Odpowiadasz za infrastrukturę oprogramowania IT w Firmie? Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć.

Data dodania: 2009-03-16

Wyświetleń: 3564

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Audyt informatyczny czy jak kto woli audyt licencji ma nam dać odpowiedź, czy wszystkie programy w naszej strukturze IT są używane w sposób zgodny z licencjami? Przy okazji uzyskamy precyzyjne dane dotyczące sprzętu w organizacji oraz wykorzystania poszczególnych aplikacji.

Inwentaryzacja sprzętu komputerowego

Pierwszym etapem procesu audytu legalności oprogramowania jest zebranie informacji o komputerach.

Krok pierwszy to - zliczenie i ustalenie rodzaju połączenia z siecią. W ten sposób uzyskamy odpowiedź na pytanie; w jaki sposób przeprowadzić audyt – zdalnie, czy ręcznie?

W wyniku inwentaryzacji sprzętu uzyskamy informacje:

- o ilości komputerów w firmie/instytucji,

- wszelkie informacje dotyczące sprzętu komputerowego takiego jak: dyski twarde, procesory czy pamięć RAM

Bardzo ważną informacją, jaką uzyskamy po zliczeniu komputerów będzie, ta mówiąca o posiadanych systemach operacyjny i aplikacjach wymagających licencji.

Krok drugi to - jeżeli korzystamy z oprogramowania automatyzującego inwentaryzację oprogramowania warto sprawdzić czy ilość komputerów, jaką ono wykrywa zgadza się z efektami naszej ręcznej inwentaryzacji.

Krok trzeci to – audyt informatyczny

Celem inwentaryzacji oprogramowania jest zebranie informacji o wszystkich programach używanych w strukturze IT, a dalej stworzenie raportu zbiorczego, a także utworzenie tak zwanych metryczek komputerów zawierających informacje o oprogramowaniu zainstalowanym na poszczególnych stanowiskach komputerowych (raport lokalny).

Dobór narzędzi.

Musimy mieć pewność, że inwentaryzacja obejmie całość oprogramowania zainstalowanego w naszej sieci IT, nie wystarczy zatem przejrzeć menu Dodaj/Usuń Programy w systemie Windows. Ta część Panelu Sterowania nie służy do inwentaryzacji oprogramowania, więc nie wszystkie zainstalowane aplikacje są tam ujęte.

W tym miejscu warto przeanalizować ofertą programów wspomagających zarządzanie licencjami. Tu godny polecenia jest program Statlook lub jego wersja podstawowa czyli Uplook. A jeżeli nie chcesz tracić czasu na poszukiwania kompleksowych informacji - napisz maila do profesjonalnego audytora legalności oprogramowania, który to w kilku zdaniach przedstawi najlepsze propozycje programów.

[email protected]

Obecnie na polskim rynku znaleźć możemy kilka profesjonalnych programów/narzędzi oferujących różnorodną funkcjonalność i zastosowanie w praktyce, zazwyczaj wszystkie te programy łączy wspólna cecha, iż umożliwiają wykonanie szeregu inwentaryzacyjnych czynności, np:

- dokonają pełnej inwentaryzacji oprogramowania zainstalowanego w sieciach lokalnych i rozproszonych oraz na komputerach niepodłączonych do sieci,

- pomogą podczas tworzenia raportu zbiorczego oraz raportów lokalnych (metryczek komputerów),

- po wprowadzeniu informacji do programu o posiadanych licencjach możliwe jest ustalenie wszelkich rozbieżności pomiędzy oprogramowaniem zainstalowanym a posiadanymi licencjami,

- ustalą, jak często poszczególne aplikacje są wykorzystywane na konkretnych stanowiskach - w niektórych przypadkach, jeżeli aplikacja jest wykorzystywana sporadycznie, zainstalowanie jej na współdzielonym komputerze może przynieść spore oszczędności ze względu na mniejszą liczbę potrzebnych licencji.

To tylko nieliczne informacje, jakie uzyskamy korzystając z profesjonalnych programów.

Dodatkowe informacje jakich dostarczają tego typu narzędzie to: analiza stanu sprzętu, np. poziom wykorzystania pojemności dysków twardych czy pamięci RAM, co ma wpływ na ogólną wydajność systemu. Programy te mogą być również uzupełnione o moduły statystyczne dając nam szczegółową wiedzę na temat aktywności użytkowników komputerów, czyli naszych pracowników.

Jednakże najważniejszą cechą tych narzędzi jest znaczne przyspieszenie całego procesu zarządzania licencjami. Odpowiednio skonfigurowane narzędzie służy do wielokrotnego wykorzystania, ponieważ ma ono za zadanie utrzymanie kontroli nad stanem oprogramowania w firmie również po zakończeniu całego procesu inwentaryzacji czy audytu legalności oprogramowania.

W kolejnym artykule postaram się przybliżyć zagadnienie dotyczące „metryczki komputera”.

Pozostajemy do dyspozycji.

Dział audytu oprogramowania

[email protected]
Licencja: Creative Commons
0 Ocena