Blisko 1000 zł więcej! Nawet tyle może Cię kosztować zbyt pochopnie spełnione marzenie o kredycie w kwocie 5000 zł na zimowy wyjazd w góry - wyliczyli analitycy porównywarki finansowej TotalMoney.pl. Jeśli więc już musisz pożyczać, to rób to z głową.

Data dodania: 2009-01-28

Wyświetleń: 2430

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

TotalMoney.pl porównało oferty zimowych pożyczek gotówkowych. W celu stworzenia rankingu porównane zostały oferty banków dla wnioskowanej kwoty 5000 zł (orientacyjny całkowity koszt tygodniowego wyjazdu zagranicznego na narty dla czteroosobowej rodziny) z terminem spłaty wynoszącym 24 miesiące, dla klienta niezwiązanego dotychczas z danym bankiem, bez ubezpieczenia kredytu. Zestawienie stworzono na dzień 27 stycznia 2009 r.

Na czele rankingu pożyczek gotówkowych znalazł się Volkswagen Bank Polska. Klienci, którzy zdecydują się skorzystać z tej oferty mogą liczyć na oprocentowanie wynoszące 17,7 proc., a stawka prowizji wyniesie 1 proc. Na szarym końcu zestawienia uplasowały się Santander Consumer Bank i Bank BPH, których oferty cechuje maksymalna, bo wynosząca 5 proc. prowizja oraz oprocentowanie na poziomie przekraczającym 35 proc. Rozbieżność ofert jest na tyle duża, że różnica między najkorzystniejszą i najmniej korzystną opcją wynosi blisko 1 000 zł! Całkowity koszt kredytu w Volkswagen Banku to 874, podczas gdy w banku BPH musimy zapłacić 1 846 zł, czyli ponad dwa razy tyle.

Analiza rynku finansowego pokazuje, że w chwili obecnej kredyt gotówkowy dostępny jest właściwie tylko w złotówkach, a jego oprocentowanie zależy przede wszystkim od kwoty kredytu oraz okresu kredytowania. W określaniu kosztów uzyskania pożyczki (prowizje i opłaty) większość banków stosuje maksymalną, określoną w tzw. ustawie antylichwiarskiej pięcioprocentową stawkę prowizji (np. PKO BP, Pekao S.A.). Wyjątek stanowi np. Polbank oraz nowi gracze na rynku, czyli Alior Bank i Allianz Bank. Dwaj ostatni rekompensują to sobie jednak pobierając opłatę przygotowawczą, zaś pierwszy wymaga ubezpieczenia.

Część banków (ING Bank Śląski, Getin Bank) obniża o około połowę wielkość stawki prowizji po wykupieniu ubezpieczenia, albo uzależnia jej wysokość od długości okresu kredytowania (Bank Millennium) czy też wysokości pożyczki (BPH). W przypadku 3 banków: PKO BP, Millennium, Getin wykupienie pakietu ubezpieczeniowego (jest to ubezpieczenie na życie kredytobiorcy) pozwala na obniżenie oprocentowania. Na niższe oprocentowanie mogą także liczyć osoby, które są klientami danego banku.

Podejmując decyzję o skorzystaniu z szybkiej pożyczki bankowej, zawsze warto najpierw zastanowić się dwa razy. Żeby kredytowe szaleństwo nie skończyło się twardym lądowaniem, trzeba dokładnie przeanalizować umowę kredytową i wziąć pod uwagę całkowite koszty uzyskania kredytu. Pamiętajmy, że banki to nie organizacje charytatywne. Szczególnie zaś w sytuacji rynkowej, z którą obecnie mamy do czynienia, instytucje finansowe traktują wysokomarżowe pożyczki gotówkowe jako zastrzyk rekompensujący wysokoprocentowe depozyty. Warto pamiętać, że szybka pożyczka bankowa to nie jedyny sposób sfinansowania wyjazdu na narty. Inną możliwością jest np. zadłużenie na karcie kredytowej lub też kredyt w rachunku bieżącym. Wszystkie powyższe produkty, a także oferty ubezpieczeń turystycznych, są porównywane na www.TotalMoney.pl.

Informacje o TotalMoney.pl
TotalMoney.pl to niezależna porównywarka produktów finansowych i ubezpieczeniowych. W portalu można w sposób obiektywny, łatwo i za darmo porównać ponad tysiąc produktów finansowych – m.in. kredytów, lokat, kart kredytowych, kont bankowych oraz ubezpieczeń. TotalMoney.pl daje również swoim użytkownikom możliwość komentowania i oceniania porównywanych ofert, a także posiada rozbudowaną część informacyjno-edukacyjną o produktach finansowych. W przyszłości w ramach serwisu mają też być porównywane inne trudne do porównania usługi i produkty z różnych branż. Twórcą TotalMoney.pl jest Konekt Poland Sp. z o.o., która posiada bogate doświadczenie m.in. z rynku brytyjskiego w zakresie porównywania produktów finansowych i ubezpieczeniowych, a także we współpracy z bankami oraz doradcami finansowymi. Więcej informacji: www.TotalMoney.pl.
Licencja: Creative Commons