Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną, poza energooszczędnymi samochodami i lodówkami, moda na ekologię zagościła w naszych szafach.

Data dodania: 2009-05-06

Wyświetleń: 2362

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Firmy odzieżowe szczycą się, że produkują ubrania bez dodatków chemicznych substancji, w przyjaznych dla środowiska zakładach. Poza niewątpliwymi korzyściami dla przyrody, styl eko oferuje także nam swoje zalety: ubrania z ekologicznych tkanin są niezwykle wygodne, przewiewne, a ich prostota pomaga wydobyć naturalne piękno każdej z nas, bez zbędnego zagłuszania go błyskotkami i koralami. Zakładając lnianą suknię poczujemy się, jakby wciąż trwały wakacje i nie straszny nam nawet wielogodzinny rajd po mieście.

Ekologiczne tkaniny to po pierwsze len, niezwykle przewiewny i szalenie modny, po drugie - organiczna bawełna - wysokiej klasy surowiec, który jest wolny od chemikaliów stosowanych przy jego produkcji i nawozów używanych do uprawy. Producenci coraz częściej włączają do swoich kolekcji stroje wykonane z tych materiałów. O poliestrach, nylonach, brokatach i sztucznym jedwabiu powinnyśmy zapomnieć, jeśli decydujemy się na ten styl. Niestety, naturalne tkaniny łatwo się gniotą, musimy więc zawsze czywać, żeby były nienagannie wyprasowane i powieszone w szafie po upraniu.

W stylu eko kolory są naturalne i stonowane. Najczęściej to barwy ziemi, piasku i skał. Również w makijażu stawiamy na zupełną naturalność oraz pozwalamy, żeby wiatr uczesał nasze włosy. Producenci kosmetyków, zarówno upiększających, jak i pielęgnacyjnych mają w swojej ofercie szeroki wybór wyrobów przyjaznych środowisku, na przykład pochodzenia mineralnego. Kroje ubrań w stylu eko są równie przyjazne jak ich kolory i tkaniny, z których je uszyto. Spodnie są proste, nie za szerokie i nie za wąskie. Bluzki to najczęściej tuniki lub luźne koszule, a także t-shirty. W sklepach dostępne są również lniane marynarki, które pomogą dodać naszemu stylowi nutkę elegancji i stworzą bazę dla stroju do pracy.

Zaletą stylu eko są duże, plecione koszyki i płócienne torby, w których bez problemu zmieścimy wszystkie niezbędne szpargały. Ekologiczna biżuteria to przede wszystkim naturalne kamienie, bursztyn i drewno, ale również nieszlachetne metale. Ożywiającym detalem dodającym kolorytu beżowym ubraniom może być jedwabna apaszka, jednak jej kolorystyka nie powinna krzyczeć, że jest z innej bajki - może być zielona lub niebieska, ale powinna sprawiać wrażenie koloru spranego.

Decydując się na styl eko, warto zwrócić uwagę również na inne aspekty naszego życia, aby być konsekwentną, Ekologia jest szeroko propagowana, możemy się z wielu źródeł dowiedzieć, jak we własnym zakresie chronić przyrodę. To nie tylko kwestia mody, ale przede wszystkim dobrego smaku, świadomości, że mamy wpływ na to, jak będzie nam się żyło w przyszłości. Segregacja śmieci, oszczędzanie wody i ocieplanie domu też są w modzie!
Licencja: Creative Commons
0 Ocena