Brzuszek to na pewno jedna z części ciała, na punkcie której większość z nas ma obsesję. I nawet jeśli wszystkie inne partie ciałą w wyniku intensywnych treningów zdecydowanie wyszczuplały, to brzuch najoporniej poddaje się zabiegom. Często na drodze do osiągnięcia pożądanych efektów brakuje nam jednego z najważaniejszych czynników - motywacji!

Data dodania: 2009-02-10

Wyświetleń: 2874

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z największych problemów z wykonywaniem regularnych ćwiczeń jest brak motywacji. Nagle uważasz, że jesteś gotów, aby zmienić złe nawyki raz na zawsze, a kilka dni później zaczynasz się przyzwyczjać, mija zapał i wracasz do stanu sprzed wielkiego postanowienia. Jakie są najczęstsze powody braku motywacji?

Nieprawidłowe pobudki.
Niektórzy chcą zrzucić zbędne kilogramy tylko dlatego, że porównują się z innymi i chcą wyglądać tak jak oni. W takim wypadku prawdopodobnie Twój największy problem to nie kilka zbędnych kilogramów, lecz niska samoocena.
Kiedy porównujesz się do kogoś innego, zasadniczo myślisz: "Nie jestem wystarczająco szczupły/a i chę wyglądac tak jak on/ona!". Jeżeli tak właśnie się postrzegasz, to ciężko będzie Ci się zmotywować do ćwiczeń, ponieważ nie jest to zdrowa motywacja. Jeśli chcesz schudnąć dla własnego zdrowia, lepszego krążenia i samopoczucia to wspaniale. Natomiast jeżeli robisz to tylko dlatego, że chcesz wyglądać jak ktoś inny, to prawdopodobnie Ci się to nie uda.
Nie ma nic złego w tym, że chcesz wyglądać dobrze. Ważne, żeby nie robić tego z zazdrości.

Nacisk ze strony rodziny lub przyjaciół.
Naszym najbliższym często wydaje się, że drażniąc nas i czyniąc ciągłe uwagi na temat naszego wyglądu, wyrządzają nam przysługe motywując do "zabrania się za siebie". Jednak ludzie nie zdają sobie sprawy, że taki nacisk ma najczęściej wręcz odwrotny skutek. Mianowicie, ludzie naciskani najczęściej czują się wtedy fatalnie i zaczynają jeść jeszcze więcej niezdrowego jedzenia i nie mają ochoty na ćwiczenia.
Jeżeli jesteś ofiarą takich nacisków, powinieneś/naś dać znać swoim bliskim jak się czujesz, kiedy czynią swoje uwagi. Jeżeli osoba która ciągle naciska na to, abyśmy pozbyli się kilku kilogramów, być może czas wystawić ocenę ewaluacyjną tego związku? Ale to juz temat na osobną dyskusję.

Rutyna.
Bardzo ważnym czynnikiem jest różnicowanie ćwiczeń. Długotrwałe, rutynowe powtarzanie tego samego zestawu ćwiczeń po jakimś czasie staje iępo prostu nudne. Dlatego na naszej Stronie przygotowaliśmy dla Was opisy wielu różnych technik i zestawów ćwiczeniowych. Praca nad własną sylwetką i dieta powinny Cię cieszyć w takim samym stopniu jak idąca za tym poprawa Twojego wyglądu.
Spróbuj w miarę możliwości chodzić na siłownię, spacerować (nawet po swojej okolicy - może sie okazać że jest ciekawsza niż Ci się wydaje), pojechać czasem na wycieczkę w plener. Przyjemnym uzupełnieniem będą wtedy ćwiczenia w domu, przy specjalnych programach telewizyjnych czy internetowych filmach wideo. Może uda Ci się od czasu do czasu pójść pieszo na mniejsze zakupy do najbliższego supermarketu?

Nieprawidłowo wyznaczone cele.
Często popełnianym przez nas blędem jest skupianie się na końcowym rezultacie, jaki chcemy osiągnąć zmieniając na zdrowsze nasze nawyki i rozpoczynając ćwiczenia. Przykładowo, mówimy sobie: "Musze zrzucić 10kg" lub "chcę mieć 5 centymetrów mniej w pasie". Nie tędy droga!
Nie planuj strategicznie. Spróbuj stawiać sobie mniejsze cele, łatwe do zrealizowania w krótszym okresie czasu. Przykładowo, powiedz sobie: "W ciągu dwóch tygodni schudnę o conajmniej 1,5kg". Przydatnym narzędziem jest dziennik, w którym możesz odnotowywać wszystkie te małe sukcesy. W ten sposób, widząc małe, ale systematyczne postępy, utrzymasz swoją motywację na wysokim poziomie!



Autor: Paweł Milewski, plaskibrzuch.eii.com.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena