Kilka rad jak wybierać świąteczne prezenty z głową. Co zrobić, aby nie stracić w świątecznym pędzie umiejętności trzeźwej oceny sytuacji.

Zbliżają się święta, a wraz z nimi wspaniała tradycja choinki i prezentów. Dawanie sobie nawzajem podarków to miłe urozmaicenie dla dorosłych i niezapomniana chwila dla wszystkich dzieci, które czekają na ten moment cały rok.
Wiele osób bez problemu wybiera cudowne prezenty, które sprawiają wiele radości, ale jest też dość duża grupa ludzi, która nie jest w sztuce wybierania podarków zbyt biegła.

Co szkodzi procesowi wybierania prezentów?

Przede wszystkim pośpiech. To podstawowy błąd większości z nas. Umówmy się, że zakupy świąteczne dzień przed wigilią nie są najlepszym rozwiązaniem. Im bliżej świąt, tym więcej ludzi odwiedza centra handlowe. Wszędzie jest tłoczno i głośno, rozprasza nas tłum kłębiący się przy każdym stoisku, a ogólna atmosfera pośpiechu sprawia, że prezenty wybierane w ostatniej chwili często sprawiają wrażenie nieprzemyślanych.
Prawdopodobnie dlatego, że w rzeczywistości są mało przemyślane i kupione zgodnie z zasadami filozofii „szybciej, szybciej, kup cokolwiek”. Nie dziwne, że najczęściej są nietrafione i zamiast cieszyć, idą szybko w zapomnienie.

Jak usprawnić świąteczne zakupy?

Otóż sposobów jest mnóstwo, a każdy z nich jest dobry. Możesz wybrać się na takie zakupy z najlepszymi przyjaciółkami. Wtedy oprócz pomocy osób, które znają Cię najlepiej będziesz miała okazję pogadać. Wspólne zakupy stwarzają pretekst do wypadu na obiad albo kawę. Załatwisz dwie rzeczy w jeden dzień - prezenty i spotkanie z przyjaciółkami.
Kolejny sposób to robienie zakupów z odpowiednim wyprzedzeniem. Można już od października przy okazji wizyt w sklepach rozglądać się za rzeczami, które mogłyby sprawić radość najbliższym. Ta metoda jednak wymaga myślenia z dość dużym wyprzedzeniem i mało ludzi zdaje się ją praktykować, choć prezenty kupione w taki sposób to chyba najlepsze rozwiązanie.

A może przez internet...?

To kolejny sposób na zakupy. Jeśli jesteś osobą, która nie lubi chodzić godzinami po wielkich centrach handlowych – zakupy w internecie mogą być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem!
Wystarczy wejść na aukcje internetowe albo poszukać odpowiednich sklepów internetowych. Wadą jest to, że zakup zobaczysz dopiero po wpłaceniu pieniędzy na konto sprzedawcy, ale za to zaoszczędzisz mnóstwo czasu i energii, które normalnie zużyłabyś w sklepach.
Jeśli nie masz doświadczenia w zakupach przez sieć, oto kilka rad jak kupować, aby się nie rozczarować :

1.Zawsze kupuj od sprzedawców, którzy mają dużo komentarzy (oczywiście pozytywnych)
2.przyjrzyj się dokładnie zdjęciom produktu
3.zadawaj pytania sprzedającemu, on zawsze Ci na nie odpowie, a Ty możesz uzyskać cenne informacje
4.dokładnie przeczytaj opis przedmiotu
5.jeśli jest to ubranie, wymierz dokładnie osobę, dla której to kupujesz i porównaj z wymiarami, które podaje sprzedający
6.nie kupuj rzeczy, które nie mają w internecie zdjęć - to kupowanie kota w worku!
7.Zapoznaj się z regulaminem sklepu i dowiedz się, czy w razie czego możesz zwrócić towar albo wymienić go na inny

Co kupić?

To zależy już od Ciebie. Ważną rolę spełni Twoja inwencja twórcza i kreatywność.
Nie kupuj dla siebie! Pamiętaj, że przede wszystkim masz sprawić radość drugiej osobie. Jeśli nie wiesz co dać bratu, czy tacie – nie wybieraj pod swoim kątem. Nie kupuj na przykład płyty cd z muzyką, na którą akurat masz ochotę – myśl przede wszystkim o upodobaniach osoby, dla której wybierasz prezent. Możesz pogadać z innym mężczyzną o tym, co on chciałby dostać pod choinkę albo przeprowadzić bardzo dyskretny wywiad.
Najlepiej kupować rzeczy, które podobają się też Tobie, bo zakupy powinny być dla Ciebie przyjemnością - to najważniejsza reguła.
Pamiętaj, że dawanie prezentów ma sprawiać Tobie dużo frajdy, więc wybierz takie prezenty, których nie będziesz się wstydzić!
Do dzieła, ruszaj na zakupy i baw się dobrze! Prezent wybrany w atmosferze zabawy i radości na pewno będzie niezapomniany!
Licencja: Creative Commons