Radio jako wynalazek ma już ponad 100 lat. Pierwsze sygnały docierały na odległość około 200 m. Obecnie dzięki Internetowi można słuchać swojej ulubionej stacji niemal na całym świecie, a swoją własną "rozgłośnię" może posiadać niemal każdy.

Data dodania: 2009-02-20

Wyświetleń: 2303

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z urządzeń, które każdego dnia dostarcza nam zarówno rozrywki, jak i najświeższych informacji, jest wynalazek z końca XIX wieku – radio. Już w 1896 r. opatentował je Guglielmo Marconi, jednak do masowego odbiorcy fale radiowe dotarły w latach 20. ubiegłego wieku.

Proces rozwoju radia przebiegał nieco w cieniu innego wynalazku – telewizji, jednak wraz z postępem technicznym to pierwsze mogło łatwiej trafić do szerokiego grona odbiorców w niemal każdym zakątku świata. Przełomowy stał się rok 1994, kiedy to powstało pierwsze radio w internecie. Od tej pory możliwość słuchania naszej ulubionej radiostacji nie jest ograniczona zasięgiem fal radiowych. Słuchamy radia gdzie chcemy, kiedy chcemy, mamy wybór z niezliczonej liczby rozgłośni internetowych, zarówno tych nadających tradycyjnie w eterze, jak i ograniczających się jedynie do wirtualnej sieci.

Radio w internecie ma jeszcze jeden duży plus. Może je założyć niemal każdy, wystarczy jedynie komputer, dobre łącze internetowe, serwer shoutcast, odpowiednia konfiguracja i już możemy prezentować swój pomysł na radio internetowe całemu światu. Wszystko robimy w domu, zdobywamy nowe umiejętności, spełniamy się w roli prezentera radiowego, a to wszystko może dać nam wiele przyjemności i radości wynikającej z coraz większego grona słuchaczy. Z początku to będą nasi znajomi, rodzina, jednak odpowiednia promocja i reklama może sprawić, że nasze radio internetowe zdobędzie prestiż i zostanie zauważone wśród społeczności internetowej. Należy jednak pamiętać, że konkurencja w tej branży jest duża, potrzeba mnóstwo czasu i cierpliwości, żeby się wypromować. Efekty jednak mogą być niezwykle satysfakcjonujące, a z czasem nasze radio może stać się nawet źródłem dodatkowego dochodu. Wszystko zależy od naszej inwencji i zapału.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena