Recenzja Sukces a praca - Witold Wojtowicz

Data dodania: 2009-02-22

Wyświetleń: 2350

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rynku księgarskim znajduje się ogromna liczba pozycji motywacyjnych, traktujących o szeroko pojętym sukcesie. Niektóre z tych pozycji są tzw. klasykami, niektóre są kompletnie nieznane. Pewna część z nich jest bardziej praktyczna od pozostałych. Czym więc na tle tak potężnej konkurencji wyróżnia się pozycja Witolda Wójtowicza pt. „Sukces a praca”?

Raz, że została napisana przez Polaka. Mało jest takich pozycji dotyczących sukcesu napisanych przez Polaka. W dodatku Polaka, który wyemigrował do dalekiej Australii.

Dwa to fakt, że książka ma charakter bardzo psychologiczny. Zamiast szokować i zaskakiwać czytelnika różnego typu mniej lub bardziej prawdopodobnymi historiami sukcesu innych ludzi, autor poszedł inną drogą. Jego ebook przypomina poradnik psychologiczny. Znajdziemy w nim dużo informacji o funkcjonowaniu naszego umysłu, o ludzkiej psychice. Pozornie może to wydawać się mało związane z tematem, ale faktycznie jest to główny i najważniejszy czynnik determinujący sukces danej jednostki. Drugim z kolei jest znajomość i przestrzeganie zasad sukcesu. Tak jak natura rządzi się swoimi zasadami, tak samo dzieje się w przypadku sukcesu. Autor przekonuje, że jeśli do tej pory nie odniosłeś takiego sukcesu, jakiego pragniesz, to albo Twoje pojęcie sukcesu jest źle sformułowane (niezgodne z tym, czego naprawdę chcesz), albo nie przestrzegasz tych stałych, niezmiennych zasad i praw.

Sam wstęp do ebooka jest także inny, niż można by się tego spodziewać po lekturze konkurencyjnych tytułów motywacyjnych. Jego przesłanie jest bardzo czytelne: chodzi o dowartościowanie samej osoby czytającej. Przyznam się szczerze, że po raz pierwszy spotkałem się z takim podejściem.

Z pojęciem sukcesu nierozerwalnie związane jest pojęcie wolności. Większość ludzi utożsamia sukces właśnie z wolnością, czyli swobodą decydowanie o swoim życiu. Autor ujawnia, jak on rozumie to pojęcie, na własnym przykładzie.

Kolejnym punktem jest bardzo cenna analiza pragnień przeciętnego człowieka i faktycznie otrzymywanych przez niego rezultatów. Wynika z tego prosty wniosek, że skoro następuje rozdźwięk pomiędzy tymi dwoma elementami, to cały sposób myślenia i postępowania takiej osoby jest sprzeczny z obowiązującymi w świecie zasadami sukcesu. Autor pragnie zaś stać się Twoim osobistym przewodnikiem na drodze zwykłej, szarej codzienności — tak aby pomóc Ci poznawać zasady sukcesu, stosować je w praktyce i otrzymywać takie rezultaty, jakich chcesz, a nie jakie — może się wydawać — są aktualnie możliwe do otrzymania w danej sytuacji ekonomicznej, politycznej itp.

Cała pozycja wyróżnia się bardzo osobistym stylem pisania autora, który zwraca się, począwszy od samego wstępu, bezpośrednio do czytelnika. Aktywny język, dużo wyróżnień, elementów graficznym zwracających uwagę (głównie grafów), pytań, niedokończonych zdań — to sprawia, że czyta się szybko, sprawnie, a jednocześnie cały czas ma się poczucie, że wszystko jest jasne i proste. Wielka to sztuka pisać w taki właśnie sposób o — w końcu — skomplikowanym zagadnieniu, jakim jest ludzka psychika, o jej działaniu i o ogólnie pojętym sukcesie.

Do praktycznego wykorzystania szczególnie spodobała mi się metafora wyprowadzona przez autora, która porównuje sposób działania ludzkiej psychiki do konia ciągnącego wóz i siedzącego na wozie woźnicy. Koń to symbol emocji, woźnica z kolei to logika. Logiczne, że wozem powinien kierować właśnie woźnica. Jednak zwykle robi to koń, czyli emocje, i tak naprawdę jest. Zastanów się, ilu ludzi pali papierosy, wiedząc, jak bardzo szkodliwe i niszczące są one dla ich zdrowia. Logicznie patrząc — brak argumentów przemawiających na korzyść palenia, ale emocjonalnie wygląda to już inaczej.

Wniosek z tego taki, że jeśli chcesz faktycznie zmienić swoje życie, to musisz zmienić sposób swojego myślenia. Potrzebujesz dowodu? Autor wspomina o tym, jak to wyjechał do Australii, do bogatego kraju, w którym szukał innego, lepszego życia niż to, które mógł prowadzić w komunistycznej Polsce. A faktycznie jego życie w Australii przypominało życie w Polsce. Faktycznie — mimo przeprowadzki do innego, normalnego kraju — standard jego życia nie uległ zasadniczej zmianie. Dlaczego tak się stało? Z powodu nieznajomości prawdziwych praw sukcesu. Nie chodzi tutaj o to, gdzie, w jakim miejscu faktycznie się działa, ale w jaki sposób i dlaczego.

