Jak Często Wstajesz Sfrustrowany na Myśl o Pójściu do Pracy w Poniedziałek Rano i co Robisz by temu Zapobiec …
W odcinku pierwszym mówiliśmy czym jest Syndrom Poniedziałku Rano i czym jest negatywny oraz pozytywny STRES, jak poradzić sobie z tym problemem, by Twoja Praca i Kariera przynosiła Ci sukcesy..

Data dodania: 2009-01-09

Wyświetleń: 2044

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak Często Wstajesz Sfrustrowany na Myśl o Pójściu do Pracy w Poniedziałek Rano i co Robisz by temu Zapobiec …

W odcinku pierwszym mówiliśmy czym jest Syndrom Poniedziałku Rano i czym jest negatywny oraz pozytywny STRES, jak poradzić sobie z tym problemem, by Twoja Praca i Kariera przynosiła Ci sukcesy jakich pragniesz osiągając Twoje cele zawodowe.

Kolejnym najczęściej spotykanym problemem w pracy jest FRUSTRACJA.

Częste przyczyny frustracji to:
- niezdrowe relacje w środowisku pracy: kłótnie, nieporozumienia, rywalizacja, napięte relacje z przełożonymi lub współpracownikami lub wręcz koszmarne,

- wzajemna walka lub rywalizacja, z ledwością znosisz niektóre osoby w pracy, nie mówiąc już o konieczności ich tolerowania.

- zbyt wysokie wymagania, którym nie chcesz lub po prostu nie możesz sprostać na swoim stanowisku pracy, bo bark Ci może wiedzy, kompetencji lub oczekiwania wobec Ciebie nie są wystarczająco jasno komunikowane

- masz dość kłopotliwych – ‘upierdliwych’ klientów, dla których musisz być miły ze względu na swoje stanowisko pracy, by ich obsłużyć i zrealizować cele sprzedaży

Jak często byłeś w sytuacji, w której Twoje relacje z przełożonymi lub współpracownikami były napięte lub wręcz nie do wytrzymania? Lub z ledwością znosiłeś niektóre osoby w pracy tak jak „alergia NIE na coś lecz na kogoś” :)

Czy identyfikujesz takie sytuacje w Twojej pracy? Znasz takie uczucia?

Proponuję jedno z krótkich i prostych ćwiczeń:

Jeśli słyszałeś kiedykolwiek o tym czym jest Sekret prawa przyciągania wiesz, że Twoje myśli przyciągają do Ciebie sytuacje, ludzi i określone zachowania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat znajdziesz informacje w serwisie www.coachinginstitute.biz

Zgodnie z tym prawem jeśli widzisz w kimś to co Ciebie denerwuje i podkreślasz cechy osoby, których nie akceptujesz lub wręcz nie znosisz takie cech jakie w niej zauważasz i na jakich się koncentrujesz takich widzisz więcej i takich zachowań dostajesz więcej. Mówiąc krótko:

1. Krok pierwszy: Odpowiedz sobie kto w Twoje pracy Ciebie wyjątkowo drażni lub z kim masz nieharmonijne relacje?
Wymień imię tej osoby i wyobraź ją sobie …

2. Krok drugi: nazwij i zapisz cechy, zachowania tej osoby, których nie tolerujesz
Czy przypomina Ci ona zachowanie jakiejś innej osoby, którą znasz, np. kogoś z Twoich bliskich lub znajomych?
Lub być może widzisz w niej jakieś cechy, które sam posiadasz?
Nazwij je …
Samoświadomość jest cennym doświadczeniem!

3. Krok trzeci: Potem wymień wszystko to co jest w tej osobie dobrego… lub Ci się podoba?
Z pewnością znajdziesz choć jedną rzecz lub coś w czym jest dobra lub coś co znajdujesz fajnego w jej wyglądzie .. wypisz to? Ilekroć widzisz tę osobę i z nią rozmawiasz lub myślisz o niej zrób wszystko, by myśleć o tym co w niej dobrego lub ładnego… wymień to sobie w myślach lub zapisz .. Doceniam X za .. lub Podziwiam Ciebie X za … Podoba mi się w Tobie X, że …

Twoje kluczowe cele to koncentracja na tym co dobre w drugim człowieku, gdyż każdy ma w sobie coś dobrego w myśl zasady:

„ to na czym się koncentrujesz urasta: jeśli koncentrujesz się na atutach ta osoba pokaże Ci ich więcej jeśli na problemach, to tego też dostaniesz od niej więcej”

Moja klientka opowiadała mi o swojej koleżance, która właśnie odchodzi z pracy, ale nie dlatego, że jej nie lubi lecz dlatego, że nie może dogadać się z szefową. Powiedziała: „koleżanka kocha swoją pracę, ale nie może znaleźć porozumienia z szefową”, stąd kończy się jej kariera w firmie, w której do tej pory pracuje. „Ja z kolei nie kocham mojej pracy, ale za to mam dobre relacje z szefową i współpracownikami. Też chcę zmienić pracę lecz powód jest inny chce robić to co lubię. Mój problem to niezadowolenie bo mój charakter pracy mnie w ogóle nie interesuje, zgodziłam się na nią, aby mieć więcej czasu na wychowanie dzieci, ale wiem, że to był błąd. Inne były moje cele, gdy zaczynałam tę pracę. Choć wykonuje moje zadania dobrze i odnoszę często sukcesy to jednak ogromnym kosztem stresu i mniejszego zaangażowania”.

W kolejnym odcinku pomogę Ci jak poradzić sobie z kolejnym 3 -cim z najczęściej spotykanych problemów w pracy, skłaniających do zmiany pracy lub kariery.

Sprawdź: http://przyciagnijsukcesy.pl

Licencja: Creative Commons