Czy zimą na Twoim poddaszu jest przyjemnie ciepło? Jaki klimat będzie panował we wnętrzach, gdy zaczną się upały?

Data dodania: 2009-02-26

Wyświetleń: 2429

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poddasza w naszych domach są coraz częściej adaptowane do celów mieszkalnych. Ważne jest, aby o możliwych niedogodnościach, jakie mogą spotkać zamieszkujących poddasze pomyśleć już na etapie projektowania domu. Klimat w Polsce zmienia się, lata są coraz gorętsze, a zimy coraz sroższe. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów izolacyjnych, które mają nas ustrzec przed wpływem kapryśnej aury. Większość dostępnych materiałów rzeczywiście ociepla poddasze w zimie, jednak który daje gwarancję, że latem w pomieszczeniach będzie przyjemnie chłodno i komfortowo? Naprawdę dobra izolacja poddasza musi nas chronić nie tylko przed chłodem w zimie, ale także przed nagrzewaniem się wnętrz latem. Mało kto wie, że pod powierzchnią dachu, w przypadku ciemnego pokrycia, temperatura w upalny dzień może wzrosnąć nawet do 100 stopni Cesjusza! Łatwo można sobie wyobrazić, jak duszno jest wtedy w pomieszczeniach.
Czy którykolwiek materiał izolacyjny może Cię przed tym uchronić? Być jednocześnie doskonałym izolatorem, niewpuszczającym zimna do Twoich wnętrz, oddychać razem z Tobą i dawać wytchnienie w czasie upałów? Wyobraź sobie sytuację, że w południe, gdy temperatura na zewnątrz dochodzi do 30 stopni, Ty na swoim poddaszu cieszysz się komfortowowym chłodem. Wieczorem, z opóźnieniem kilku do kilkunastu godzin, stopniowo z warstwy izolacji ciepło przechodzi do mieszkania. Ile zaoszczędziłbyś na klimatyzacji poddasza?
Jest taki materiał izolacyjny. I nie jest to żadna kosmiczna technologia ani supernowoczesne tworzywo. To coś, czego zalety znasz i co jest Ci bliskie. Najbardziej naturalne z możliwych - czyste drewno. W formie lekkich i sztywnych, łatwych w montażu płyt jest chyba najbardziej optymalnym materiałem do izolacji domu, jaki można sobie wyobrazić. Aż dziwne, że choć powszechnie stosowany w Europie Zachodniej, tak mało jeszcze znany jest w Polsce. Już wkrótce jednak z pewnością docenimy zalety tego produktu, bez którego idea naturalnego, zdrowego i ekologicznego domu jest praktycznie niemożliwa do zrealizowania (czy nie jest niedorzeczne, że niektórzy budowniczowie domów z drewna ocieplają je styropianem!?)
Gorąco zachęcamy do dokładnego przemyślenia i rozważnej decyzji dotyczącej izolacji poddasza. Gdy zaufasz sprawdzonemu przez tysiąclecia materiałowi, nie sposób byś się zawiódł czy rozczarował. Natura dała nam drewno - szlachetny budulec z całym wachlarzem zalet, musimy tylko jej zaufać i wykorzystać dobrodziejstwa, które nam oferuje.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena