Cukrzyca wielu osobom jawi się jako wyrok. W dzisiejszych czasach stanowi ona jedynie niewielkie utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Zastosowanie nowoczesnych metod terapii pozwala minimalizować jej efekty. 

Data dodania: 2012-09-25

Wyświetleń: 1450

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cukrzyca, zespół chorób objawiających się hiperglikemią, wynika z nieprawidłowego wydzielania lub funkcjonowania insuliny. Wydzielana jest ona przez komórki trzustki. Przewlekła i nieleczona cukrzyca wiąże się z uszkodzeniem licznych narządów wewnętrznych (w szczególności nerek, oczu, stawów, naczyń krwionośnych oraz serca). Jedną z najczęściej występujących odmian cukrzycy jest cukrzyca typu drugiego, polegająca na znacznie zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę. W wyniku tego organizm zmuszony jest do produkcji zwiększonej ilości insuliny, co znacznie wpływa na pogorszenie przeciążonej trzustki.

Skąd się bierze cukrzyca?

Do najczęstszych przyczyn, które powodują cukrzycę, zalicza się uwarunkowania genetyczne oraz choroby wewnątrzwydzielniczej części trzustki. Podstawowym objawem jest podwyższenie stężenia glukozy we krwi. Ze względu na stadium zaawansowania choroby może ono występować bezpośrednio po spożyciu węglowodanów lub też samoistnie. Wśród innych objawów cukrzycy wymienia się również wielomocz, zwiększone pragnienie oraz nadmierne łaknienie. Nierzadko zdarzają się omdlenia oraz utrata ostrości widzenia.

Diabetolog – pierwsza pomoc

Wśród klinicznych metod wykrywania cukrzycy wyliczyć możemy między innymi: oznaczanie poziomu glukozy we krwi (zarówno po posiłkach, jak i na czczo), badanie moczu i osocza pod kątem obecności ciał ketonowych, reakcję pacjenta na podanie insuliny oraz oznaczenie stężenia hemoglobiny glikowanej.

Osoby chore powinny stale znajdować się pod opieką specjalistycznych placówek, takich jak poradnia diabetologiczna. Dużą rolę w procesie leczenia stanowi wiedza chorych na temat choroby – ich czynny wkład w proces leczenia ma znaczący wpływ na stan zdrowia oraz ich ogólne samopoczucie. Chory, który stosuje się do zaleceń lekarza i regularnie przyjmuje odpowiednie leki, ma największą szansę na uniknięcie powikłań. Podstawowym leczeniem w przypadku chorych na cukrzycę jest insulinoterapia. Tradycyjnie jest ona podawana podskórnie za pomocą specjalnego pióra insulinowego, od niedawna również w postaci aerozolu do inhalacji. Inną metodą leczenia jest również podawanie insuliny za pomocą pompy insulinowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena