Decydując się na leczenie w innych krajach UE niż Polska musimy być świadomi, że nie w każdym przypadku leczenie lub kontynuacja leczenia będzie zrefundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawdźmy zatem, kiedy NFZ zwróci nam koszty za korzystanie z usług medycznych.

Data dodania: 2017-11-07

Wyświetleń: 1174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy NFZ zwróci koszty leczenia za granicą?

Procedura składania wniosku na leczenie planowe za granicą

NFZ wydał zalecenie, że każde leczenie planowe za granicą musi być opatrzone udokumentowaną zgodą tegoż organu. Jeśli pacjent takiej zgody nie otrzyma, leczenie za granicą zawsze będzie pokrywał pacjent. By otrzymać taką zgodę na przeprowadzenie planowego leczenia lub badań diagnostycznych, należy złożyć stosowny wniosek do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie leczenia lub badań w innym kraju niż Polska i na pokrycie kosztów dojazdu do miejsca, gdzie za pośrednictwem NFZ powyższe czynności zostaną wykonane.

Powyższy wniosek powinien być złożony w najbliższej placówce NFZ względem zamieszkania pacjenta. Wojewódzki oddział NFZ wydaje tzw. formularz E112, czyli “Zaświadczenie dotyczące zachowania prawa do aktualnie przysługujących świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego lub macierzyńskiego”. To właśnie ten dokument uprawnia obywateli Polski do otrzymania w innym państwie planowego leczenia lub badań diagnostycznych.

Wojewódzki oddział Funduszu analizuje otrzymany wniosek pod kątem wpisu pacjenta na listę osób oczekujących na świadczenia w kraju i sprawdza, czy owy zabieg lub leczenie nie może być wykonane w Polsce. Wojewódzki oddział może przesłać (na prośbę pacjenta ubiegającego się o leczenie) wniosek wraz z kopią całej dokumentacji do konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny właściwej dla wnioskowanego leczenia, w celu pozyskania fachowej opinii.

Proces rozpatrywania wniosku zostaje zakończony stosunkowo szybko, bo po 5 dniach od otrzymania przez Prezesa NFZ kompletu dokumentów. Na ich podstawie oraz opinii specjalistów zostaje podjęta decyzja odmowna lub pozytywna. Prezes wydaje oświadczenie o zgodzie lub odmowie na przeprowadzenie lub kontynuację leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami naszego kraju oraz na pokrycie kosztów dojazdu do miejsca udzielenia świadczeń.

Wyjazd turystyczny do krajów UE lub EFTA a opieka zdrowotna

Jeśli udamy się na wyjazd krótkotrwały do krajów UE lub EFTA, osoba ubezpieczona ma prawo do świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia. Nie bez znaczenia jest placówka medyczna, w której pacjent będzie prosił o pomoc. Ta powinna mieć podpisaną umowę z miejscową kasą chorych. Świadczenie medyczne będą dla nas dostępne, jeśli okażemy EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) oraz dokument ze zdjęciem. (Wersja angielska EHIC)

Przed wyjazdem za granicę, warto nabyć indywidualną polisę, która będzie nas chronić przed wszelkimi kosztami, które przez NFZ nie są refundowane. Brak EKUZ może oznaczać, że zostaniemy obciążeni wszystkimi kosztami za realizację świadczeń medycznych. Jeśli będziemy w posiadaniu oryginałów faktur i rachunków za leczenie i badania, na ich podstawie możemy wnioskować do NFZ o refundację tych kosztów. Wniosek w tej sprawie należy złożyć w najbliższym oddziale Funduszu.

Nagłe wypadki za granicą

W wyjątkowych, nagłych przypadkach pomoc medyczna przysługuje w pierwszej kolejności emerytom, turystom, rencistom, studentom oraz pracownikom wysłanym na szkolenia zawodowe. Świadczenia medyczne obowiązują w nagłej potrzebie, w razie wypadku, nagłej choroby i gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia.

Do niezbędnych świadczeń zalicza się także dializy nerek oraz podłączenie do aparatu tlenowego, jeśli takie świadczenie są podstawą długotrwałego leczenia, rozpoczętego już w Polsce. Jeśli przewlekle chorujemy, należy przed wyjazdem skontaktować się z najbliższą placówką medyczną względem miejsca naszego pobytu w celu potwierdzenia, czy dana placówka zagwarantuje nam świadczenia. Jeśli celem naszej podróży jest uzyskanie konkretnych świadczeń, wtedy mówimy o leczeniu planowym.

Co nie jest refundowane przez NFZ?

Tzw. koszty nierefundowane to udział własny pacjenta, co oznacza, że osoba ubezpieczona dopłaca do świadczeń z własnej kieszeni.

Współpłacenie obejmuje wizytę u lekarza rodzinnego lub u specjalisty, dopłaty do leków wydawanych na receptę oraz pobyt w szpitalu - pacjent opłaca w tym przypadku koszty hotelowe oraz za wyżywienie. Z własnej kieszeni zapłacimy także za świadczenia ratownictwa medycznego, które zostały nam udzielone w wyniku wypadku podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Zostaniemy także obciążeni opłatą w przypadku transportu sanitarnego oraz jeśli skorzystamy z usług prywatnych placówek medycznych, które nie mają podpisanej umowy z powszechną kasą chorych.

Przetłumaczenie wyników badań i zabiegów medycznych

Oprócz zawiłości prawnych związanych z refundacją poszczególnych świadczeń medycznych, wiele osób, już po odbyciu hospitalizacji czy leczenia ma problem z zapoznaniem się z treścią wyników badań. Bardzo często w zagranicznych placówkach natrafiamy na barierę językową, z którą trudno sobie poradzić, dlatego warto po powrocie do Polski zdecydować się na tłumaczenia medyczne. Profesjonalista na potrzeby pacjenta może wykonać tłumaczenia zwykłe lub, jeśli dokument miałby być podstawą do dalszego leczenia lekarskiego, wykona tłumaczenie uwierzytelnione.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena