Pomimo tego, ubieganie się o świadczenia alimentacyjne w takim przypadku zostało obłożone przez sąd licznymi wymogami prawnymi, jak i zważającymi na etykę współżycia międzyludzkiego.
Primo, powinno się zaakcentować, że na mocy art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, alimentów nie może domagać się w żadnym wypadku, małżonek wyłącznie ponoszący winę za rozkład małżeństwa.
Oznacza to, że nawet jeśli w orzeczeniu stwierdzającym rozwód, przyczyna została przypisana jednemu i drugiemu współmałżonkowi, również gdy ani mąż ani żona nie jest winnym, albo sąd odstąpił od orzekania o odpowiedzialności, każdy z współmałżonków ma możliwość żądać alimentów. Prawo to nie należy się jedynie w przypadku, jeżeli wyłączną winę ponosi mąż lub żona. O tym, kto jest winny rozstrzyga jedynie prawomocny wyrok sądu, w żadnym przypadku nie wolno się powoływać nawet na zgodne z prawdą faktyczne materiały, gdy nie są one kwestią orzekania przez sąd wymiaru sprawiedliwości.
Jeśli więc prognozujemy możliwość wystąpienia okoliczności, w której będziemy wymagać wspracia finansowego od byłego męża, albo podejrzewamy, iż drugi współmałżonek będzie się o nie ubiegać, trzeba zatroszczyć się o to, żeby decyzja wymiaru sprawiedliwości nie okazała się dla nas niekorzystna. Prawomocne orzeczenie w przedmiocie winy można zmienić tylko w drodze apelacyjnej. Zatem kluczową sprawą przy pisania pozwu rozwodowego jest pomoc kompetentnego reprezentanta- adwokata lub radcy prawnego, dzięki któremu można uchować się od pomyłek spowodowanych nieznajomością prawa, a które na ogół okazują się negatywne w konsekwencjach.
Kolejną przyczyną, poza brakiem jedynej odpowiedzialności w rozpadzie małżeństwa, jest przypadek pozostawanie przez małżonka ubiegającego się o alimenty w niedostatku, a więc gdy swoimi siłami nie potrafi uzupełnić swoich podstawowych zapotrzebowań w całości lub w części. Od tej zasady jest pewne odstępstwo, w przypadku, jeżeli świadczeń wymaga małżonek bez winy od jedynie winnego – nie ma konieczności aby przebywał w nędzy, wystarczy, że rozwód wywołał znaczące obniżenie stanu materialnego i małżonek bez winy złożył wniosek o obowiązek zaspokajania jego usprawiedliwionych wymagań. W postanowieniu Sądu Najwyższego formułuje się, że takie obniżenie może oznaczać nie tylko redukcja ilości pieniędzy jakimi dysponuje, lecz również podniesienie się niezbędnych potrzeb (sygn. I CKN 415/99).
Powinno się mieć na uwadze również to, iż wysokość dostarczanych pieniędzy na utrzymanie musi odzwierciedlać usprawiedliwione potrzeby ubiegającego się oraz możliwości zarobkowe i dochodowe zobowiązanego. Nie określa to jednakże, że współmałżonkowie mają przebywać na równym poziomie finansowym.
Podanie o alimenty może zostać dostarczony albo jako osobny, samodzielny wniosek procesowysądowy, lub wraz z pozwem rozwodowym. Powinno się pamiętać także, że w określonych przypadkach możemy wnioskować o alimenty od małżonka także w trakcie trwania związku małżeńskiego.
Lampy stojące do salonu mają nie tylko znaczenie funkcjonalne, ale mogą stać się także ozdobą pomieszczenia. Niekiedy też wykorzystywane są w celu wydzielenia stref o różnych funkcjach – na przykład do oddzielenia strefy wypoczynkowej od miejsca, w którym spożywa się posiłki czy przyjmuje gości.