Foropter manualny jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym w okulistyce oraz optometrii. Jego zadaniem jest diagnostyka wad wzroku. Foropter składa się z zestawu soczewek sferycznych i cylindrycznych, a także pryzmatów oraz filtrów optycznych. 

Data dodania: 2020-02-07

Wyświetleń: 717

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Foropter manualny w okulistyce

Urządzenie posiada również cylinder skrzyżowany, otwór stenopeiczny oraz szereg innych „akcesoriów”. Warto przyjrzeć się nieco bliżej jego roli w pracy okulisty.

Kiedy został wymyślony foropter?

Historia foroptera sięga początków XX wieku. Twórcą urządzenia był Henry DeZeng. Forometr został opatentowany w 1921 roku przez DeZeng Standard of New Jersey. Po zaledwie 4 latach patent został jednak wykupiony przez American Optical of Massachusetts.

Zasadniczą różnicą od wcześniejszych urządzeń była „dwuoczność” foroptera. Taka budowa pozwalała na pomiar błędów refrakcji oraz cech widzenia obuocznego. Wykorzystując foropter, okulista mógł stwierdzić jak dobrze oczy współpracują ze sobą.

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz urządzeń tego typu. Co ciekawe wraz ze wzrostem zaawansowania wielu urządzeń postępuje także ich miniaturyzacja. Foroptery skutecznie opierają się tej tendencji. Współcześnie używane modele ukształtowały się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie na rynku oprócz foropterów manualnych występują również urządzenia elektroniczne.

Jak zbudowany jest foropter?

Foropter jest wyposażony w zestaw soczewek sferycznych ujemnych i dodatnich. Pozwalają one na korekcję krótkowzroczności i nadwzroczności. Urządzenie posiada także soczewki cylindryczne oraz pokrętło, które pozwala na ustawienie optymalnej osi cylindra. Dzięki temu okulista może korygować astygmatyzm. Foropter posiada również cylinder skrzyżowany Jacksona, który pozwala na dokładny dobór mocy oraz doprecyzowanie osi urządzenia.

Współczesny foropter jest wyposażony w różnego rodzaju filtry (czerwony, zielony, polaryzacyjny), pryzmaty służące do badań optycznych oraz akcesoria do testów.

Jak działa foropter?

Budowa foroptera wskazuje na duży stopień skomplikowania urządzenia. Jego obsługa jest jednak dosyć prosta i znacznie ułatwia okuliście pracę. Foropter pozwala na przełączanie soczewek na oczach pacjenta przy pomocy wygodnych pokręteł (a w nowoczesnych foropterach sterowanie odbywa się za pomocą pulpitu z wielofunkcyjnym pokrętłem lub bezprzewodowo przy użyciu tabletu ). Dzięki temu możliwe jest ręczne określenie refrakcji, czyli stopnia zakrzywienia i ukształtowania soczewki mającej poprawić widzenie.

W trakcie badania to pacjent podejmuje decyzję odnośnie jakości „wizji” w danym momencie. Dlatego istotną częścią badania jest wyjaśnienie mu całej procedury.

Kiedy stosowany jest foropter?

Lekarze korzystają z foroptera w momencie zdiagnozowania problemów z widzeniem (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm). Urządzenie pozwala na szybkie i komfortowe przełączanie wielu soczewek, dzięki czemu możliwa jest idealna korekcja wzroku. Foropter jest także wykorzystywany podczas badania zaburzeń widzenia obuocznego.

Foropter manualny lub automatyczny to urządzenie, które znacznie usprawnia pracę gabinetu okulistycznego. Do jego głównych zalet możemy zaliczyć wszechstronność zastosowań oraz precyzję pomiaru. Korzystając z urządzenia, okulista jest w stanie szybko i sprawnie dobrać odpowiednie okulary dla pacjenta. Szeroki wybór foropterów możecie przejrzeć, odwiedzając stronę http://krak-optic.pl/foroptery-manualne/.

fot. krak-optic.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona