Rozwój technologiczny daje nam coraz większe możliwości. Można to zaobserwować w wielu dziedzinach życia. Jednym z najważniejszych aspektów jest fakt, że nowoczesne technologie zwiększają możliwość wykrycia bardzo wcześnie wielu chorób. 

Data dodania: 2016-04-18

Wyświetleń: 1544

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Profilaktyka chorób oka- tomograf optyczny

Często są to nieinwazyjne badania, które pozwalają na dokładne zbadanie naszego organizmu. Jednym z takich badań jest tomografia oka, która jest szybkim i bardzo dokładnym badaniem, które będzie bardzo przydatne m.in. w profilaktyce chorób siatkówki oka.

Tomograf optyczny

Chcąc wykonać badanie tomografem optycznym najczęściej spotkamy się z określeniem OCT. Oznacza ono dokładnie Optyczną Koherentną Tomografię. Jest to bardzo nowoczesna technika, która daje możliwość bezinwazyjnego i bezkontaktowego zobrazowania tkanek oka. Badanie wykonuje się za pomocą nowoczesnego urządzenia- tomografu optycznego, za pomocą którego można zobrazować m.in. siatkówkę, rogówkę, czy tarczę nerwu wzrokowego. Jest to bardzo przydatne badanie, ponieważ dzięki tomografowi optycznemu otrzymywane są obrazy i przekroje tkanek w bardzo dużej rozdzielczości, można powiedzieć że mikroskopowej. Dodatkowo tomograf optyczny szybko i bardzo dokładnie obrazuje budowę tkanek. Pacjent do badania nie musi wcześniej przygotowywać się, jest ono nieinwazyjne i bezpieczne, ponieważ nie występuje podczas niego żadne promieniowanie. Badanie powinno być wykonywane profilaktyczne w diagnostyce jaskry, zwyrodnień plamki żółtej oka, zamianach cukrzycowych, otworów, obrzęków plamki oraz nowotworów oka. Wczesne leczenie tych schorzeń jest bardzo ważne, gdyż mogą powodować one nawet utratę wzroku.

Jak przebiega badanie?

Badanie tomograficzne oka wykonuje się specjalnym tomografem optycznym, który wyglądem przypomina spory aparat fotograficzny. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jeśli jednak chodzi o kobiety lepiej nie wykonywać makijażu oczu. Lekarz chwilę przed badaniem może zakropić oczy kroplami z atropiną, by rozszerzyć źrenice i lepiej uwidocznić dno oka. Badany siada przed tomografem i umieszcza głowę na podpórce. Przez całe badanie głowa powinna być nieruchoma. Lekarz za pomocą tomografu optycznego obserwuje na ekranie obraz oka i przekrój wybranych elementów. Czasami okulista prosi o zwrócenie wzroku w różnych kierunkach lub o zaprzestanie mrugania. Badanie tomografem daje możliwość uzyskania naprawdę bardzo dokładnych przekrojów oka. Dzięki takim obrazom dobry okulista może ocenić stan tkanek oka bardzo szczegółowo. Tomograf uwidacznia siatkówkę, włókna nerwowe, nerw wzrokowy, czy rogówkę. Daje to możliwość zdiagnozowania wielu schorzeń i stopnia ich zaawansowania, w tym jaskry czy nowotworów oka.

Profilaktyczne badania oczu powinien wykonywać każdy. Badanie tomografem optycznym szczególnie zaleca się osobom po 40 roku życia, a także narażonym na jaskrę, nowotwory oka, czy podejrzeniem cukrzycy. Wczesne wykrycie schorzeń umożliwi natychmiastowe podjęcie leczenia. Dużym plusem jest szybkość i dokładność badania. Jest ono także bezpieczne i nieinwazyjne, co sprawia że może być wykonywane wielokrotnie w ciągu życia, u osób w każdym wieku, a nawet u kobiet w ciąży.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena