W dzisiejszych czasach prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z korzystaniem z wielu udogodnień w postaci m. in. komputerów. Pozwalają one zaoszczędzić mnóstwo czasu, niemniej jednak kluczową kwestią jest tutaj zastosowanie odpowiednich programów wspomagających funkcjonowanie firmy.

Data dodania: 2015-09-28

Wyświetleń: 756

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Programy uniwersalne

Dobór stosownego oprogramowania jest podyktowany indywidualnymi potrzebami danej firmy oraz profilem jej działalności. Generalnie rzecz biorąc, programy komputerowe stworzone z myślą przedsiębiorcach można podzielić na trzy podstawowe kategorie, a mianowicie na programy uniwersalne, specjalistyczne oraz pomocnicze.

Programy uniwersalne doskonale sprawdzają się w każdym przypadku, ułatwiając prowadzenie wszystkich typów działalności. Dostępne są w dwóch formach – jako wielomodułowe systemy bądź pojedyncze moduły, który można ze sobą łączyć wedle konkretnych preferencji. W tym obszarze wymienia się m. in. programy do faktur, księgowości, a także obsługi magazynów, kadr oraz płac itp. Nie można również zapomnieć o pakietach biurowych umożliwiających np. tworzenie dokumentów, analiz czy prezentacji.

Programy specjalistyczne i pomocnicze

Co się zaś tyczy programów specjalistycznych, to mają one charakter typowo branżowy. Wspomnieć tutaj można chociażby o programach stosowanych w hotelarstwie i gastronomii, w szkołach, w biurach architektonicznych itp. W większości przypadków producenci sprzedają je razem z profesjonalnym sprzętem.

Pozostają jeszcze programy pomocnicze dedykowane rozmaitym działom funkcjonującym w ramach danej firmy. Są niezastąpione w rozmaitych kwestiach jak m. in. kontakty z klientami, analizy ekonomiczne czy zarządzanie dokumentacją.

Ważne uwagi

Niektóre programy dostępne są za darmo, za inne natomiast trzeba zapłacić. Najbardziej uzasadnione wydaje się jednak korzystanie z komercyjnego oprogramowania z uwagi na jego rozbudowane walory użytkowe. W darmowych programach pojawia się zbyt wiele ograniczeń i brakuje szeregu przydatnych opcji. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że w rachubę wchodzi wyłącznie oryginalne, legalne oprogramowanie.

Pamiętajmy, że oprogramowanie z powodzeniem można zaliczyć, jako koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że jest zgodne z działalnością, którą wykonujemy. Na pewno można do nich zaliczyć programy uniwersalne - pakiety biurowe, program do księgowości, czy oprogramowanie antywirusowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena