Mało powiedziane, że bezpieczeństwo jest ważne. Każdy przedsiębiorca musi o nie zadbać. Drabiny ewakuacyjne są jednym z kluczowych elementów, aby ten cel osiągnąć. Sprawdźmy, jakie są ich zalety oraz jak taką inwestycję wycenić.

Data dodania: 2024-03-04

Wyświetleń: 102

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Drabiny ewakuacyjne dla firm

Drabiny pionowe mocowane

Jeśli chodzi o systemy ewakuacyjne dla firm, drabiny mocowane na ścianie stanowią bardzo powszechny widok. Trudno się dziwić. Produkowany dzisiaj sprzęt jest wykonany ze stali cynkowanej ogniowo. Stopy nierdzewne lub kwasoodporne to również norma w branży. W końcu chodzi o to, aby drabiny ewakuacyjne były w stanie wytrzymać nie tylko niebezpieczne warunki atmosferyczne, lecz również wszelkiego rodzaju sytuacje kryzysowe.

Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniają stopnie, które tworzą powierzchnię antypoślizgową. Umożliwiają bezpieczne wejście w deszczu, jak i szybkie zejście na wypadek ewakuacji. Nie znaczy to jednak, że taki system nadaje się wyłącznie na ściany zewnętrzne. Wewnętrzne drabiny ewakuacyjne mają sporo sensu w wielu gałęziach przemysłu. Od przetwórni żywności po hutę szkła i laboratoria naukowe.

Drabina ewakuacyjna z koszem czy bez?

Ewakuacyjna drabina mocowana na stałe nie musi mieć kosza z obręczy, o ile jej wysokość jest odpowiednia. Chodzi o to, aby różnica poziomów do pokonania w czasie ewakuacji nie była większa niż 3 metry. Jeśli ma być inaczej, konieczna będzie drabina z koszem ochronnym. Dzięki niemu żaden pracownik nie spadnie ani w trakcie pracy, ani podczas ewakuacji. Wymóg ów zresztą nakazują przepisy prawa budowlanego.

A co gdy różnica poziomów przekracza 10 m? Wówczas pracowników powinien zabezpieczać zarówno kosz ochronny, jak i podest spoczynkowy albo podest przejścia. Pierwszy pozwala na krótki odpoczynek. Czasem wystarczy raptem kilka sekund, aby nie przemęczyć rąk. Co interesujące, tzw. spocznik może być składany. Dzięki temu można zaoszczędzić całkiem sporo miejsca. Drugi element to konieczność, jeśli trzeba się dostać do następnej drabiny albo schodów. Przejście nad attyką dachu zapewnia też bardziej komfortową trasę ewakuacji.

Certyfikaty drabin do ewakuacji

Oczywiście współczesne standardy ewakuacyjne wymagają stosownej certyfikacji. PN-EN ISO 14122-4, czy DIN 14094 to jedne z bardziej kluczowych norm. Rozporządzanie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych szczegółowo określa wytyczne, których muszą się trzymać konstrukcje przemysłowe tego typu. Normy dość precyzyjnie wytyczają nie tylko charakterystykę struktury, ale i niezbędną odległość drabiny ewakuacyjnej oraz inne wartości konieczne do zapewnienia maksimum bezpieczeństwa w miejscu pracy. Siłą rzeczy to samo dotyczy budynków prywatnych, gdzie zachodzi potrzeba montażu drabiny na stałe. Sprawdzanie certyfikacji produktów jest zatem niesłychanie istotne.

Polskie drabiny ewakuacyjne – cennik

Ceny drabin ewakuacyjnych są różne. Wiele zależy od obiektu oraz potrzeb danego przedsiębiorstwa. Czy chodzi o montaż drabiny do słupa, czy może ściany zewnętrznej? Dogodne przejście nad attyką, a może tylko poręcze? To wszystko wpływa na koszty systemu ewakuacyjnego. Na szczęście strona fixosystem.pl udostępnia wirtualny konfigurator online. Dzięki niemu można precyzyjnie dobrać niezbędny sprzęt oraz go wycenić.

Drabiny ewakuacyjne nie są czymś, co można kupić w pierwszym lepszym sklepie. Zbyt wiele od nich zależy, aby sprawę potraktować lekceważąco. Tylko certyfikowane produkty spełniają ewakuacyjne normy bezpieczeństwa i tylko takie drabiny powinny znaleźć się na terenie przedsiębiorstwa. To samo dotyczy obiektów stricte prywatnych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena