Słowo „ekologia" ma wiele znaczeń. Według oficjalnej definicji ekologia jest nauką, która zajmuje się badaniem struktury i funkcjonowaniem przyrody, oraz wzajemnych interakcji pomiędzy organizmem, a środowiskiem, w którym ten organizm egzystuje.

Data dodania: 2010-03-12

Wyświetleń: 2291

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak w obecnie często nadużywa się słowa ekologia, ekologiczny w odniesieniu do ochrony środowiska, lub nauki o ochronie środowiska, lub nawet filozofii ekologicznej.Poniekąd słowo „ekologiczny" stało się marką oraz produktem marketingowym, który przynosi krocie zyski.

Czym w takim razie jest ekologia?Obecnie świat poniekąd zwariował na punkcie ochrony środowiska. Teoretycznie ludzie stają się zmieniać swoje przyzwyczajenia i robić coś dla środowiska, na przykład sortować śmieci. Ale jak to bywa z teorią, często pozostaje martwym zapisem. Sama mieszkam w mieście i z moich obserwacji wynika, ze rzadko kto poświęca swój czas na powkładanie śmieci do odpowiednich pojemników. Niedawno odbywała się konferencja dotycząca zmiany środowiska, ocieplenia klimatu itd. Czy nawet zastanówmy się przez chwilę nad tematem zmian klimatu. Na pewno każdy słyszał o epoce lodowcowej, czy o fakcie, ze kiedyś pustynię Sahara pokrywała bujna, zielona roślinność. Klimat podlega cyklowi, nad którym ludzkość nie zawsze jest w stanie zapanować.

Osobiście wydaje mi się, że jest to bardzo chwytne hasło, za pomocom którego można sprzedawać kolejne innowacyjne produkty. Słyszeliście zapewne o samochodach, które są napędzane elektrycznością? Czy to przypadek, że w trakcie debaty na temat ochrony naturalnego środowiska na rynek wchodzą nowe, „ekologiczne" auta? Jakoś w przypadki nie wierzę.

Może zamiast zmieniać uczestniczyć w ogólnej ekologicznej paranoi, zaczniemy powoli modyfikować swoje przyzwyczajenia. Każdy coś może zrobić dla swojego otoczenia, np. zamiast zrywać drewnianą, starą podłogę, można zainwestować w firmę, która ją wycyklinuje, albo można dokładnie wykorzystywać papier, zamiast wyrzucać go na potęgę. No i oczywiście segregować śmiecie. Problem w tym, że to właśnie przyzwyczajenia najtrudniej jest zmienić. Consuetude altera natura est. Dużo łatwiej jest kupić nowe ekologiczne cacko. Dosyć, że uspokoimy sumienie, to do tego będziemy również modni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena