Artykuł ten jest skierowany do osób, które chciałyby poznać ideę działania programu partnerskiego. Postaram się wyjaśnić w najprostszy sposób o co chodzi w programach partnerskich i co oznaczają enigmatyczne sformułowania jak drugi poziom, wieczna czy bezpośrednia prowizja.

Data dodania: 2008-12-11

Wyświetleń: 3379

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

No to od początku.

Program partnerski to mechanizm pozwalający na zbudowanie w swoim internetowym biznesie sieci Partnerów, lub inaczej - wirtualnych przedstawicieli handlowych.

Partnerzy używają linków partnerskich i polecają produkty na swoich stronach WWW, blogach, forach i wszędzie tam, gdzie uznają, że to dobry pomysł (i nie narusza to regulaminu PP)

Dzięki działalności Partnerów zwiększa się odwiedzalność serwisu oraz sprzedaż.

Każdy Parter ma unikalny link partnerski, dzięki czemu można jednoznacznie stwierdzić, który Partner polecił Klienta.

Za każdą zakończoną sprzedaż Partner otrzymuje prowizję, która nalicza się na jego koncie. Jest to prowizja bezpośrednia pierwszego poziomu i zwykle wynosi od 5 do 50% wartości zamówienia.

Jeśli program partnerski jest wielopoziomowy, Partner może prowadzić swoją działalność na dwa fronty:

1. polecać produkty sprzedawane w programie partnerskim
2. polecać program partnerski

Polecając program partnerski, czyli zachęcając innych do zarejestrowania się w PP, Partner buduje swój drugi poziom. Oznacza to, że otrzyma on pewien procent zarobków Partnerów których pozyskał - czyli prowizję drugiego poziomu. Pozwoli mu to na uzyskanie dochodu pasywnego.

Jeśli Partner pozyskał Klienta, od każdego zakupu tego Klienta otrzyma wieczną prowizję, nawet jeśli Klient ponownie wróci do sklepu z polecenia innego Partnera. (Partner, który polecił Klienta zawsze otrzyma prowizję bezpośrednią, prowizja wieczna należy się natomiast temu Partnerowi, który w polecił tego Klienta jako pierwszy).

Przykłady:

(uwaga, sposób naliczania prowizji może się różnić w zależności od konfiguracji pp)

Założenia:

* prowizja bezpośrednia - 20%
* prowizja wieczna - 5%
* prowizja 2 poziomu - 10%

Przykład 1:

Partner A poleca Klienta A, który po raz pierwszy składa zamówienia na kwotę 100zł.


Partner A otrzymuje prowizję bezpośrednią w wysokości 20 zł oraz wieczną w wysokości 5 zł.

Nie otrzymuje prowizji 2-go poziomu, gdyż zarejestrował się bez polecenia.

Przykład 2:

Partner A zachęca partnera B do zarejestrowania w PP. Partner B pozyskuje Klienta B, który po raz pierwszy składa zamówienia na kwotę 100zł.


Partner B otrzymuje prowizję bezpośrednią w wysokości 20 zł oraz wieczną w wysokości 5 zł.

Partner A otrzymuje prowizję 2-go poziomu w wysokości 2.50 (10% prowizji Partnera B będącego na drugim poziomie Partnera A)


Przykład 3:

Partner A zachęca Partnera B do zarejestrowania w PP. Partner B pozyskuje Klienta A, który już coś wcześniej kupił z polecenia Partnera A, a teraz opłaca zamówienie na 100zł

Partner B otrzymuje prowizję bezpośrednią w wysokości 20 zł

Partner A otrzymuje prowizję wieczną w wysokości 5 zł oraz prowizję 2-go poziomu w wysokości 2 (10% prowizji Partnera B będącego na drugim poziomie Partnera A)

Przykład 4:

Partner B zachęca Partnera C do zarejestrowania w PP. Partner C pozyskuje Klienta A (zamówienie 100zł), który już coś wcześniej kupił z polecenia Partnera A i B

Partner C otrzymuje prowizję bezpośrednią w wysokości 20 zł

Partner B otrzymuje prowizję 2-go poziomu w wysokości 2 zł (10% prowizji Partnera C będącego na drugim poziomie Partnera B)

Partner A otrzymuje prowizję wieczną w wysokości 5 zł oraz prowizję 2-go poziomu w wysokości 0,2 zł (10% prowizji Partnera B będącego na drugim poziomie Partnera A)

Prowizje Partnera są gromadzone na jego koncie i mogą zostać wypłacone po przekroczeniu progu wypłaty. W polskim Internecie jest to zwykle 50 lub 100 zł. Nie praktykuje się mniejszych progów wypłaty, gdyż koszt wypłacenia niskich kwot dla Partnera przewyższa wygenerowany przez niego zysk.

Istnieje również program partnerski, w którym Parter otrzymuje prowizję za kliknięcie w jego link partnerski.

Podejmując decyzję o własnym programie partnerskim należy więc zastanowić się nad ilością poziomów oraz nad wysokością prowizji bezpośredniej, wiecznej i drugiego poziomu. Decyzja powinna być przemyślana i powinna wynikać ze strategii dla programu partnerskiego.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena