W dzisiejszych czasach nadmiernie eksploatujemy oczy, długo pracujemy, a wolny czas spędzamy przed ekranami telewizorów, komputerów lub czytając przy złym oświetleniu. By odpowiednio dbać o swoje oczy trzeba pamiętać o podstawowych zasadach:
1. Rób przerwy podczas pracy przy komputerze: wystarczy, że co pół godziny zrobisz 5 minutową przerwę. Najlepiej oderwij wzrok i zapatrz się w dal, przez okno. Pamiętaj intensywna i długotrwała praca wymaga częstych przerw.
2. Pamiętaj o dobrym ustawieniu monitora: odległość od oczu nie powinna być krótsza niż 50 cm. Środek ekranu powinien być ustawiony kilkanaście centymetrów poniżej linii wzroku. Nie ustawiajmy monitora vis a vis okna, gdyż światło odbijające się będzie komplikowało patrzenie w ekran. Tak samo trzeba pamiętać, by sztuczne światło (lampki, lampy) nie odbijały się od monitora.
3. Pracuj przy świeżym powietrzu: pomieszczenie powinno być często wietrzone
4. Zadbaj o skórę pod oczami: stosuj kremy specjalnie przeznaczone do skóry pod oczami, powinny zawierać wyciąg ze świetlika, aloes, witaminę C oraz retinol i kwas hialuronowy (o działaniu przeciwzmarszczkowym).
5. Nawadniaj organizm: sińce, podkrążone oczy mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu. Aby temu zapobiec wypijaj codziennie przynajmniej 2 litry wody mineralnej niegazowanej.
6. Odwiedzaj okulistę: jeśli nosisz soczewki kontaktowe pamiętaj o systematycznych wizytach u okulisty, co najmniej co pół roku.
7. Jeśli czujesz pieczenie, swędzenie, masz trwałą opuchliznę, widzisz podwójnie- zgłoś się do specjalisty, gdyż są to niepokojące objawy.
8. Stosuj zdrową dietę: powinna być ona bogata w witaminę A, C i E. Spożywaj dużo owoców i warzyw, nasion słonecznika i dyni, orzechów, stosuj mało soli.
9. Noś okulary przeciwsłoneczne: latem należy chronić oczy przed promieniowaniem UVA i UVB, kupuj tylko oryginalne okulary z atestem (na pewno nie kosztują 15 zł).
10. Zawsze zmywaj makijaż przed snem: rozmazane kolorowe kosmetyki jak cienie i tusze są doskonałą pożywką dla bakterii.
O oczy należy dbać, gdyż każdy zignorowany objaw może doprowadzić do zaniku wzroku. Więc chrońmy i dbajmy o nie w myśl znanego powiedzenia: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.