Jak zmienić sposób swojego myślenia? Jest ono kreowane przez informacje, które bierzemy z życia, które z kolei kreują nasz styl życia, jaki obecnie posiadamy. Większość otrzymywanych przez nas informacji to informacje negatywne, które kreują podobne skutki. Chodzi o to, aby koncentrować się na informacjach pozytywnych, tzn. takich, które mówią o tym, czego pozytywnego chcemy doświadczać w naszym życiu.

Jak to zrobić? Trzeba zainstalować filtr, które będzie oddzielał informacje negatywne od pozytywnych i dopuszczał do naszej wybiórczej świadomości tylko te pozytywne. Czym jest taki filtr? To nasze marzenie, nasza pasja i nasze cele z nią związane.

Tak w skrócie przedstawia się model funkcjonowania ludzkiej psychiki oraz sposób jej zmiany pokazany przez autora. Koncentruje się on bardzo na tych aspektach, które związane są już bezpośrednio z tworzeniem prawdziwych marzeń, odkrywaniem naszych faktycznych potrzeb. Do tego celu służą omawiane przez autora: diagram strachu i marzeń oraz ciekawy schemat poznawania samego siebie — tzw. okno Johari.

Co wynika praktycznego dla czytelnika z tych wszystkich wywodów autora? Podstawowe i najważniejsze prawo sukcesu to prawo ciągłego, stałego rozwoju. Jeśli go nie przestrzegamy, jeśli działamy wbrew niemu, to w naszym życiu zaczną pojawiać się różnego typu bezsensowne rzeczy, które będziemy robić mimo świadomości, że są one bezsensowe. Prosty przykład: w większości ludzie, którzy posiadają jakieś superdrogie auto, wcale nie posiadają go dlatego, że takie jest/było ich marzenie, ale najzwyczajniej w świecie chodzi o to, aby pokazać innym ludziom, jakim to jest superwspaniałym człowiekiem ten, kogo stać na takie auto.

Wszelkie problemy emocjonalne w życiu człowieka wynikają ze źle pojętej definicji sukcesu, marzeń, pasji i celów. To nieprawda, że zakazane owoce smakują najlepiej — przekonuje autor — to po prostu znowu koń steruje wozem, na którym siedzisz.

Życie przypomina z jednej strony kierowanie samochodem, a z drugiej działanie komputera. Potrzebujemy paliwa, potrzebujemy celu i potrzebujemy poruszania się w stronę tego celu. Paliwo to system naczyń połączonych, na które składają się nasze nastawienie i nasza jakość życia. Musisz dawać życiu to, co w Tobie najlepsze, a nie te wszystkie negatywne emocje, które gdzieś tam głęboko tkwią w Tobie. Nie potrzebujesz posiadać własnej firmy, drogiego domu i auta — potrzebujesz tylko emocji związanych z posiadaniem tych rzeczy.

Każdy komputer posiada własny system operacyjny. Nasze życie ma taki sam system, który nazywa się „strach/myślenie” i który non stop kieruje całym naszym życiem. Jeśli chcesz zdobyć odpowiednie nastawienie do życia, a zarazem odpowiednią postawę, to musisz wyeliminować strach. Musisz wprowadzić odpowiedni program. Jaki i jak to zrobić? O tym już szczegółowo pisze autor.

Ebook kończy się wywodami o dochodzie pasywnym, wyścigu szczurów, różnicą między pracą a biznesem. Mamy (wreszcie!) szczegółowo podane i omówione prawa sukcesu, które prowadzą nas do ciekawie sformułowanej definicji szczęścia, prawdziwego szczęścia według autora.

Oceniać tego ebooka trzeba wysoko. Nie dość, że jest to wszystko napisane przez autentycznego Polaka, to jeszcze w dodatku wcale nie odbiega jakościowo od tego, co proponuje nam konkurencja zza oceanu. Praktyczne omówienie zasad sukcesu i ich wpływu na życie przeciętnego człowieka. Bogata analiza ludzkiej psychiki. Obszerny materiał do analiz, przemyśleń i praktycznych wniosków, które potrafią zmienić diametralnie czyjeś życie. Jeśli więc coś Ci nie pasuje, coś nie jest tak z Twoim życiem, coś chcesz zmienić, ale nie wiesz, co, jak i dlaczego — przeczytaj wnikliwie tego ebooka, a powinieneś znaleźć dobrą odpowiedź.


---

Autor: Paweł Sygnowski
http://www.pawelsygnowski.info/
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa,
to najbogatsi byliby niewolnicy
Licencja: Creative Commons
0 Ocena