najnowszych osiągnięć techniki. La Scala pozostaje centrum życia towarzyskiego i kulturalnego elity mediolańskiej i miejscem wyjątkowo ekskluzywnym.

Zamek Sforzów
Ogromny zamek zawdzięcza swój dzisiejszy wygląd księciu Ludovico Il Moro. Ale pierwotnie było to twierdza obronna wzniesiona w w 1368 r. przez Galeazzo II Viscontiego a rozbudowana przez Francesco Sforza. Niestety bombardowania podczas II wojny światowej zniszczyły budynek i część przednia jest dziełem już z tego wieku. Obecnie Zamek mieści Musei Civici.

Santa Maria delle Grazie
Bazylika, która początkowo została wzniesiona w stylu gotyckim a później rozbudowywana w renesansie przyciąga turystów przede wszystkim swoim refektarzem, gdzie Leonardo da Vinci pomiędzy 1495 i 1497 namalował Ultima Cena (Ostatnią Wieczerzę), będącą jedną z najsłynniejszych dzieł malarskich.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena